موج
کدخبر : ۲۸۴۶۰۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-284602

کلاهبردان اینترنتی بار دیگر با سو استفاده از نیاز مردم ، اقدام به راه اندازی سایتی جعلی کردند و با ارسال پیامکی با این مضمون که"سبد کالا به شما تعلق می‌گیرد"، مقدمات رکب زدن به حساب‌ بانکی افراد سخت معیشت را رقم زدند!

به گزارش خبرنگار رفاه و آسیب‌های اجتماعی خبرگزاری موج ، طی تماس امروز بسیاری از هموطنان با این خبرگزاری، مراتب یک کلاهبرداری اینترنتی را گزارش کردند. قاطبه این شاکیان با ارسال تصویر پیامکی که برای آنان از سوی کلاهبرداران ارسال شده بود، خواستار پیگیری از مراجع قانونی و انعکاس رسانه‌ای این کلاهبرداری شدند.

ارسال پیامک کلاهبرداری

یکی از شکات در شرح ماوقع، اینگونه گفت: روز شنبه پیامکی با این مضمون برای من ارسال شد: "هموطن گرامی سبد کالا به شما تعلق گرفت. اطلاعات سرپرست خانوار: http://saabadkala.com"

پس از بررسی های صورت گرفته در خبرگزاری موج، معلوم شد که این پیامک برای تمام افرادی که کلاهبرداران قصد سوء استفاده از باور و نیاز آنها را داشته اند، ارسال شده است.

بیشتر بخوانید:

کلاهبرداری از سبد کالا به کارت امداد خودرو ایران رسید/ مخابرات منفعل در مقابله با کلاهبرداری

رجوع به سایت جعلی 

با مراجعه به آدرس الکترونیکی http://saabadkala.com (که پیش از ورود مراجع قانونی به این تخلف از دسترس خارج شده است)، عباراتی دیده می‌شود که برای هر بیننده ای مشکوک جلوه می کند. در سمت راست صفحه این عبارت به ترتیب درج شده است: "سبد کالا به شما تعلق گرفته است/ جهت دریافت کارت بانکی مربوط به سبد کالا را تکمیل نمایید/ کد ملی 10 رقمی خود را بدون خط تیره و فاصله وارد نمایید/ مبلغ   2000 تومان کارمزد پرداخت نمایید و پس از تکمیل و پرداخت کارمزد کلیک نمایید."

در سمت چپ سایت هم فیلدهای "کد ملی" ، "شماره کارت" و "پرداخت" تعبیه و طراحی شده است.

ناگفته پیداست که با کلیک روی فیلد پرداخت ، مخاطبان به قسمت فیشینگ وارد خواهند شد و در آنجا با وارد کردن شماره کارت (PAN) ، رمز دوم (PIN2) و کد اعتبارسنجی دوم (CVV2)، کلاهبردارن به هدف نهایی خود خواهند رسید. چرا که تمام موجودی کارت هایی که شکار شده اند، در آن واحد به یغما خواهد رفت و این شیوه ای خواهد بود برای کلاهبرداری از افرادی که به هشدارها بی توجه هستند. 

سرور سایت کلاهبردار در داخل کشور است

در ادامه پیگیری خبرگزاری موج، و بررسی دامنه های شرکت ارائه دهنده مجوز فعالیت (who.is) به این سایت کلاهبردار، مشخص شد که سرور سایت مذکور به نام "ایران سرور" در داخل کشور مستقر است و امکان برخورد ضرب العجل از سوی پلیس فتا و سایر متولیان قانونی وجود دارد. بر این اساس خبرگزاری موج با ارتباط گرفتن با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مراتب چنین تخلفی را اطلاع رسانی و این کلاهبرداری را پی گیری کرد.

تماس با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

احد رستمی ، مدیرکل دفتر مطالعات و رفاه اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار موج و شنیدن شرح ماوقع به رغم آنکه در جلسه کاری حضور داشت، ضمن مطالبه تصاویر و مستندات این کلاهبرداری ، دستور بررسی این تخلف را صادر و به شخصه موضوع را پی گیری کرد.

وی پس از بررسی های اولیه با تماس با دفتر خبرگزاری موج، خبر توزیع سبد کالا در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی را در این برهه از زمان تکذیب کرد و گفت : در حال حاضر هیچ برنامه ای برای توزیع سبد کالا در سطح کشور نداریم. مگر برای مخاطبان خاص که در مورد پرداخت و دریافت سبد کالا به این گروه که شدیدا نیازمند حمایت های دولت هستند.

وی در ادامه افزود: اما طبق روال گذشته اگر قراری برای توزیع سبد کالا باشد، قبل از آنکه اقلام را توزیع کنیم، از طریق رسانه های معتبر تاریخ و زمان دقیق توزیع را اعلام خواهیم کرد.  

مدیرکل دفتر مطالعات و رفاه اجتماعی در ادامه هرگونه ارتباط سایت کلاهبرداری با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و سازمان های زیرمجموعه این وزارتخانه را رد کرد و گفت: پس از تماس شما و  بررسی های اولیه که مطمئن شدیم این تخلف و کلاهبرداری صورت گرفته است، گزارشی فوری به اداره حراست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ارسال کردیم و طبق برنامه دوستان حراست با ارتباط برقرار کردن با پلیس فتا پیگیر این موضوع هستند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد: کسانی که در پشت این کلاهبرداری هستند اقدام به کپی از ظاهر سایت حقیقی ما کرده‌اند که باز تکرار می کنم این سایت در زمینه حمایت به مخاطبان خاص فعال است. با این تفاوت که ما بجز کد ملی و نام و نام خانوادگی اطلاعات دیگری از مخاطبان خاص خود مطالبه نمی‌کنیم و  هیچ مبلغی حتی یک ریال از مخاطبان خود طلب و دریافت نکرده و نمی‌کنیم.

وی در ادامه با اشاره تفاوت آدرس اینترنتی دو سایت مورد بحث عنوان کرد: آدرس واقعی ما در دفتر مطالعات و رفاه اجتماعی وزارت تعاون foodss.mcls.gov.ir است. در حالی که آدرس سایت کلاهبردار saabadkala.com می‌باشد که همانطور که پیشتر گفتم کلاهبرداران برای گریز از پیگیری های قانونی این سایت را از دسترس خارج کرده اند. اما با این وجود ما پیگیر هستیم و دوستان ما از حراست گزارش مفصل این تخلف را به پلیس فتا و سایر مراجع قانونی ارائه خواهند کرد.  

لازم به ذکر است که خبرگزاری موج تا حصول به نتیجه قطعی پیگیر این کلاهبرداری خواهد بود.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    بله این پیامک دیشب ۳ تیر ساعت ۲۳:۱۵ به شماره ی سرپرست خانوار اومد و ما هم وقتی وارد سایت شدیم بعد از ثبت نام مبلغ ۲۰۰۰ تومان پرداخت کردیم و امروز صبح تاریخ ۴ تیر ساعت ۱۷:۰۸ دقیقه مبلغ یک میلیون تومان از حسابم برداشت شده

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها