موج
کدخبر : ۳۳۱۲۱۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-331219

سخنگوی وزارت بهداشت در گفتگو با موج:

با وجود آنکه سه ماه از انتشار ویروس کرونا در ایران می گذرد، همچنان شاهد اعلام آمارهایی متفاوت و بعضا متناقضی در مورد انتشار این ویروس و تعداد مبتلایان هستیم.

رییس جمهور در آخرین جلسه ستاد ملی کرونا، اعلام کرده بود که تعدادی از استان های کشور در آستانه غلبه بر کرونا هستند. از سویی وزیر بهداشت نیز آمار مبتلایان به کرونا  را کمتر از جمعیت کل کشور عنوان کرده بود. در حالیکه رییس اداره مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت آمار کل مبتلایان به کرونا را کمتر از یک درصد دانسته و گفته است، احتمال آغاز پیک دوم کرونا در ایران وجود دارد. این تناقض ها باعث شده تا شهروندان همچنان ترجیح دهند آمار و ارقام و اخبار کرونا را از فضای مجازی دنبال کنند و به همان نسبت به اخبار دولتی بی اعتماد شوند. با این وجود کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج این رویه را طبیعی می داند و معتقد است از آنجایی که هنوز هیچ تحقیق علمی و قابل استنادی در مورد مبتلایان به کرونا در ایران نشده، نمی شود در مورد آمار دقیق مبتلایان صحبت کرد. گرچه به گفته وی آمار مبتلایان بسیار بیشتر از چیزی است که امروز اعلام می شود. گفتگویی که در زیر می خوانید:          

همانطور که می دانید، در یکی دو هفته گذشته شاهد انتشار آمار و ارقامی در مورد کرونا بوده ایم که با هم تا حدود زیادی متناقض هستند. مثلا در حالیکه وزیر بهداشت اعلام کرده اند که کمتر از 10 درصد از شهروندان ایرانی به کرونا مبتلا شده اند، رییس اداره مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت این آمار را کمتر از یک درصد عنوان کرده است. واقعا کدام یک از این دو آمار درست است؟

آمار آقای وزیر. 

خب اگر این آمار درست باشد، به این معناست که در ایران چیزی حدود 5/7 تا 8 میلیون نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند. 

 البته هنوز هیچ مطالعه سرولوژیک و یا مطالعات علمی دیگری در این زمینه انجام نشده، ولی آنچه مسلم است این است که آمار مبتلایان بسیار بیشتر از یک درصد شهروندان را شامل می شود. یعنی این آزمایش هایی که براساس CPR گرفته می شود ملاک جامعه آماری برای ابتلا به کرونا نیست. بلکه باید آزمایش های علمی تری انجام شود. برای همین در تمام دنیا آماری واقعی مبتلایان به کرونا قطعا بسیار بیشتر از آن چیزی است که برمبنای آزمایش های CPR اعلام می شود. در آمریکا این مطالعات انجام شده و آخرین نتایج آنها نیز نشان داده که به ازای هر بیمار قطعی شناسایی شده، بیش از 40 بیمار شناسایی نشده در این کشور وجود دارد. ضمن آنکه در برخی از کشورهای غربی نیز آمار مبتلایان را 15 درصد جامعه گزارش کرده اند. ولی در ایران هنوز چنین مطالعاتی انجام نشده است. اما با این وجود به نظر می رسد همانطور که آقای وزیر هم گفته بودند، آمار مبتلایان به 10 درصد جامعه هم نرسیده است.

ولی فکر نمی کنید این آمار 130-140 هزار نفری که  خودتان اعلام کرده اید با آمار 7-8 میلیونی وزیر فاصله زیادی داشته باشد؟

عرض کردم که ... این طبیعی است... یعنی این آماری که ما اعلام می کنیم آمار افرادی است که تست هایشان مثبت بوده است. ولی اولا خیلی از شهروندان ممکن است مبتلا باشند ولی تست CPR  شان نشان نداده باشد که مبتلا هستند. ثانیا بسیاری از شهروندان ممکن است مبتلا شده باشند ولی علایمی از این بیماری نداشته باشند و در نتیجه به پزشک هم مراجعه نکرده باشند تا تست کرونا بدهند. خب مسلم است که اینها جز آمار ما نبوده و نیستند. 

آیا تهران همچنان در وضعیت زرد قرار دارد؟

بله . البته آمار مبتلایان در پایتخت نواساناتی را داشته است ولی هنوز رشد محسوسی را مشاهده نکرده ایم.

ولی احتمال دارد که به خاطر سفرهای این چند روز تعطیلی دوباره شاهد اوج گیری آمار مبتلایان در تهران باشیم.

دقیقا. احتمال این موضوع وجود دارد. 

ریس جمهور در جلسه ستاد کرونا اعلام کرده بودند که چند شهر و استان کشور در آستانه غلبه بر کرونا هستند. واقعا همین طور است؟

چیزی که من می توانم بگویم این است که بر اساس گزارش هایی که داریم، تا امروز هیچ استان و منطقه سبزی در کشور نداریم. 190 شهرستان در وضعیت سفید به سر می برند. 235 شهرستان در وضعیت زرد و 23 شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند. استان های بوشهر و مازندران و هرمزگان هم در کل وضعیت زرد دارند. 

در فضای مجازی و حتی برخی رسانه ها گزارش هایی منتشر می شود که در آنها ادعا می شود، علایم ابتلا به این بیماری تغییر کرده است. در حالیکه شاهدیم همچنان تب و تنگی نفس و .... دامنگیر مبتلایان است. این ادعاها تا چه حد درست هستند؟

هیج کدام از این گزارش ها و ادعاها مبتنی بر مدارک علمی و اثبات شده نیست. البته این امیدواری وجود دارد که این ویروس به تدریج تضعیف شود ولی هنوز گزارشی در تایید این پیش بینی دیده نشده است. 

در مورد واکسن هم که هنوز محققان ایرانی به نتیجه قطعی نرسیده اند. درست است؟

بله . ولی در سه آزمایشگاه در دنیا – در اروپا و در چین – واکسن هایی تولید شده که گزارش های اولیه حاکی از آن است که به موفقیت و تولید واکسن نزدیک شده اند. گرچه هنوز نتیجه نهایی و قطعی آنها تایید و منتشر نشده است. آخرین گزارش هم مربوط به  واکسنی است نوترکیب که در ووهان چین تولید شده است. مطالعه اولیه آن هم، حکایت از ایجاد ایمنی خوبی است که این واکسن دارد ولی به هر حال باید منتظر بود و دید که آیا این واکسن می تواند مجوز بگیرد یا خیر؟    

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها