موج
کدخبر : ۳۱۴۴۳۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314437

حجت الله شهبازی

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با برشمردن مزایای توسعه گلخانه ها از سال های پیش رو به عنوان سال های طلایی توسعه گلخانه ها یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، حجت الله شهبازی ، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه: توسعه گلخانه‌ها مهمترین موضوعی است که در دستورکار وزارت جهادکشاورزی قرار گرفته است، عنوان کرد: برنامه سه ساله توسعه استان نیز به این موضوع اولویت داده و استاندار با دستور اکید فرمانداران را جهت پیشبرد و توسعه گلخانه‌ها با این سازمان همراه کرده‌است. 
 
شهبازی افزود: طبق برنامه سه ساله مقرر شد ۲۱۰ هکتار به گلخانه‌های استان اضافه کنیم که به عبارتی دیگر سالانه ۷۰ هکتار به گلخانه‌ها افزوده خواهد شد. در شهرستان های کبودرآهنگ، تویسرکان و اسدآباد در ده ماهه اخیر سطح مناسبی به گلخانه اختصاص داده شد و معادل سه سال ماقبل سطح گلخانه‌ها در استان رشد داشته است. 
وی با اشاره به طبیعی بودن میزان تحقق سطح زیرکشت در گلخانه ها در ده ماه اول اجرای این برنامه، افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال دوم و سوم توسعه گلخانه بیش از برنامه تعیین شده خواهد بود.  تا کنون ۴۳ درصد از برنامه محقق شده است. تا کنون ۱۲۰ هکتار مجوز تاسیس گلخانه صادر شده است. ۳۰ هکتار از گلخانه که محقق شده در مراحل مختلف احداث است.
 
وی خاطرنشان کرد: بخشی از گلخانه‌ها در زمین های ملی و با بررسی سازمان جنگل‌ها در صورت مغایر نبودن با قانون اختصاص داده می‌شود. 
شهبازی افزود: با احداث گلخانه میزان قابل توجهی اشتغال ایجاد می‌شود. نیاز روزافزون به محصولات مختلف و جلوگیری از افزایش قیمت این محصولات در راستای تامین امنیت غذایی علاوه بر اشتغال ایجاد شده باعث در نظر گرفتن مزیت های گلخانه و میل به توسعه آن می‌شود. 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: به صورت جدی در تاسیس گلخانه از کشاورزان حمایت صورت می‌گیرد که این حمایت ها  در بخش‌های فنی، نظارت، طراحی و ساخت انجام می شود. بخش دیگر این حمایت فنی پس از تاسیس گلخانه با معرفی ناظران کشاورزی، کلاس‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی‌های به موقع انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: در استان هیچ گلخانه رها شده نداریم و کمترین میزان گلخانه‌های غیر فعال را داریم. ۸ مجتمع گلخانه‌ای فعال و    15 مجتمع در دست بررسی و پیگیری است. گلخانه‌های ایجاد شده ۳۳۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده که با اشتغال غیر مستقیم حدود ۱۰۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده است. 

شهبازی بیان کرد: از اردیبهشت هر ماه جلسه استانی ستاد گلخانه‌ها با ریاست معاونت هماهنگی اموراقتصادی استانداری برگزار می‌شود که بسیار کمک‌کننده بوده است.با همکاری شرکت آب منطقه‌ای تخصیص آب جدید برای توسعه گلخانه‌ها برای اولین بار در استان اتفاق افتاده که بسیار کمک‌کننده است. در سالجاری بالغ بر یک میلیون مترمکعب آب به گلخانه ها تخصیص داده شد.

وی با اشاره به اهداف احداث گلخانه‌ها گفت: بازارپسندی و ظرفیت نگهداری در یخچال و انبار از جمله مزیت های کشت در محیط گلخانه است. در گلخانه، کشت در محیط ایزوله انجام می‌شود که کنترل مسائل مربوط به آن به مراتب ساده‌تر صورت می‌گیرد. 

شهبازی تصریح کرد: یکی دیگر از اهداف ما در توسعه گلخانه‌ها این است که شرایط تولید محصول سالم و ارگانیک را فراهم کنیم. افزایش نیاز و تولید محصول خارج از فصل نیز از عوامل دیگر نیاز توسعه گلخانه‌ها است. 
وی ادامه داد: با احداث گلخانه می توانیم بخش قابل توجهی از اراضی را آزاد کنیم. با احداث حدود ۱۰۷ هکتار گلخانه، بالغ بر ۱۵ میلیون متر مکعب آب به صورت سالانه صرفه‌جویی می‌شود. ضمن اینکه با تمرکز کار کشاورزی در فضای باز در فصل خاص باعث کمبود نیرو در فصل کار و بیکاری در فصول خارج از این زمان می‌شود اما با تاسیس گلخانه نیروی کار در کل سال توزیع و اشتغال همگنی ایجاد می‌کند. 
 
شهبازی در پایان بیان کرد: سال‌های پیش‌رو در بحث گلخانه طلایی خواهد بود. پارسال برای اولین بار توانستیم محصولات گلخانه‌ای را صادر کنیم که امسال نیز صادرات در دستورکار قرار دارد. گل شاخه‌بریده، فلفل دلمه‌ای و گوجه فرنگی از محصولات صادراتی گلخانه‌ای استان است.
 
 
 
خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها