موج
کدخبر : ۳۳۶۳۹۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-336391

شهردار تهران:

شهردار تهران با در تشریح دلایل بروز حوادث متعدد در ساختمان های ناایمن گفت: مشکل از جایی شروع می شود که اجازه می‌دهیم مجتمع‌های پزشکی در بین ساختمان‌های مسکونی احداث شوند.

به گزارش خبرگزاری موج؛ پیروز حناچی، شهردار تهران که امروز به منظور ارائه گزارشی درخصوص حادثه کلینیک سینا و وضعیت ساختمان های نا ایمن تهران، در صحن شورای شهر حضور پیدا کرده بود، ابتدا با نقبی به گذشته و حادثه پلاسکو گفت: در حادثه پلاسکو نیز با چنین موردی مواجه بودیم..یعنی پلاسکو یک ساختمان اداری بود که بسیاری از فضاهای آن تعییر کاربری داد و به انبار پوشاک تبدیل شده بود

وی با ذکر اینکه در آن حادثه یکی از مشکلات آتش نشانی نداشتن اطلاعات و تجهیزات کافی بود گفت: اما اگربخواهیم منصف باشیم امروز وضعیت فرق کرده چرا که تجهیزات آتش نشانی با آن زمان قابل مقایسه نیست ضمن آنکه حدود ۳۳ هزار پلاک پرخطرنیز شناسایی شده اند.

او سپس به نواقص قانونی در این مورد پرداخته و گفت: از سال ۷۶ که قانون نظام مهندسی تصویب شد، اجرای مقررات ملی ساختمان اجباری شد ولی قبل از آن اجباری نبود.یعنی ساختمان های قبل از آن اکثرا براساس ضوابط علمی و مهندسی ساخته نشده اند. مثلا در سال ۳۴ و بر مبنای قانون شهرداری‌ها به مطب ها اجازه حضور در منطقه مسکونی داده می‌شود، در حالی که الگوی خانه ها ویلایی بوده است. بعدها تبصره و تغییراتی در سال ۶۶ اجازه می دهد و در مجموع نقطه آغاز ماجرا اینجاست که اجازه می دهیم مجتمع های پزشکی در بین  ساختمان‌های مسکونی احداث شوند.

شهردار تهران در ادامه در خصوص کلینیک یاد شده نیز با بیان اینکه این ساختمان در سال ۷۹ پایان کار مسکونی گرفته و به یک دی کلینیک تبدیل شده است، گفت:  حداکثر فضاهای این ساختمان بارگذاری شده بطوریکه بسیاری از فضاها از جمله بام و راه پله ی این مجتمع تغییر کرده است.

وی با تاکید بر اینکه رای کمیسیون ماده ۱۰۰ نیز برای این ملک صادر شده بود گفت: نوع آتش سوزی به دلیل وجود تجهیزات و کپسول های اکسیژن جزء حریق های خاص محسوب می شود که باعث شد آتش سوزی عادی نباشد. بطوریکه یکی از نگرانی ها در ساعات اولیه کپسول های گاز هلیوم بود.

حناچی با طرح این ادعا که از پلاسکو تا حدودی درس گرفتیم اما حجم بالای ناایمن بودن سازه ها در سطح شهر هنوز بالاست، گفت: حقیقت این است که اقدامات ما به اندازه کافی موثر نبوده است.مثلا تنها ۴۰ درصد پلاک ها در سال های بعد از انقلاب به طور متوسط نوسازی شدند البته اگر از بخش عمده‌‌ای از آنها درست استفاده شوند، نگرانی نداریم.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها