موج
کدخبر : ۳۲۰۷۸۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-320784

یادداشت؛

وزیر بهداشت نسبت به بی توجهی مردم به نکات بهداشتی و سفر رفتن انتقاد می کند، از طرف دیگر شرکت های مسافربری بلیت نوروزی رزرو می کنند و هتل های نیز اتاق های خود را برای نوروز می فروشند. حال سوال این است که آیا اقدامات ما برای مقابله با کرونا بسیار قوی تر از کشور چین بوده که انتظار داریم تا پایان اسفند ماه کرونا در ایران ریشه کن شود؟

حامد شایگان- خبرگزاری موج: در ده روز گذشته با شیوع کرونا در ایران شاهد رفتارهای متفاوتی از سوی مسئولان بوده ایم که حاکی از خوش خیالی یا بی توجهی به واقعیت های این بیماری بوده و این مساله کاملا عجیب است، زیرا در دو ماه گذشته ما  شاهد تجربیات چین به عنوان منشاء این ویروس بودایم که چگونه این کشور توانسته با اعمال قرنطینه شهرهای آلوده و قرنطینه بیماران عملا بیماری را کنترل کند، در مقابل می بینیم که در ایران تردد بین شهرهای آلوده آنقدر به صورت عادی ادامه یافته که در حال حاضر تمام شهرهای ایران مبتلا به کرونا دارند و نکته عجیب تر اینکه وزیر بهداشت نسبت به بی توجهی مردم به نکات بهداشتی و سفر رفتن انتقاد می کند، از طرف دیگر شرکت های مسافربری بلیت های نوروزی رزرو می کنند و هتل های نیز اتاق های خود را برای نوروز می فروشند.

حال سوال این است که آیا اقدامات ما برای مقابله با کرونا بسیار قوی تر از کشور چین بوده است که انتظار دارید تا پایان اسفند ماه کرونا در ایران ریشه کن شود؟ به طور قطع نه تنها ما امکانات کمتری نسبت به چین داریم، به طوری که هنوز هم کیت های تشخیص کرونا را از این کشور وارد می کنیم، محدودیت های کمتری نیز برای کنترل این بیماری اجرا کرده ایم، با این حال این کشور از 12 دسامبر سال گذشته که نخستین مبتلا به کووید 19 در این کشور پیدا شد تاکنون درگیر مبارزه با این ویروس است و اگرچه امروزه برخی از شهرهای این کشور از وجود ویروس پاک شده و شیب تعداد مبتلایان نزولی شده است، اما همچنان اقدامات دولت این کشور برای مقابله با ویروس سفت و سخت ادامه دارد. در حالی که در ایران از یک سو گفته می شود مردم مسافرت نروند، از سوی دیگر برخی شرکت ها برای چند هفته دیگر بلیت فروشی می کنند یا گروه هایی برای فرایض مذهبی در شبکه های اجتماعی و ... اطلاعیه می دهند.

در خوشبینانه ترین حالت طبق نمودار پیش بینی سازمان بهداشت جهانی کرونا در ایران تا میانه اردیبهشت ماه ادامه دارد که این موضوع تابع دو مساله است؛ نخست تغییر دما که با آمدن گرما طول عمر این ویروس در محیط کاهش می یابد و باعث می شود زنده مانده آن روی سطوح صاف از 9 روز به چند روز یا چند ساعت کاهش یابد. از طرف دیگر وابسته به اقدامات پیشگیرانه ما نیز هست. به طور قطع نباید انتظار داشت که بدون رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم این بیماری کنترل شود، اما اگر مقررات و محدودیت ها در سطح ملی وضع نشود ممکن است با بی توجهی برخی از افراد همچنان دامنه شیوع این بیماری ادامه یابد که این موضوع در ابعاد اقتصادی، سیاسی و حتی امنیتی می تواند برای کشور تبعات جبران ناپذیری داشته باشد. بنابراین دولت باید سیاست های کنترل بیماری را تا ابتدای اردیبهشت ماه لازم الاجرا کند تا خلاهای موجود جبران شود، چراکه همین الان که تنها 10 روز از شیوع این بیماری در کشور می گذرد ظرفیت بیمارستان های معین برای بستری مبتلایان کرونا پر شده و لوازم بهداشتی و شوینده نیز گران و کمیاب شده است. از این رو اعمال محدودیت ها برای یک بازه زمانی طولانی تر در فرایند پیشگیری از شیوع بیشتر هزینه کمتری از درمان مبتلایان بیشتر دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها