موج
کدخبر : ۳۲۱۶۵۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-321651

مدیر عامل نمایشگاه بین المللی استان همدان در گفتگو با موج عنوان کرد:

مدیر عامل نمایشگاه بین المللی استان همدان با اشاره به نقش نمایشگاه های بین المللی در شناخت بازارهای جهانی و توسعه صادرات، از سفر به سلمانیه و ایجاد رونق در بازار داخلی و خارجی سخن گفت.

به گزارش موج همدان، حمید گلی پور، مدیر عامل نمایشگاه بین المللی استان همدان در گفتگو با موج با اشاره به توسعه روابط خارجی نمایشگاه بین المللی همدان، عنوان کرد: در سالی سخت از منظر سیاست خارجی که برای ایران وجود داشت آغاز به توجه جدی به رویکرد اقتصادی غیرنفتی و شناخت بازار دیگر کشورها کردیم تا با توسعه صادراتمان همراه باشد و در گام نخست به سلیمانیه عراق راهی شدیم.

صادرات

نمایشگاه از ابزار شناخت بازارهای جهانی است

وی تصریح کرد: نمایشگاه ها همواره از ابزارهای  ارتباطی موثر در بازاریابی محسوب می شوند که می تواند ارتباطی رودررو را به وجود آورد و از این منظر بتوان به تحلیل دادو ستد های مدنظر دست پیدا کرد.

وی با بیان اینکه اقتصاد و صنعت جهت رشد و ارتقای کشور دو اصل جدانشدنی هستند گفت: ارتقای جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان آن هم در زمانی که کشور در تحریم قرار دارد، می تواند از سوی نمایشگاه در ایجاد زمینه ای مناسب محقق شود.

مدیر عامل نمایشگاه های بین المللی همدان با بیان مزایای برگزاری نمایشگاه ها در ایجاد رقابت بین مناطق و استان‌های کشورکه  می تواند، افزایش تولید و اشتغال را به همراه داشته باشد، افزود: گسترش تجارت خارجی و ترانزیت و جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای صادرات از دیگر نکات قابل توجه در مقوله نمایشگاه ها است.

گلی پور افزود: در روش بازاریابی از طریق نمایشگاه، شرکت‌ها و کالاها در یک جا متمرکز شده و مخاطبان برای آشنا شدن و شناختن آن، به نمایشگاه مراجعه می‌کنند. شرکت‌کنندگان در نمایشگاه در مدتی محدود و معین و در مکانی با تسهیلات و امکانات مناسب، فرصت‌های بیشماری را برای تحقیق و بررسی وضعیت بازار، دیدار با رقبا و تماشای آخرین دستاوردها در زمینه‌های گوناگون به دست می‌آورند.

وی با اشاره به اینکه در مسیر توسعه و ارتقای وضعیت اقتصادی کشور با ابزار نمایشگاه ها تلاش خود را در راستای برقراری ارتباط های داخلی و خارجی موثر می کنیم، گفت: زمانی که به نمایشگاه  های خارج از کشور جهت تحقق هدف مذکور سفرمی کنید در واقع این فرصت را دارید تا محصولات را از نزدیک ببیند، لمس کنید و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید، یعنی کارهایی را انجام می‌دهید که حتی تلفن و یا اینترنت چنین امکانی را برای شما فراهم نیست.

وی در ادامه اضافه کرد: در محیط نمایشگاه می‌توان مشتریان بالقوه را که امکان شناسایی آنان به راحتی وجود ندارد شناسایی کرد و با توجه به ملاقات رودررو با مشتری می‌توان عکس‌العمل و احساس مشتری را نسبت به کالا درک کرد، مزیتی که بسیار مفید بوده و به راحتی قابل دسترس نیست. همچنین رقبای جدید در بازار شناسایی می‌ شود و رفتار رقبای دیرینه نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و به واسطه تعدد حضور تولیدکنندگان یک گروه کالایی در نمایشگاه، امکان انتخاب برای مشتری آسان‌تر شده و در این میان شرکتی موفق است که کالایش دارای مزیت‌های بیشتری باشد و یا در آن نوآوری ایجاد شده باشد.

فرش دستباف

بازاریابی از طریق نمایشگاه

در دیگر روش‌های بازاریابی، کالا به روش‌های مختلف به عموم معرفی و شناسانده می‌شود در صورتی که شاید برخی از کارشناسان هزینه‌های بالای مشارکت در نمایشگاه را از معایب آن بدانند و یا اعتقاد داشته باشند صرفا در صورتی که غرفه بزرگ در اختیار داشته باشند امکان موفقیت خواهند داشت در صورتی که باید اذعان داشت هزینه‌های صحیح و اصولی جهت حضور در نمایشگاه نه تنها گزاف محسوب نمی‌شود بلکه همانند هزینه‌های تبلیغاتی که امروزه جزئی از هزینه‌های تولید محسوب می‌شود می‌تواند در افزایش فروش نیز موثر باشد، ضمن اینکه اداره کردن تخصصی حتی غرفه‌های کوچک نیز می‌تواند به اندازه یک غرفه بزرگ موثر باشد.

بهره‌گیری از روش‌های بازاریابی، ملاقات با مشتریان بالقوه، تحقیق و پژوهش، کسب اطلاعات کامل از بازار، حضور در هیات‌های اعزامی بازاریابی در خارج از کشور، تبلیغات هیچکدام نفی‌کننده انتخاب روش دیگری از بازاریابی به نام حضور و مشارکت در نمایشگاه‌ها نیست و هرکدام در جایگاه خود نقش موثری را ایفا می‌کنند و اینکه در موقع مناسب کدام روش، انتخاب و به کار گفته شود بیانگر موفقیت یا عدم موفقیت هر یک از آنان خواهد بود. نتایج حاصل از یک نظرسنجی در سال 2004 از مدیران شرکت‌های آلمانی در ارتباط با ارزیابی و رده‌بندی ابزارهای ارتباطی در زمینه اهداف بازاریابی نشان می‌دهد که از دیدگاه آنان مشارکت در نمایشگاه و فروش و بازاریابی مستقیم، آگهی، اینترنت، روابط عمومی، تبلیغات و اسپانسر با تمام اهمیتی که داشتند با اختلاف زیادی از نظر امتیاز کسب شده در رده‌های بعدی قرار گرفتند. در ایالات متحده امریکا نیز، شرکت‌ها برای رسیدن به اهداف خود بهترین روش را جهت بازاریابی، حضور درنمایشگاه می‌دانند به‌گونه‌ای که در تخصیص بودجه، 14 درصد را صرف شرکت در نمایشگاه، 9 درصد را به مکاتبه پستی با مشتریان و فقط 5/1 درصد از بودجه را صرف تبلیغ به روش‌های دیگر می‌کنند. لذا نمایشگاه یکی از ابزارهای بازاریابی و ایجاد ارتباط است که تحت تاثیر چهار عامل تبلیغات فروش حضوری و رفتن به سوی مردم، روابط عمومی و تشویق و ترغیب و پیشبرد فروش قرار می‌گیرد.

صنایع دستی استان اصفهان

نقش برجسته نمایشگاه‌ها در صادرات غیر نفتی

جمهوری اسلامی ایران که برنامه اقتصاد بدون نفت را در دستور کار خود قرار داده است، تلاش برای گسترش بازارهای صادراتی، افزایش سهم در تجارت بین‌المللی و رشد صادرات غیر نفتی را به عنوان یک وظیفه و آرمان ملی مدنظر قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه  هر آنچه بتواند به توسعه صادرات غیر نفتی کمک کند، باید مدنظر سیاست‌گذاران، برنامه‌ریزان و فعالان اقتصادی قرار گیرد، عنوان کرد: حفظ بازارهای سنتی و تلاش برای یافتن بازارهای تازه برای صدور کالاهای غیرنفتی به فعالیت هدفمند و گسترده در امور تبلیغات و بازاریابی نیاز دارد.

در این راستا می توان به هزینه گزاف تبلیغات داخلی در کشور اشاره کرد که از مشکلاتی است که نمایشگاه ها ی بین المللی با آن روبرو هستند اما زمانی که دولت و بخش خصوصی برای رسیدن به اهداف صادراتی  با هماهنگی و یکدلی موانع را رفع کرده و بستر مناسب برای توسعه صادرات را فراهم می سازند می تواند در سیاست خارجی نمایشگاه موفق عمل کرد.

 یکی از ابزارهای مهم برای رونق بخشیدن به صادرات و انجام فعالیت  موثر در تبلیغات و بازاریابی کالاها و خدمات، نمایشگاه‌ها هستند. نمایشگاه‌ها از موثرترین ابزارهای بازاریابی محسوب می‌شوند و چنانچه برپایی آنها با برنامه‌ریزی و تدارک قبلی انجام گیرد می‌توانند در توسعه صادرات غیرنفتی نقش مهمی را ایفا کنند و صادرکنندگان نیز قادر خواهند بود از آن برای پیشبرد فروش خود استفاده نمایند. نمایشگاه‌ها می‌توانند از طرق مختلف به بهبود اقتصاد کشور کمک نمایند که در زیر به مهمترین آنها اشاره شده است:

وی با بیان اینکه نمایشگاه می تواند نقشی موثر در توسعه صادرات و جذب سرمایه برای کشور به همراه داشته  باشد، مطرح کرد:  ایجاد انگیزه‌های لازم برای شرکت تولیدکنندگان خارجی در نمایشگاه‌های ایران به ویژه نمایشگاه‌های تخصصی، اقدامی ارزنده است، برای ایجاد این انگیزه‌ها، تبلیغات مناسب و به موقع درباره برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی ایران، در خارج از کشور به ویژه صاحبان فناوری‌های نو در هر رشته خاص موضوع نمایشگاه، ارائه تسهیلات مناسب برای سفر به ایران (مانند تسریع در صدور روادید و...)، دعوت از صاحبان فن و خریداران احتمالی کالاها و خدمات ایرانی، تنظیم برنامه مناسب برای ارائه خدمات نمایشگاهی و، تدوین برنامه مناسب برای بازدید شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان خارجی از اماکن تاریخی، مذهبی، موزه‌ها، مناظر طبیعی دلپذیر، ارائه خدمات جهانگردی مناسب و در حد استانداردهای بین‌المللی ضرورت دارد.

وی از نقشی که نمایشگاه می تواند بر توسعه اقتصادی داشته باشد و بهبود وضعیت اقتصادی گفت: بزرگترین مانعی که در این مسیر داریم این است که شرایط اقتصادی کشور به صورت مستقیم بر روی نمایشگاه اثر می گذارد و فروشندگان تمایلی به حضور و شرکت در نمایشگاه ندارند، پس اگر تولیداتی باکیفیت داشته باشیم می توانیم برای ورود به بازار های جهانی در کنار دیگر محصولاتی که وجود دارد رونق را برای ارز آوری کشور همراه آوریم.

 وی با اشاره به اینکه در راستای تحقق این امر از مشاوران و صاحب نظران حوزه های مختلف بهره گرفته و خواهم گرفت، مطرح کرد: ایجاد فضایی آرام برای رقابت، مذاکرات تجاری، دسترسی آسان به ابزار ارتباطی، ارائه تسهیلات گمرکی، بانکی و... از مهمترین وظایف سازمان برگزارکننده نمایشگاه است.

مدیر عامل نمایشگاه های بین المللی همدان با بیان اینکه منبع درآمدی نمایشگاه تنها از اجاره غرفه ها تامین می شود، گفت: درورود به نمایشگاه های خارج از کشور با صفتی دولتی می توان برای توسعه صادرا ت کشور اقداماتی ارزنده صورت داد.

گلی پور با اشاره به اینکه در بدو ورودش به نمایشگاه، نزدیک به 3 میلیارد تومان بدهی موجود بوده است، یادآور شد: این بدهی مربوط به ساخت سایت جدید نمایشگاه بوده است که در 6 ماهه گذشته 1 میلیارد تومان آن پرداخت شده است و اقدامات عمرانی مربوطه در حال انجام است.

وی هزینه های تبلیغاتی را پرهزینه عنوان کرد و گفت: در میان روش های تبلیغی همچنان استفاده از کارتن پلاست در راس قرار گرفته است.

نقش برگزارکنندگان نمایشگاه‌ها برای دستیابی به اهداف ذکر شده بسیار حائز اهمیت است. از جمله عوامل تاثیرگذار در موفقیت یک نمایشگاه، عواملی نظیر انتخاب موضوع و مخاطب، موقعیت مکانی مناسب، محل نمایشگاه، برخورداری از امکانات، تجهیزات و خدمات و امکانات بهینه رفاهی و عمومی، توجه مدیران و مسئولان به مقوله نمایشگاه، اطلاع‌رسانی و تبلیغات موثر و به موقع، حمایت انجمن‌ها و تشکل‌های مربوطه و ایجاد تسهیلات و خدمات ویژه برای جذب بازدیدکننده، بسیار مهم هستند.

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها