موج
کدخبر : ۳۱۷۱۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-317123

الهیار ترکمن:

معاون برنامه‌‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: بر اساس قانون متعهدین به خدمت، دانشجومعلمان را رسمی کرده‌ایم ولی آنها اشتغال به کار ندارند بلکه مشغول تحصیل هستند و نمی‌توانیم عیدی به این گروه بپردازیم.

به گزارش خبرگزاری موج،  علی الهیار ترکمن ، معاون برنامه‌‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه تغییرات ساختاری و اصلاحات آموزش و پرورش اگر همسو و همراستا باشد می‌توانیم جوان‌هایی را تربیت کنیم که آینده را به خوبی به دست بگیرند، گفت:  گام دوم انقلاب ، رهنمودهای رهبری است که آینده انقلاب که سکاندار اصلی اش جوانان هستند را ترسیم می‌کند

وی افزود: عزم تغییر جدی در آموزش و پرورش وجود دارد. اگر به عنوان آموزش و پرورش باید جوانان را برای حضور موثر در جامعه آماده و آنها را به حیات طیبه برسانیم باید تغییر ساختار را از جمله در محتوا و آموزه های درسی انجام دهیم. این امر را سازمان پژوهش جدی دنبال می‌کند و زیرنظام های سند تحول بنیادین نیز در دست اجرا هستند. مجموعه آموزش و پرورش در این راستا حرکت می کنند.

الهیار ترکمن درباره تعلق عیدی به دانشجومعلمان گفت: درخواست می‌کنم دانشجومعلمان و همکاران جوانان ما هرگونه مطالبه ای برای بهبود شرایط کاری شان دارند در چارچوب قوانین و مقررات ذیربط باشد. در صورت داشتن درک درست از قوانین است که می‌توانند مطالبه کرده و خواسته های خود را به گوش مسؤولان برسانند. اگر این خواسته ها با قوانین مغایرت داشته باشد ما هم نمی توانیم کاری انجام دهیم و ممکن است شکافی بین دانشجومعلمان و آموزش و پرورش ایجاد کند.

وی ادامه داد: دولت میزان و نحوه پرداخت عیدی کارکنانش را هر ساله طبق مصوبه ای مشخص و ابلاغ می‌کند و در آن قید شده که ملاک، اشتغال به خدمت تمام وقت است و هرچقدر از میزان اشتغال آنها کم شود از عیدشان نیز کسر می شود. سوال این است که آیا دانشجومعلمان مشمول به تحصیل اند یا مشغول به کار؟ بر اساس قانون متعهدین به خدمت، دانشجومعلمان را رسمی کرده‌ایم ولی آنها اشتغال به کار ندارند بلکه مشغول تحصیل هستند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: بنابراین نمی‌توانیم عیدی به این گروه بپردازیم. یکی از نمایندگان مجلس این موضوع را مطرح و به انتظاری برای دانشجومعلمان تبدیل کرده است، اما ما به تنهایی قادر نیستیم این کار را انجام دهیم. البته استعلام کرده ایم ولی تا زمانی که مجوزهای قانونی در دسترس آموزش و پرورش نباشد نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. در پاسخ به استعلام از سازمان اداری و استخدامی، آنها هم اعلام کردند که حتما اشتغال به کار تمام وقت باید برای پرداخت عیدی وجود داشته باشد.

الهیار با بیان اینکه گلایه از نمایندگان مجلس دارم گفت: اگر نمایندگان در این برهه زمانی، دلسوزی دارند باید این دلسوزی در تمام عملکردشان باشد. روز گذشته گزارشی از کمیسیون تلفیق بودجه دیدم که در بند الحاقی به تبصره 9، تمامی درآمدهای اختصاصی تمامی دانشگاه ها و حتی مراکز آموزش فنی و حرفه ای وزارت کار را از اجرای قانون متوازن، مستثنی کرده اند اما توجهی به آموزش و پرورش نشده است. اگر نمایندگان قرار است برای آموزش و پرورش دلسوزی کنند باید به سمتی حرکت کنیم که همه امکانات در اختیار آموزش و پرورش باشد و اگر در این مصوبه، آموزش و پرورش هم شامل می‌شد 50 میلیارد تومان در ساختار بودجه عمومی به طور قطعی در آموزش و پرورش قرار می گرفت.

وی درباره معوقات و واریزی های تا پایان سال گفت: غیر از حقوق و مزایای مستمر، حق التدریس معلمان شاغل از مهمترین واریزی های ماست که 1800 میلیارد تومان است. نظام بودجه ریزی در آموزش و پرورش سه مرحله ای شده است. حدود 75 درصد از اعتبارات مورد نیاز ما در زمان تنظیم لایحه در بودجه پیش بینی می شود ، در حین احرای بودجه تا 10 درصد قابل افزایش است و می توانیم تخصیص بالاتر از سقف بگیریم ومابقی به عنوان مطالبه به سال مالی بعد منتقل می‌شود. تمام تلاش ما این است که بموقع تخصیص بگیریم و تا 29 اسفند این 1800 میلیارد تومان را پرداخت کنیم.

الهیار ترکمن همچنین درباره کسر 45 درصدی از حقوق دانشجومعلمان نیز گفت: آمادگی ام را اعلام می‌کنم با نمایندگان صنفی دانشجو معلمان جلساتی داشته باشیم و قوانین را برای آنها شرح دهیم. در قانون متعهدین خدمت به صراحت آمده که بخشی از دریافتی ماهانه باید صرف پرداخت هزینه غذا و خوابگاهی باشد. یکی از نمایندگان این موضوع را مطرح کرده است که بخشنامه کسر 45 درصد در زمان وزارت خودش ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: البته بحثی که وجود دارد این است که این 45 درصد از حقوق قبلی شان کسر می‌شده اما اکنون که حقوقشان با مجوزداده شده به وزارت آموزش و پرورش به حداقل حقوق ارتقا یافته باز هم باید 45 درصد ازآنها مسر شود؟ اصلاح این 45 درصد در حیطه هیءت امنای دانشگاه فرهنگیان است و مطلع ام که دردستورکار آنها قرار دارد.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: ما موظف به رعایت دقیق همه قوانین و مقررات هستیم. صیانت از حرفه معلمی یک وظیفه عمومی برای همه قوای کشور است. همان قانون متعهدین به خدمت که اجازه معافیت از خدمت سربازی، دریافت حقوق و احتساب سال های تحصیل در سوابق خدمتی را داده همان قانون این محدودیت را ایجاد کرده است. گرچه اگر مطالبه ای وجود دارد هر جا قانون به ما اجازه دهد ورود کرده و بررسی می کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها