English

کمبود پزشک مهمترین عامل عدم اجرای طرح «پزشک خانواده» در کردستان است

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: طرح «پزشک خانواده» در ادامه طرح «نظام ارجاع» است که از سال ۱۳۸۴ در مراکز روستایی و با عنوان طرح پزشک خانواده و تحول شهری از سال ۱۳۹۲ در کشور به اجرا در آمد.

کمبود پزشک مهمترین عامل عدم اجرای طرح «پزشک خانواده» در کردستان است

به گزارش خبرگزاری موج کردستان، فرزام بیدارپور گفت: هدف از اجرای این طرح این است که جمعیت مناطق شهری مراقب سلامت خود بوده و پزشک خود را بشناسند و پزشک و مراقب سلامت هم با توجه به وضعیت جنسیتی و سنی مراقبتهای ویژه مورد نیاز را ارائه و برای خدمات تخصصی ارجاع و نتیجه ارجاع را دریافت کنند.

وی افزود: طرح «پزشک خانواده» از ابتدای اردیبهشت در دیواندره به اجرا در آمده و در طول ماه های بعد هم در دیگر شهرستان های استان اجرایی می شود که با توجه به شرایط مالی و امکانات درباره این طرح تصمیم گیری خواهد شد ولی تلاش این است تا پایان سال در همه شهرها به اجرا درآید.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در برنامه پزشک خانواده شهری، به ازای هر ۳ هزار نفر یک پزشک خانواده و به ازای هر هزار و ۵۰۰ نفر یک مراقب سلامت در نظر گرفته شده است، یعنی در هر ۳ هزار نفر جمعیت ۲ مراقب با پزشک خانواده فعالیت دارند که ترجیحا یکی ماما و یکی مراقب خواهد بود.

بیدارپور با اشاره به کمبود پزشک برای اجرای این طرح، اظهار کرد: گام اول این طرح برای جمعیت ۸۷ هزار نفری دیواندره از اول اردیبهشت آغاز شده که با توجه به امکانات بخش خصوصی و دیگر بخش ها حدود ۱۳ پزشک، هفت ماما و سه مراقب سلامت کمبود داریم.

وی با اشاره آغاز سرشماری در دیواندره برای این طرح، ادامه داد: از مردم می خواهیم تا به پایگاه ها و مراکز سلامت مراجعه و پرونده مراقبت های خود را کامل کنند تا در مرحله اول برنامه های سلامت به آنان ارائه شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان یادآور شد: قرار بر این است که هر ۲ ماه یک بار یکی از شهرستان ها زیرپوشش این طرح قرار گیرد ولی از آنجا که برنامه سخت و مختص کشورهای توسعه یافته است لذا باید مرحله به مرحله به پیش برویم و امکانات را فراهم کنیم.

بیدار پور بیان کرد: هدف اصلی از اجرای این طرح این است که ارتقای کیفیت و ذخیره منابع و استفاده از آن به بهترین نحو انجام گیرد، چرا که بسیاری از هزینه هایی که انجام می شود مورد نیاز نبوده و حذف خواهد شد.

وی گفت: مصرف دارو و خدمات درمانی اضافی در قالب این طرح حذف می شود، چون اطلاعات افراد بر اساس آخرین دستورالعمل های علمی در پرونده خانوار ثبت می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه