موج
کدخبر : ۳۱۶۴۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-316400

پس از گذشت بیش از دو ماه از پایان کار مارک ویلموتس در تیم ملی ایران، فدراسیون فوتبال همچنان درگیر انتخاب سرمربی برای تیم ملی فوتبال ایران است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، داستان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران چند سالی است به داستانی جذاب و کش دار تبدیل شده است. از زمان حضور کارلوس کی روش در ایران و همکاری این مربی با فدراسیون فوتبال ایران 7 سال دغدغه انتخاب سرمربی تیم ملی از فوتبال ایران دور شد، اما حواشی کارلوس کی روش و مصاحبه های گاه و بیگاه او داستان این سمت در فوتبال ایران را جذاب نگه می داشت.

ایران در طول 7 سال حضور کارلوس کی روش روزهای خوبی را پشت سر گذاشت و از لحاظ آماری در صدر بهترین تیم های آسیایی قرار گرفت اما در نهایت حواشی و بحث های فراوانی که در پیرامون کیروش بوجود آمد این مربی را از نیمکت ایران دو و دورتر کرد تا در نهایت در بهمن ماه سال 97 جدایی کیروش از تیم ملی اتفاق افتاد و گمانه زنی ها برای انتخاب سرمربی بعدی تیم ملی آغاز شد.

کارلوس کیروش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران

پس از رایزنی های فراوان و طولانی که حدود 5 ماه به طول انجامید در نهایت در 1 خرداد 98 مارک ویلموتس رسما سرمربی تیم شد تا میراث 7 ساله کیروش را ادامه دهد و موفقیت های ایران در مسیر جام جهانی 2022 قطر را آغاز کند.

اما کار برای مارک ویلموتس آنچنان راحت نبود، دو برد راحت در مقابل هنگ کنگ و کامبوج و دو باخت در مقابل بحرین و عراق شرایط را برای ایران سخت کرد و از طرفی گروکشی ویلموتس قبل از بازی حساس مقابل عراق تقریبا کار ویلموتس را در ایران به پایان رساند. البته محدودیت های ایران در نقل و انتقالات مالی بین المللی یکی از دلایلی بود که این اتفاقات افتاد، اتفاقی که اگر سرمربی ای برای تیم ملی انتخاب می شد که شرایط ما را درک می کرد شاید این اتفاقات نمی افتاد و پس از سال ها ایران رتبه اول رنکینگ فیفا در آسیا را به ژاپن تحویل نمی داد.

پس از باخت مقابل عراق در  23 آبان 98، تقریبا کار ویلموتس با ایران تمام شده بود اما پس از حدود 20 روز و در تاریخ 12 آذر 98 ویلموتس رسما از تیم ملی جدا شد، اتفاقی که از زمان پایان بازی ایران و عراق مشخص بود.

تمرین تیم ملی فوتبال - ۲۳ تیر ۱۳۹۸ / مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی فوتبال ایران

پس از پایان کار ویلموتس در تیم ملی فدراسیون شروع به رایزنی برای انتخاب مربی تیم ملی کرد. هم حرف از مربی داخلی به میان آمده بود و هم مربی خارجی و فدراسیون بیشترین تمرکز خود را بر روی سرمربی خارجی قرار داده بود که شاید یکی از واضح ترین اشتباهات فدراسیون فوتبال در آن زمان بود چرا که اتفاقاتی مشابه برای باشگاه های ایرانی ثابت کرده بود که در شرایط حال حاضر کشور و با وجود تحریم ها و اوضاع بد ارزی کشور کار با مربی خارجی دردسرهای خاص خودش را دارد و هر مربی خارجی ای با شرایط ما کنار نمی آید و جستجو فدراسیون در میان گزینه های خارجی همانند کوبیدن آب در هاون است.

کش و قوس های انتخاب سرمربی تیم ملی با مصادف شدن با حمله قلبی مهدی تاج و استعفای او از ریاست فدراسیون فوتبال نه تنها بهتر نشد بلکه کلاف سردرگم آن بیشتر از پیش در هم تنید تا روزهای طلایی آمادگی تیم ملی ایران برای رقابت در دور برگشت مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 همچون ابرهای بهاری بگذرند و مسولان مربوطه با به تعویق انداختن انتخاب سرمربی دور برگشت مسابقات انتخابی جام جهانی را برای تیم ملی سخت و سخت تر کنند، جایی که ایران باید بتواند از 4 بازی 12 امتیاز کسب کند تا با خیالی آسوده به مرحله بعدی این رقابت ها راه پیدا کند.

در این بین از  علی دایی به عنوان یکی از گزینه های مدنظر سرمربی گری تیم ملی فوتبال ایران نام برده شد.

که بعد از این موضوع علی دایی با حضور در فدراسیون فوتبال در این خصوص اعلام کرد: در مورد سرمربی‌ گری تیم ملی هیچ صحبتی با من نشده است.

بعد از این صحبت خبری در رسانه ها منتشر شد که علی دایی مذاکرات اولیه را به صورت تلفنی با هیات رئیسه فدراسیون فوتبال انجام داده است و اعلام کرد که آماده است هدایت تیم ملی را به برعهده بگیرد اما گویا با انتخاب علی دایی به عنوان سرمربی مخالفت‌ شده است.

دیدار تیم های فوتبال استقلال تهران و سایپا/علی دایی

به غیر از علی دایی امیر قلعه نویی نیز یکی دیگر از گزینه های سرمربی گری بود که از یک طرف با مخالفت شدید باشگاه سپاهان مواجه شد و از طرفی خود امیر قلعه نویی هم در پذیرش این سمت مردد است برای همین احتمالا فدراسیون سراغ گزینه‌ های دیگری خواهد رفت.

دیدار تیم های فوتبال سپاهان اصفهان و استقلال تهران-قلعه نویی

در گمانه‌ زنی جدید درباره نیمکت تیم ملی اعلام شد که این احتمال وجود دارد که وحید هاشمیان، در دو بازی بعدی تیم ملی مقابل هنگ‌کنگ و کامبوج که قرار است فروردین برگزار شود به عنوان نفر اول کادر فنی روی نیمکت بنشیند تا بعد از آن دو بازی برای نیمکت تیم ملی تصمیم گیری شود.

تمرین تیم ملی فوتبال - ۲۳ تیر ۱۳۹۸ / وحید هاشمیان مربی تیم ملی فوتبال ایران

مسوولان تصمیم گیر فدراسیون فوتبال، هفته به هفته این انتخاب را به تعویق انداخته اند! تعویقی که امیدواریم در مسابقات ملی یقه ما را نگیرد و بدون مشکل به مرحله بعد انتخابی جام جهانی راه پیدا کند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها