موج
کدخبر : ۳۳۵۴۷۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-335471

رئیس دادگستری نوشهر خبر داد:

رئیس دادگستری نوشهر گفت: در خرداد 97 تعداد موجودی پرونده‌ها محاکم نوشهر 6 هزار و 400 فقره بود که این رقم در سه ماهه نخست امسال به هزار و 370 فقره رسید که کاهش 80 درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران ، ابراهیم علیزاده نیکو در نشست با خبرنگاران به مناسبت هفته قوه قضائیه  با اشاره به اینکه برای موارد خاص شعب تخصصی تشکیل دادیم تا به نحو ویژه و با نگاه تخصصی پرونده‌‌ها را در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرند که اثرات بسیار مفیدی نیز دارد، اظهار داشت: برای اجرای دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی نیز اقدامات زیادی را انجام دادیم از جمله اینکه اتاق ویژه ملاقات وکلا با موکلان را دایر کردیم تا وکیل برای صحبت با موکل خود، در راهروها یا محوطه سرگردان نباشد.

وی ادامه داد: باجه اطلاع‌رسانی را نیز تشکیل دادیم تا مراجعه کننده بتواند مسیری را که باید برای پیگیری کارهای خود طی کند سریع‌تر پیدا کند و اوراق نظرسنجی نیز تهیه شده است و ماهانه به صورت رندومی بین مراجعه‌کنندگان توزیع می‌شود تا میزان رضایت‌مندی خود از نحوه برخورد و تعامل کارکنان اداری و قضایی را اعلام کنند.

رئیس دادگستری نوشهر با بیان اینکه صلح و سازش و نقش آن در احقاق حق و پیشگیری از اطاله دادرسی بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: در واقع هدف اولیه همه ما به عنوان عضوی از اعضای جامعه اسلامی این است که اقدامات لازم را برای اصلاح انجام دهیم زیرا هم ثواب اخروی و هم آثار مادی و دنیوی فراوانی دارد.

وی گفت: بر همین اساس و در اجرای ماده 11 قانون شوراهای حل اختلاف، پرونده‌‌های حقوقی را که ضرورت داشته باشد برای حصول صلح و سازش به شعب ویژه شورای حل اختلاف ارسال می‌کنیم و اگر در آنجا منجر به صلح و سازش شد، بلافاصله پرونده به دادگاه می‌آید و گزارش اصلاحی تنظیم می‌شود که در حکم احکام دادگاه‌ها قطعی و لازم ‌الاجرا است و اگر سازشی صورت نگیرد وارد سیر قضایی شده و مراحل دادرسی خود را طی خواهد کرد.

علیزاده بیان داشت: دستورالعمل مدیریت پرونده‌های مهم که از سوی رئیس دادگستری استان مازندران صادر شده است تا پرونده‌ها سریع‌تر رسیدگی شوند و بر اساس آن پرونده‌های حقوقی و کیفری که اهمیت بیشتری دارند سریع‌تر رسیدگی شود زیرا آثار بازدارندگی در جامعه بیشتر شود.

رئیس دادگستری نوشهر درباره پرونده‌های موجود در بایگانی راکد گفت: یکی از مشکلات و معضلات قدیمی در دادگستری نوشهر بحث بایگانی راکد بود که پرونده‌ها بدون نظم خاصی در آنجا چیده شده بود و سبک و سیاق خوبی را برای مطالعه پرونده‌ها نداشت که در سال گذشته حدود ۱۶۰ هزار پرونده را پالایش و حدوداً ۷۰ درصد پرونده‌ها را برای امحاء مرکز استان ارسال کردیم و واحد بایگانی راکد نیز به شکلی منظم و مرتب درآمده و یکی از واحدهای زیبا این بخش از حوزه قضایی است.

وی به فراوانی پرونده‌های مطروحه در دادگستری نوشهر در سال ۹۸ پرداخت و بیان کرد: در بحث حقوقی نخستین پرونده مربوط به مطالبه وجه با هزار و ۲۰۰ فقره، مطالبه خسارت ۳۲۲ فقره، خلع ید ۳۲۱ فقره، الزام به تنظیم سند رسمی ۲۸۵ فقره و ابطال سند ۲۰۰ فقره است.

علیزاده نیکو ادامه داد: در زمینه پرونده‌‌های خانواده نیز طلاق توافقی ۲۵۸ فقره که البته با کاهش روبه‌رو بودیم، مطالبه مهریه ۱۹۵ فقره و طلاق درخواست زوجین ۱۱۲ فقره به ترتیب بیشترین میزان مطالبات در این حووزه است.

وی ورودی پرونده‌ها در یک‌سال اخیر تاکنون را ۱۱ هزار و ۹۸۹ فقره اعلام کرد و افزود: از این میزان تعداد ۱۴ هزار و۶۴۰ فقره مختومه شد و در مجموع ۲۶۵۱ فقره عملکرد مثبت داشتیم.

رئیس دادگستری نوشهر خاطرنشان کرد: موجودی محاکم و واحد اجرای ما از تیر ماه سال گذشته تاکنون ۴ هزار و ۲۱ فقره بود که در ۳۱ خرداد امسال به هزار و ۳۷۰ فقره رسید که از نظر آماری ۶۶ درصد کاهش داشته است و در شورای حل اختلاف نیز ۴۴ درصد کاهش موجودی پرونده‌ها داشتیم.

وی اظهار کرد: در خرداد ۹۷ تعداد موجودی پرونده‌ها محاکم نوشهر ۶ هزار و ۴۰۰ فقره بود و این رقم در سه ماهه نخست امسال به هزار و ۳۷۰ فقره رسید که کاهش ۸۰ درصدی را نشان می‌دهد.

علیزاده نیکو بیان داشت: در ابتدای اجرای دستورالعمل رسیدگی به پرونده‌های معوق، تعداد هزار و ۳۷۲ فقره پرونده در مجتمع محاکم قضایی داشتیم که در پایان طرح به ۱۶۴ فقره رسید و از نظر آماری ۸۸.۱۱ درصد کاهش داشت و در شورای حل اختلاف نیز ۴۶۹ پرونده معوق داشتیم که در حال حاضر آن را به ۷ فقره رساندیم و کاهش ۹۸.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در اجرای احکام مدنی تعداد ۲۳۷ فقره پرونده را به ۵۵ پرونده رساندیم که ۷۷ درصد کاهش داشت، بیان کرد: در اجرای احکام شورای حل اختلاف تعداد ۲۰۵ فقره پرونده را به ۷ فقره رساندیم که کاهش ۹۷ درصدی را نشان می‌دهد.

رئیس دادگستری نوشهر گفت: بیش از ۹۵ درصد ابلاغیه‌ها به صورت الکترونیک انجام می‌شود و مابقی به شکل نیمه الکترونیک صورت می‌گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها