موج
کدخبر : ۳۱۴۰۶۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314068

حاجی میرزایی:

وزیر آموزش و پرورش گفت: ظرفیت نظام آموزش و پرورش باید در خدمت فهم درست از آموزش‌ها و تحولات باشد. آموزش و پرورش باید از لاک خود بیرون بیاید و اجتماعی‌تر شود.

به گزارش خبرگزاری موج،  محسن حاجی میرزایی ، وزیر آموزش و پرورش در همایش گرامیداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش که صبح امروز شنبه ۲۸ دی در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، اظهار کرد: قانون شوراها که در سال ۷۲ تصویب شده است یک قانون بسیار مترقی، مهم و تاثیرگذار است که می‌تواند مشارکت گسترده ای را در آموزش و پرورش فراهم کند و همچنین ارتقاء کیفی و کمی آموزش و پرورش را به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: این شورا گام مهمی در بعد هم افزایی منطقه‌ای به دنبال دارد و اگر درست مدیریت شود بسیاری از مسائل ما حل خواهد شد.

به گفته وی در قانون شوراها احکام خوبی در رابطه با آموزش‌های کمی و کیفی، تخصیص منابع، پیوند آموزش و پرورش با سایر بخش‌ها، پیوند آموزش و پرورش با مسائل بومی، توسعه عدالت‌های آموزشی آمده است.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: علیرغم همه توسعه‌هایی که این قانون داشته باید بگویم که برخی از بخش‌های آن معطل مانده که برای اجرای آن باید برنامه‌ریزی کنیم.

وی ادامه داد: توسعه مشارکت‌ها و اجرای محورهایی که بیان کردم نیازمند مشارکت است که یک امر راهبردی است. هرچند که تقسیم کار اجتماعی ما را از هم جدا کرده و هر کسی در حوزه خاص خود فعالیت می‌کند اما دست‌یابی به موفقیت پایدار و حل مسائل به شیوه‌ای اثربخش و به شکل تجمیعی ضرورت دارد.

حاجی میرزایی گفت: همه ما در کشور در واقع برای پیشرفت و توسعه کشورمان تلاش می‌کنیم حالا یکی از طریق صنعت و دیگری با توسعه کشاورزی. اما چه عاملی کمک کننده توسعه دهنده بخش‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی جامعه است؟ وحدت در میان همه اندیشمندان علوم اجتماعی نشان می‌دهد توسعه کمیت و کیفیت یادگیری در آموزش و پرورش بسیار اثر گذار است‌.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: انسان‌ها همانگونه که یاد می‌گیرند عمل می‌کنند بنابراین از تجمیع یادگیری‌های فردی یادگیری‌های عملی و از تجمیع یادگیری‌های عملی کارهای گروهی شکل می‌گیرند. بنابراین توسعه کمیت و کیفیت پایدار به یادگیری‌ها بستگی دارد. مسئله توسعه پایدار حل نخواهد شد مگر اینکه در جریان یادگیری جامعه تحول ایجاد شود. بنابراین هر کسی با هر هدفی که در جامعه اسلامی تلاش می‌کنند بداند نقطه اتصال و اشتراک همه چیز یادگیری جامعه است.

وی گفت: ظرفیت نظام آموزش و پرورش باید در خدمت فهم درست از آموزش‌ها و تحولات باشد. آموزش و پرورش باید از لاک خود بیرون بیاید و اجتماعی‌تر شود.

به گفته وی شوراهای آموزش و پرورش عرصه نابی برای اهتمام‌های اصولی‌تر هستند که باعث می‌شود فرصت مشارکت در جامعه را فراهم کنیم و امکان ارتقا ظرفیت‌ها را فراهم کنیم.

حاجی میرزایی بیان کرد: از سال ۶۶ در قانون آموزش و پرورش آمده هر دانش‌آموزی که در رشته‌های نظری و فنی و حرفه‌ای تحصیل می‌کند باید با یک مهارت مورد نیاز جامعه آشنا شود. این یکی از ماموریت‌های مهم و مفهومی است که رهبر معظم انقلاب و هم رئیس‌جمهور نسبت به آن تاکید دارند از این رو به ظرفیت شورا نیازمند هستیم. رمز توسعه پایدار این است که ما باید از لاک خودمان بیرون بیاییم و این از طریق بعد شوراها امکان پذیر است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها