موج
کدخبر : ۴۰۷۱۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-407181

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی غرب مازندران خبر داد:

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران اظهار کرد: نهم آذرماه آخرین مهلت تمدید پروانه‌های چرای دام مرتعداران و بهره برداران استان است.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، کاوه جوادی با اعلام این خبر اظهار داشت: با توجه به مراجعه و درخواست‌های مکرر مرتعداران و بهره برداران مجاز مراتع برای تمدید پروانه چرای دام و عذر موجه در خصوص عدم اطلاع از ضوابط و مقررات اعلام شده و با ملاحظه شرایط حاد کرونایی، این مهلت تا نهم آذر فرصت دارند.

وی ادامه داد: از تاریخ ابلاغ بخشنامه توسط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در آذر ماه سال گذشته به مدت یک سال دیگر یعنی نهم آذر ماه امسال مهلت برای تمدید پروانه چرا داده شده است.

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران بیان داشت: مرتعداران و بهره برداران مجاز که تاکنون موفق به پرداخت حق و حقوق ناشی از تمدید سالانه پروانه چرای دام در سال‌های گذشته نشده‌اند، در صورت عدم احراز شرایط ابطال پروانه چرا، اجازه داده می‌شود نسبت به پرداخت بدهی خود به نرخ روز اقدام و متعاقب آن در اجرای بند 20 فصل دوم اصلاحیه شیوه نامه فنی و اجرایی بهره برداری از مراتع کشور، نسبت به تهیه  و اجرای طرح مرتعداری اقدام کنند.

وی عنوان داشت: بر این اساس پس از پایان مهلت قانونی اعلام شده، با بهره بردارانی که نسبت به تمدید پروانه اقدام نکرده باشند، طبق شیوه نامه برخورد و ضمن ابطال پروانه چرای نامبردگان، مرتع بلا معارض اعلام می‌شود.

جوادی گفت: برای تمدید پروانه چرا حضور در اداره‌های منابع طبیعی الزامی نیست و مرتعداران می‌توانند نسبت به ثبت نام و پرداخت عوارض و اخذ پروانه تمدیدی از طریق سامانه سماک اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه ممکن است برخی از مرتعداران شخصاً نتوانند از طریق سامانه اقدام کنند، افزود: این دسته از مرتعداران می‌توانند برای ثبت نام در سامانه با مراجعه به دفاتر شرکت تعاونی‌های منابع طبیعی در شهرستان‌های استان، کافی نت‌ها و سایر مکان‌ها اقدام کنند.

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران با بیان اینکه در صورت عدم اقدام مرتع داران، این پروانه‌ها فاقد اعتبار بوده و نسبت به ابطال آن‌ها اقدام می‌شود، اظهار داشت: بر اساس این بخشنامه، بهره‌برداران در بازه زمانی باقی مانده فرصت دارند، بعد از تمدید پروانه با مراجعه به ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌ها برای تهیه طرح مرتع داری اقدام کنند.

وی پروانه چرای دام یک مدرک موقت یک ساله به شمار می‌آید اما قرارداد اجرای طرح مرتعداری در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم و یک سند رسمی محسوب شده که تا 30 سال مرتعدار ضمن بهره برداری از مرتع نسبت به اجرای پروژه‌های اصلاح و احیا مرتع در مرتع مورد قرارداد اقدام و از پرداخت عوارض معاف خواهد بود.

جوادی با تأکید بر اهمیت اجرای طرح‌های مرتع‌داری، گفت: طرح‌های مرتع‌داری از جمله ابزارهای مدیریتی برای افزایش کیفیت مراتع به ویژه در مناطقی که فشار چرا بر مراتع زیاد است، محسوب می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها