موج
کدخبر : ۳۱۶۱۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-316172

موج گزارش می دهد:

در حالیکه روز گذشته وزیر بهداشت اعلام کرد تمامی پروازها به چین باید لغو شود اما صبح امروز و روز گذشته شاهد فرود 5 پرواز از چین به ایران هستیم!

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، ویروس کرونا، نامی که شاید برای بسیاری از افراد تا چند روز گذشته اصلا آشنا نبود. این روزها نام این بیماری درصدر اخبار ایران و جهان قرار گرفته است؛ ویروسی که برخی معتقد هستند از بازاری در شهر ووهان چین به دنیا منتقل شده است.

هنوز دانشمندان بر سر منشا این بیماری به نتیجه نرسیده اند، برخی می گویند این بیماری از سوپ خفاش به انسان منتقل شده و برخی دیگر معتقدند آمریکا برای مقابله با رشد اقتصاد چین این ویروس را منتشر کرده است، ماجرا هرچه که باشد دیر یا زود ایران هم درگیر این ویروس خواهد شد.

نمکی: پروازها به چین متوقف می شود

یکی از مسوولان وزارت بهداشت اعلام کرد اگر فکر کنیم این بیماری به ایران نمی رسد کاملا اشتباه کرده ایم همچنین روز گذشته وزیر بهداشت در نامه ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور از وی خواست تا پروازهای چین به ایران و بالعکس متوقف شود.

مدیر مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت هم در توئیترش نوشت: بیش از 70 نفر از هموطنان و دانشجویان ایرانی مقیم ووهان چین با تمهیدات ویژه و تحت مراقبت های بهداشتی خاص ظرف روزهای آینده به کشور بازخواهند گشت و برای دو هفته در مکان مناسبی تحت نظر قرار خواهند گرفت.

این واکنش های توییتری و کتبی به احتمال شیوع ویروس کرونا در ایران در حالی صورت گرفته که از واکنش ها می توان پی برد تا چند روز گذشته شیوع این ویروس در ایران چندان جدی گرفته نشده بود. این درحالی است که در نقاط مختلف دنیا برای جلوگیری از شیوع و ابتلا به این ویروس اقدامات پیشگیرانه ای صورت گرفته است؛ از جمله:

 • شرکت اپل فعالیت های خود را در چین متوقف کرد.
 • ویتنام از بیم شیوع ویروس کرونا، همه پروازها از مبدا یا به مقصد چین را به حال تعلیق درآورد.
 • دولت ازبکستان به شرکت هواپیمایی دولتی این کشور اعلام کرد پروازها از مبدا و به مقصد چین را به استثنای پروازها برای خروج شهروندان ازبکستان تعلیق کند.
 • و ...

از طرفی برخی شرکت های هواپیمایی در سراسر جهان پروازهای خود به چین را تا اطلاع ثانوی کنسل کرده اند. به عنوان مثال شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز تمامی پروازهای خود به چین را تا تاریخ 29 فوریه به حالت تعلیق درآورده است. خطوط هوایی هلند نیز تا تاریخ 9 فوریه، پرواز به چین را لغو کرده است. خطوط هوایی دلتا نیز که یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی در آمریکاست، پروازها به چین را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورده است. آمریکن ایرلانز نیز رویه مشابهی را در پیش گرفته است.  شرکت های هوایی نظیر لوفت هانزا (آلمان)، ایر کانادا، یونایتد ایرلاینز(آمریکا)، کاتای پاسیفیک(هنگ کنگ)، ایر ایندیا(هند)، فین ایر(فنلاند) و همچنین خطوط هوایی کره جنوبی نیز پروازها به چین را به حالت تعلیق درآورده اند. به طور کلی پروازها از 3 قاره جهان به چین در شرایط فعلی به حالت تعلیق درآمده است. 

فرود 2 پرواز از چین به ایران

ساعت 4:28 و 5:16 صبح شنبه(12 بهمن ماه) دو پرواز از چین به کشورمان «شانگهای به ایران» و « گوانگ ژو به ایران» انجام شده است که در آنها افرادی که مایل به بازگشت به ایران بوده اند، حضور داشتند.

در پی فرود دو هواپیمای ماهان از شانگهای و گوانگ‌ژو با وجود تعلیق پروازهای رفت و برگشت چین، مدیر روابط عمومی شرکت شهر فرودگاهی امام اعلام کرد: این دو پرواز، آخرین پروازهای چین بود که انجام شد و دلیل آن هم این بود که شرکت هواپیمایی ماهان این پروازها را پیشتر به چین انجام داده بود و نمی‌توانستیم هواپیماها را در چین نگه داریم.

هواپیما

فرود 3 پرواز از چین به ایران!

در حالی که ۴۸ ساعت از صدور دستور توقف پروازهای رفت و برگشت به چین از سوی معاون اول رئیس جمهور به وزارت راه و شهرسازی می‌گذرد، امروز سه پرواز از چین به ایران وارد شد.

پرواز شماره ۵۰۷۸ ماهان ساعت ۴:۳۰ دقیقه از پکن به تهران، پرواز شماره ۵۰۷۶ ماهان از شانگهای به تهران ساعت ۴:۴۶ دقیقه در فرودگاه امام خمینی (ره) فرود آمد و پرواز شماره ۵۰۸۰ ماهان نیز از مبدأ گوانگ ژو ساعت ۵:۱۹ دقیقه در فرودگاه امام خمینی به زمین نشست.

این در حالی است وزیر راه و شهرسازی روز گذشته در جمع خبرنگاران از توقف کامل پروازهای رفت و برگشت چین خبر داده بود.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری عصر دیروز در ارتباط با پروازهای چین به ایران گفته بود: پروازهایی که از چین به ایران در حال حاضر انجام می‌شود و در هفته جاری ادامه خواهند داشت مانند پروازهای عادی نبوده و به منظور انتقال ایرانیان مستقر در شهرهای مختلف چین در حال انجام است؛ اما بلیتی به صورت برنامه‌ای و سیستمی فروخته نخواهد شد.

رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت در خصوص وضعیت بازگشت ایرانیان ساکن چین به کشور اظهار کرد: روز گذشته پروازی با تجهیزات کامل و تیم پزشکی به چین اعزام شده است تا بیش از ۸۰ نفر از هموطنان ایرانی مقیم کشور چین را به ایران بازگرداند.

وی افزود: بخش عمده ای از این افراد دانشجویان در حال تحصیل در چین هستند که برخی از آنها مشکلات نظام وظیفه داشتند که ستاد نیروهای مسلح تسهیلاتی برای بازگشت آنها به کشور در نظر گرفته است.

به گزارش موج، با توجه به احتمال بالای انتقال این ویروس به کشور با ادامه دار شدن پروازهای چین به ایران این سوال پیش می آید چرا این پروازها همچنان دایر است؟ مگر طبق گفته وزارت بهداشت حدود 80 نفر ایرانی مقیم کشور چین نباید به کشور بازگردند و آیا امکان مدیریت این موضوع و حمل این تعداد مسافر با کمترین پرواز ممکن وجود نداشت؟ آیا فرود این تعداد هواپیما از چین به  ایران در شرایط بحران فعلی دلایلی منطقی دارد؟ آیا جنبه مالی و خالی بازنگشتن برخی پروازهای ایرانی از چین دلیلی برای تداوم پروازها بوده است؟ و خیل عظیمی از سوالات مشابهی که ذهن هر شخصی را درگیر می کند.

آن هم در شرایطی که همه کشورها برای مقابله با شیوع این ویروس اقدامات سختگیرانه ای انجام داده اند و این اقدامات تنها در کلام نبوده و اکثر کشورها سلامت جامعه خود را اولویت اصلی خود قرار داده اند. حال باید دید این ویروس ناشناخته راهی برای ورود به ایران پیدا می کند؟ در حال حاضر شاید تنها راه مقابله با این ویروس پیشگیری است که همکاری ها و اطلاع رسانی های به موقع و صحیح مسولان مربوطه را می طلبد.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
 • پاسخ

  خدا مرگ دهد کسانی را که باعث مرگ مردمند

 • پاسخ

  فقط برای کسب درآمد بیشتر شرکت های بنفس افتاده ایرانی به چینی ها سرویس میدهند ان شالله که خودشان کرونا بگیرند

 • پاسخ

  چه قدر بیشعورن واقعا. ان شالله خودشون بمیرند که اینقدر به فکر پول تو جیب خودشونن که زیادتر بشه. این وسط چند تا ایرانی هم بمیرن مهم نیست براشون. پوووول جیبشون مهم تر زندگی ادماس

 • پاسخ

  چرا با جون مردم بازی میکنن،،، پروازها رو دو هفته لغو کنم،،، این مردم گناه ندارن،،،

 • پاسخ

  اونایی که سقوط هواپیمای اوکراینی رو در فضای جنگی فریاد می زدند یه خورده یواشتر در مورد این سیاست دولت در زمان عادی هم اظهار نظر کنند

  • پس هدف فراموش شدن هواپیمابوده؟

 • پاسخ

  با چین بده بستان سیاسی دارن. اونوقت که در سازمان ملل از چین میخوان آمریکارو وتو کنه حالا باید جبران کنن.

 • پاسخ

  تا کی باید تاوان بی لیاقتی مسئولین را بدیم

 • پاسخ

  همیشه از خدا میخواید خودتون دست به کار شین ماهان تا اخر تحریم کنین

 • پاسخ

  خدا ریشه این همه بی لیاقت سودجو و خشک کنه از کشور تا راحت بشیم .مگر خاک گور چشم آدم طماع و پر کنه

 • پاسخ

  بهتره اسم اون ایرلانی که پرواز به چین رو قطع نمی کنه هم بگین

  • گفتن ماهان دیگه

 • پاسخ

  مگه جون ما برا اینا مهمه فقط پولو میشناسن انشالله دوتایی که احتکار میکننون اونایی که از قبل میدونستن و به مردم نگفتن خونواده خودشون بگیره که مردمو درک کنن

 • پاسخ

  تا کی تا کجا این ملت باید توان سیاست های غلط دولت رو بخورن تا کی تا کی خسته شدیم خدا شهاب سنگ بیاد بخوره راحت بشیم

 • پاسخ

  کمک‌های بهداشتی چین چجوری بایدبه ایران برسه؟!!!! وسایر اقلامی که چون تحریم هستیم غربیابهمون نمیدن؟؟؟حتی رئیس جمهور صربستان ازارو پا دست شسته، ازچین کمک میخواد، اونوقت شماهنوزچشمتون به دست اروپا آمریکاییه که توخودشونم در موندن؟!!!!!!

 • پاسخ

  س،80درصد رفتین رای دادین به دولت تدبیروامید،نگران نباشیدراه حلشاپیدا می‌کنه اگرم نکردسپاه ورهبرامقصرمیکنه،پس لامشکل،ازماست که برماست

 • پاسخ

  سلام من کارگر فصلی هستم که در نه درآمد ثابت دارم نه ماشینی وجدان برسی بکنید محض رضای خدا به داد محرومین برسید دولت شب عیدی کمک معیشتی کرونا کردن‌ معلوم نیست که به حساب کدام سرمایه داری واریز شد باوضعیت موجود یعنی بیماری کرونا هرجا رفتم کار نشد کمیته امداد مراجعه کردم گفتند قراره دولت گمگ کند پس عدالت کجاست برسی بکنید یک ماه کارگری میکردم شرمنده خانوادم نمی‌شدم میدونید که شرمنده خانواده شدن خیلی سخته دم از عدالت می‌زنید پس عدالت کجاست با این وضع موجود بیکاری چکار کنم کجا مراجعه کنم جواب بدهید

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها