موج
کدخبر : ۳۳۸۹۰۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-338902

گزارش موج از اجرای طرح ناموفق مجازی تابستانی آموزش و پرورش؛

به نظر می رسد بعد از چالشی که طرح و نرم‌افزار "شاد" برای آموزش و پرورش به همراه داشت باید به زودی منتظر موج جدیدی از انتقادها نسبت به این طرح باشیم. انتقادهایی که به دلیل اجرای طرح اوقات فراغت تابستانی دانش آموزان از طریق این ابزار مطرح و روز به روز هم بیشتر می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج،  طرح شاد که جایگزینی برای کلاس های حضوری دانش آموزان در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ بود گرچه ابتدا به ادعای مسئولان وزارت آموزش و پرورش؛ به عنوان یکی از طرح های موفق این وزارتخانه و از افتخارات آن معرفی می شد، اما اعلام نارضایتی ۷۸ درصدی دانش آموزان و والدین آنها از این طرح، آنهم در نظرسنجی خود وزارت آموزش و پرورش، حکایت از آن داشت که طرح یاد شده عملا چندان کارآمد نبوده و نتوانسته خواسته های دانش آموزان و خانواده ها در این ایام کرونایی برآورده کند. 

با این حال وزارت آموزش و پرورش در اقدامی عجیب و به جای آنکه درصدد رفع مشکلات و نواقص این طرح باشد، چندی قبل اعلام کرد که قرار است از این فضا برای پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان استفاده کند. حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در زمان افتتاح این طرح تابستانی در توجیه تشکیل چنین اقدامی گفت: کرونا محدودیت‌هایی برای جوامع و از جمله مدارس و محیط‌های یادگیری ایجاد کرده است، کرونا باعث شده تا نتوانیم به طور مطلوب دور هم جمع شویم اما کرونا امکانات دیگری را برای ما فراهم کرده است و اکنون افراد متبحر و برجسته می‌توانند آموزش‌های خود را به طور کشوری و از طریق فضای مجازی برگزار کنند و عمق، تنوع و کیفیت یادگیری‌ها افزایش می‌یابد‌.

وی ایجاد این ظرفیت جدید را باعث کاهش هزینه‌ها دانست و گفت: این موضوع باعث می‌شود تعداد افرادی که از این کلاس‌ها استفاده می‌کنند، افزایش یابد و باید این فرصت را مغتنم شمرده در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی، هنری و... برای دانش آموزان فضایی بهتر برای بهره‌مندی از امکانات فضای مجازی فراهم کنیم.

وزیر آموزش و پرورش حتی پا را از این نیز فراتر گذاشته و با تأکید بر اینکه باید تابستان امسال برای کودکان پربارتر باشد، تصریح کرد: همه تشکل‌های دانش آموزی باید وارد فعالیت‌های اوقات فراغت دانش‌آموزی شوند و فرصت‌های گسترده‌تری را در اختیار دانش آموزان قرار دهند.

محسن حاجی میرزایی همچنین در ابتدای تابستان شیوه‌نامه اجرایی فعالیت‌های تابستانی مجازی در بستر شبکه آموزشی شاد را نیز، به ادارات کل آموزش‌ و پرورش استان‌ها ابلاغ کرد. بخشنامه‌ای که براساس آن،  مدیران پایگاه‌های تابستانی مدارس منتخب (مراکز دارالقرآن، کانون‌های فرهنگی تربیتی، مجتمع‌ها و سالن‌های ورزشی، اردوگاه‌های دانش‌آموزی، کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پژوهش سراها، سازمان دانش ‌آموزی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان، هلال‌احمر، سازمان بسیج دانش‌آموزی و ...) باید تمام مراحل تشکیل پایگاه و فرآیندهای ثبت‌نام و تشکیل کلاس‌ها را در شبکه آموزشی دانش آموزان انجام دهند. به عبارت ساده تر در این شیوه قرار بود که دانش آموزان در دوره های آموزشی و ورزشی  و فرهنگی در نظر گرفته شده ثبت نام کنند و از طریق مجازی آموزش ببینند.

انتقادهای معنا دار

اما در عین حال به نظر می رسد این طرح نیز مانند طرح آموزشی شاد چندان با استقبال و رضایت دانش آموزان و والدین آنها همراه نبوده است. یکی از مسئولان پایگاه های تابستانی وزارت آموزش و پرورش که نمی خواهد نامی از وی برده شود در گفتگو با موج در مورد میزان استقبال شهروندان و دانش آموزان از این طرح گفت: ما هر سال با آغاز تابستان برنامه های آموزشی و تفریحی و فرهنگی زیادی داشتیم که معمولا با استقبال بسیار خوبی از سوی دانش آموزان همراه بود. اما امسال به خاطر ویروس کرونا، قرار شد که کلاس های آموزشی ما به صورت مجازی برگزار شود .

وی ادامه داد: اما در عمل این طرح با استقبال زیادی از سوی دانش آموزان مواجه نشد و عملا کمتر از ۱۰ درصد سالهای قبل در دوره های مجازی فعالیت های تابستانی ما شرکت کردند و به گفته وی، گویا در بقیه پایگاه های تابستانی هم چنین وضعیتی حکمفرما بوده است. 

دانش آموزان به عنوان اصلی ترین مخاطبان و جامعه هدف این طرح نیز چندان رغبتی به ثبت نام در این دوره های مجازی ندارند. مطهره؛ دانش آموز سال دوم متوسطه در منطقه ۳ است که تمایلی به حضور در این دوره ها ندارد. وی در مورد"چرا"یی بی علاقگی اش برای حضور در این کلاس ها گفت: ما تازه از دست کلاس های مجازی راحت شده ایم؛ حالا چرا باید دوباره خودمان را به دردسر بیاندازیم و بخواهیم دوباره این تجربه را تکرار کنیم؟!

مصطفی هم یکی از دیگر دانش آموزانی است که اصلا تمایلی به حضور در این دوره ها ندارد. وی که به گفته خودش کلاس نهم را به زحمت با شیوه آموزش مجازی پشت سرگذاشته، در این مورد گفت: بهش می گویند اوقات فراغت... سالهای قبل اگر در کلاس های ورزشی یا هنری شرکت می کردم به این دلیل بود که می خواستم با بچه ها و دوستانم باشم و خوش بگذرانیم. ولی حالا اینجوری اصلا چه فایده ای داره؟ فقط جلوی کامپیوتر یا گوشی بشینی و "مثلا" بخواهیم ورزش یاد بگیرم! ترجیح می دهم به جای این کارها فیلم ببینم یا کتاب بخوانم...

مسعود هم که دو فرزند دانش آموز دارد در این مورد دیدگاه جالبی دارد: آقایان اگر خیلی به فکر بچه های مردم هستند فکری برای بهتر شدن وضعیت آموزش از طریق شبکه شاد بکنند! اینهمه مشکل دارد آنوقت دوستان به فکر اوقات فراغت بچه های ما هستند؟ نه آقایان... ما خودمان بلد هستیم که چطور فکری برای سرگرمی بچه هایمان بکنیم... شما به فکر آموزش آنها باشید که اگر سال دیگر هم اینگونه بخواهد برگزار شود، واقعا باید منتظر دانش آموزانی کم سواد و عصبی باشیم!

با این وجود هنوز خود وزارت آموزش و پرورش هیچ واکنشی به این انتقادها که در فضای مجازی هم به وفور به چشم می خورند نداشته است؛ گرچه ترجیح داده تا در کل یک ماه و نیم بعد از آغاز این طرح همچنان سکوت اختیار کند و هیچ صحبتی در مورد این فرآیند نداشته باشد! واکنشی که می تواند دلیلی باشد برای ناموفق بودن اجرای این طرح!

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها