محمد باقر نوبخت در نشست خبری سه شنبه خود در ارتباط با بودجه سال 95 توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، محمدباقر نوبخت با اشاره به گزارش نهایی پرداخت ها و دریافت های سال 1395 گفت: بودجه سال قبل علاوه بر چگونگی منابع و مصارف یک ویژگی و آثاری داشت.امروز یکی از مهمترین مبانی نظری بودجه این است که توسط مردم و نمایندگانشان مورد توجه قرار می گیرد و نوعی اعمال نظر مردم در بودجه ظاهر می شود. از انواع بودجه ها بودجه اقتصادی مهمترین شیوه توجه و رویکردی بودجه ای است زیرا بیش از آنکه ارقام مورد توجه باشد آثارش در زندگی مردم مهم است. 

وی افزود:طبق قانون محاسبات عمومی بودجه برنامه مالی یکسال دولت است با پیش بینی منابع و برآورد مصارف. منابع 294 هزار میلیارد تومان در سال قبل بود که از ابن رقم 283 هزار میلیارد تومان یعنی 96 درصد تحقق یافت. تا پیش از سال 95 نهایتا 91 درصد تحقق می یافت. 

وی ادامه داد: منابع از سه بخش درآدمدها، واگذاری دارایی مالی و سرمایه ای بدست می آید. از بخش درآمدها 93 درصد آن تحقق یافت، از بخش واگذاری دارایی های سرمایه ای که عمدتا نفت است و از رقمی که پیش بینی شده بود 94 درصد حصول شد و از بخش واگذاری دارایی های مالی که عمدتا اوراق مشارکت است که درآمد کسب شده بیش از رقم پیش بینی شده بود. 

بیش از 13 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بانک ها پرداخت شد 

سخنگوی دولت اظهار داشت: موارد مصرف این منابع در حوزه عمرانی و جاری است که 97 درصد از آنچه قرار بود در حوزه جاری صرف شود هزینه شد. 

نوبخت با مقایسه عملکرد بودجه سال 95 با سال 94 بیان کرد: در سال 92 بودجه در اختیار ما 210 هزار میلیاردتومان بود که در سال 95 به رقم 295 هزار میلیاردتومان رسید. در سال 95 مصارف جاری 20 درصد رشد پیدا کرد و مصارف عمرانی 68 درصد افزایش داشت. سال قبل سال بسیار خوبی از لحاظ عملکرد بودجه بود. سال قبل 13 هزار و 200 میلیارد تومان از بدهی دولت به بانک ها پرداخت شد. 

وی تصریح کرد: علاوه بر این 29 هزار میلیارد تومان به سرمایه دولت در بانک ها افزوده شد که امکان تسهیلات دهی بانک ها را بیشتر می کند. همچنین 39 هزار و 100 میلیارد تومان از بدهی دولت به پیمانکاران پرداخت شد. در این راستا 1000 میلیارد تومان دولت به مسکن مهر کمک کرد، 2هزار میلیارد تومان پاداش بازنشستگان فرهنگیان پرداخت شد. بودجه تخصیص داده شده در دولت یازدهم به آموزش و پرورش 110 درصد بوده است. 

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: براین اساس در سال قبل 39 هزار و 150 میلیارد تومان از بدهی دولت به غیر بانکی ها پرداخت شد. 

وی در مورد آثار بودجه مذکور گفت: آثار بودجه باید در شاخص اقتصادی خود رانشان دهد. اولین اثر در رشد اقتصادی است که از 1.0 درصد سال 1394 به رقم 8.3 درصد در سال 1395 رسید که در هر دو رقم درآمد نفتی لحاظ شده است. از سال 1384 که سند چشم انداز توسعه ابلاغ شد هیچ وقت رشد اقتصادی 8 درصد پیش بینی شده به دست نیامد. در نرخ تورم از 11.3 درصد در سال 1394 به 6 درصد در سال قبل کاهش یافت. 

نوبخت در مورد طرح رونق تولید گفت: قرار بود 16 هزار میلیارد تومان به 7509 واحد تولیدی تسهیلات داده شود تا 22 خرداد سال جاری 17 هزار و 799 میلیارد تومان به 25 هزار و 336 واحد تولیدی تسهیلات داده شد. 

نوبخت در مورد پرداخت یارانه ها تصریح کرد: ماه اردیبهشت در خصوص برقراری پرداخت یارانه برای خانوارهایی که طبق قانون یارانه شان قطع شده بود به دلیل اعتراضات مجلس دستور تحقیق و تفحص داد تا پس از بررسی و عدم شایبه تبلیغاتی بودن پرداخت مجدد یارانه ها، این امر محقق می شود. 

وی در پاسخ به سوالی در مورد حل مشکل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: مرجع قضایی و دستگاه های نظارتی در حال بررسی هستند و دولت همکاری کامل را در این باره دارد. هر زمان گزارش نهایی شود اطلاع رسانی خواهد شد. در نظارت گاهی خلا هایی به وجود می آید که چنین اتفاقی رخ می دهد. 

نوبخت درمورد انتخاب کابینه گفت: رییس جمهوری قطعا در جهت افزایش کارآمدی کابینه افرادی را انتخاب خواهد کرد. 

وی در مورد تصویب تحریم های جدید سنا گفت: کمیسیون خاصی تشکیل شده که کارش نظارت بر اجرای برجام است. نتیجه بررسی اگر این باشد که تحریم های جدید نقض برجام است از مکانیزم داخل توافق استفاده خواهد شد. 

نوبخت در خصوص بحث بازرسی حجاب کارمندان توسط گروه های بازرسی ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی وزارت کشور گفت: چنین موضوعی در هیات دولت بررسی نشده و طرحی در این خصوص به تصویب نرسیده است. این اقدام در خصوص وزارت کشور انجام می شود و جز اقداماتی است که وزارت خانه ها مجوز انجام آن را دارند. 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج