موج
کدخبر : ۳۱۶۹۲۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-316924

در هرمزگان:

نائب رئیس انجمن اهدای عضو ایران گفت: از آبان ماه سال گذشته تاکنون، ۲۳ مورد اهداء عضو در هرمزگان، جان 53 نفر را نجات داده است.

 به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، امید قبادی نایب رئیس انجمن اهدا عضو ایرانیان در نشست با اعضای هیئت مدیره انجمن اهداء عضو استان هرمزگان، ضمن ابراز خشنودی از راه اندازی این انجمن در این استان، بر نقش کلیدی انجمن اهداء عضو به عنوان یک سازمان مردم نهاد تأکید کرد. 

امید قبادی ادامه داد؛ هر انسانِ مرگ مغزی، امکان اهداء هشت عضو و ۵۳ نسوج را دارد. در حال حاضر ۲۷ هزار بیمار نیازمند عضو و پیوند در کشور وجود دارد که متأسفانه هر دو ساعت، یک نفر از آنها به دلیل نبود ارگان های حیاتی از قبیل قلب، کلیه و کبد جان خود را از دست می‌دهند. در استان هرمزگان نیز بالغ بر ۶۰۰ بیمار دیالیزی وجود دارد که نیازمند دریافت عضو پیوندی هستند.

قبادی به جایگاه خانواده های ایثارگر اهداء کننده عضو پرداخت و ادامه داد؛ این خانواده ها جایگاه کمتری نسبت به خانواده های شهدا ندارند، خانواده شهدا از جان عزیز خود، برای دفاع از جان، مال و ناموس کشور می گذرند، خانواده فرد مرگ مغزی نیز با اینکه حرکت قفسه سینه و ضربان قلب عزیزشان را می بینند، باز هم به اهداء اعضاء عزیزشان برای نجات جان دیگران رضایت می دهدند.

وی ضمن اشاره به ارتقای ۱۱ درصدی شاخص اهداء عضو در استان هرمزگان نسبت به سال قبل، خاطر نشان کرد: از آبان ماه سال گذشته تاکنون، ۲۸ مورد رضایت گیری موفق و ۲۳ مورد اهدای عضو در استان انجام شده که باعث نجات جان ۵۳ نفر شده است و در ادامه، تیم واحد اهداء عضو و هماهنگ کننده ها، عملکرد تیم واحد اهداء را مطلوب ارزیابی کرد.

قبادی به رغم سهم ۵۰ درصدی فرهنگ سازی در این امر، گفت: با وجود تلاش شبانه روزی تیم اهدای عضو، هنوز شاخص اهدای عضو (pmp) در هرمزگان، با استاندار کشوری فاصله زیادی دارد و قطعاً دستیابی به PMP مطلوب، همکاری همه جانبه تمامی دستگاه های اجرایی از جمله صدا و سیما، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش پرورش و... را می طلبد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها