بحث سهام عدالت و نحوه ثبت نام در سامانه مربوط به این موضوع یکی از پرسش های کلیدی افراد جامعه است. اما به رغم توضیحات متعدد مسئولان، برخی سوالات کماکان برای مردم پابرجا است که در این مطلب به این پرسش ها پاسخ داده شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، موضوع سهام عدالت از دوره اول ریاست جمهوری احمدی نژاد مطرح شد اما پس از پرداخت اولین سود به مشمولان این طرح، سایر افرادی که بنا به دلایل مختلف موفق به ثبت نام در سامانه سهام عدالت نشده بودند، درصدد پیوستن به آن برآمدند. در همین رابطه بحث نحوه پرداخت سود سهام عدالت، مراکز پاسخگویی، شیوه ثبت شماره حساب از مهمترین سوالات این افراد است که در این مطلب به آن پرداخته شده است. 

سامانه سهام عدالت

سهام عدالت نوعی یارانه است که طبق نظر دولت نهم، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده‌است. بنا بر طرح «سهام عدالت»، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود. «آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون براساس توزیع سهام عدالت» در تاریخ 9 بهمن 84 و پس از اصلاح متن اولیه که خود در 23 آبان 84 مصوب هیئت وزیران شده بود، به تصویب این هیئت رسید. تصویب اساسنامه شرکت کارگزاری سهام عدالت در همین روز بر عزم راسخ دولت جدید در عملی ساختن این پروژه صحه گذاشت و سهام مزبور پیش از آغاز سال 1385 در چهار استان به تعدادی از مشمولان طرح اعطا شد. در مرحله اول واگذاری سهام عدالت به برخی از افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل تقسیم شد و برگه‌هایی به عنوان برگه سهام عدالت نیز به مشمولان طرح سهام عدالت داده شد.

تا آبان 1395 سود شرکت‌های سهام عدالت 17 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است. 

سود سهام عدالت

نحوه پرداخت سود سهام عدالت

سبد سهام عدالت ترکیبی از 60 شرکت بورس و فرابورس است و برای هر نفر از مجموع پورتفوی سهام عدالت مبلغ یک میلیون تومان سهام اختصاص داده شده است؛ بنابراین سهام عدالت متعلق به شرکت خاصی نیست و مجموع سبد سهام در درصدی از 60 شرکت دولتی تعریف شده‌است که سود و زیان شرکت‌های مذکور به‌صورت علی‌السویه بین سهامداران تقسیم می‌شود.

سامانه سهام عدالت

سایت رسمی سهام عدالت

افرادی که تمایل به اطلاع از این موضوع دارند که آیا مشمول و یا سهامدار سهام عدالت هستند یا نه باید به سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir مراجعه کنند. این سامانه دارای دو بخش مجزا است که یکی مربوط به اطلاع رسانی و انتشار خبرهای مربوط به سهام عدالت است. بخش دیگر این سامانه نیز مربوط به مشمولان است که با مراجعه به این قسمت می توانند از اطلاعات سهامداری خود آگاهی پیدا کنند.

شماره تلفن مرکز پاسخگویی سهام عدالت

گاه بسیاری از مشمولان سهام عدالت در خصوص کار با سایت سهام عدالت با ابهاماتی رو به رو شده اند. در همین راستا شماره تلفن پنج رقمی 83338  با 90 خط برای پاسخ به سوالات مردم در خصوص سهام عدالت در نظر گرفته شده که این شماره برای شهروندان تهرانی و شهرستانی یکسان است. گفتنی است این شماره تلفن یبشتر بین ساعات 9 تا 17 پاسخگوی پرسش های مشمولان درخصوص مرحله نخست ساماندهی سهام عدالت است. 

ثبت نام افراد جامانده سهام عدالت

دریافت شماره شبای بانکی مشمولان جهت واریز سود سال مالی 1935 شرکت‌های سرمایه پذیر به حساب مشمولان در حالی از 30 فروردین ماه سال 96 تا کنون از طریق سامانه سهام عدالت در حال اجرا بوده است که از یکم تیرماه سالجاری، سامانه سهام عدالت در بخش مربوط به دریافت شماره شبای مشمولان برای بروزرسانی و همچنین بررسی در خصوص نحوه ادامه دریافت شماره شبا از مشمولان سهام عدالت از دسترس خارج و امکان ثبت شماره شبای بانکی جدید در این سامانه فراهم نبود.

بر این اساس با توجه به درخواست‌های مکرر مشمولان سهام عدالت، این امکان از روز 24 تیرماه تا روز 15مردادماه برای مدتی محدود فراهم شده است تا مشمولان اقدام به ثبت شماره شبای حساب بانکی خود در سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir کنند.

بر این اساس سازمان خصوصی سازی به مشمولان سهام عدالت که تا کنون اقدام به ثبت شماره شبای بانکی خود ننموده اند اعلام می‌دارد که از فرصت ایجاد شده زمانی تا ۱۵ مردادماه امسال جهت ثبت و وارد نمودن شماره شبای بانکی خود استفاده و اقدام به این کار کنند.

نکته قابل تاکید این که پس از این مدت، امکان ثبت دوباره شماره شبای بانکی مشمولان در سامانه سهام عدالت جهت دریافت سود این سهام فراهم نخواهد بود.

ثبت شماره حساب سهام عدالت

مراحل ثبت شماره حساب سهام عدالت جهت واریز سود سهام به حساب مشمولین طبق اعلام سامانه این سهام به شرح زیر است:

استعلام مشمولیت سهام عدالت

دریافت شماره حساب شبا

ثبت شماره شبا.

ورود به سمانه استعلام، دریافت و ثبت شماره حساب سهام عدالت

اسامی بانک های مورد تایید بانک مرکزی: (که در سایت ذکر شده و برای دریافت شماره شبا روی هر بانک مورد نظر می توان کلیک کرد.

هر کدام از مشمولین سهام عدالت باید صرفا یک شماره حساب به نام خود داشته باشد.

اعلام حساب بانکی به نام والیدن، قیم، وکیل و یا فرد دیگری قابل قبول نیست.

بیشتر بخوانید:

امکان ثبت نام در سامانه سهام عدالت همچنان وجود دارد

سهام عدالت به چه کسانی تعلق می گیرد/ زمان واریز سود سهام عدالت

مشمولین سهام عدالت تا آخر خرداد برای ثبت شماره شبا وقت دارند

نحوه واریز سود سهام عدالت متوفیان اعلام شد

واریز سود مشمولان متاخر سهام عدالت آغاز شد