موج
کدخبر : ۳۸۴۸۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-384834

محمدحسن اسدپوریان، نوازنده پیشکسوت ویولن و کمانچه پس از یک دوره بیماری ششم تیرماه در سن ۷۹ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدحسن اسدپوریان نوازنده پیشکسوت ویولن و کمانچه پس از یک دوره بیماری ششم تیرماه در سن ۷۹ سالگی درگذشت. وی در سال ۱۳۱۹ در شهرستان بروجرد متولد شد. وی تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در این شهرستان گذراند. علاقه و استعداد او در امر اندوخته‌های موسیقی از سال سوم دبیرستان او را وا داشت که با تهیه یک دستگاه ویولن در محضر حریری یکی از نوازندگان آن زمان بروجرد به یادگیری این ساز بپردازد و در این راستا کتاب اول و دوم استاد خالقی را نزد این استاد آموخت و سپس ردیف‌های استاد صبا را به اتمام رسانید.

اسد پوریان در سال ۱۳۴۳ از طرف آموزش و پرورش بروجرد به هنرهای زیبای کشور معرفی و پس از طی یک دوره موفق به اخذ مجوز صلاحیت تدریس سرود در مدارس نائل آمد که در طی مراحل این دوره از محضر اساتیدی مصطفی کمال پورتراب، حسن راد و فرهاد فخرالدینی بهره‌مند شد.

از جمله فعالیت‌های این استاد فقید موسیقی بروجرد می‌توان به دبیری موسیقی در آموزش و پرورش، تاسیس آموزشگاه موسیقی صبا و تشکیل گروه صبا (اولین فعالیت گروهی وی با سایر هنرمندان)، شرکت و اجرای ترانه در برنامه شما و رادیو صبح جمعه، تمدید مجوز آموزشگاه در سال ۱۳۶۳ و خلق آثار بدیعی در زمینه‌ی سرودهای ملی و مذهبی و دفاع مقدس، فعالیت با مراکز صدا و سیمای استان‌های لرستان و همدان از سال‌ ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۸، منتخب نخست آهنگ‌سازی در پنجمین جشنواره صدا و سیمای مراکز استان‌ها در سال ۱۳۷۶، تالیف کتاب آموزش مقدماتی کمانچه در دو جلد و ریاست انجمن موسیقی بروجرد و تدریس در مجتمع فرهنگی هنری دکتر عبدالحسین زرین کوب از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۹ اشاره کرد.

محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت محمدحسن اسدپوریان از نوازندگان برجسته موسیقی استان لرستان پیام تسلیتی را منتشر کرد.

در متن پیام تسلیت محمد اله‌یاری آمده است:

هنرمندی از اقلیم هنرپرور لرستان و چهره‌ای از هنر موسیقی ایران عزیز، دعوت حق را پاسخ گفت.

مرحوم محمدحسن اسدپوریان نماینده خاندانی سربلند بود که با عزت نفسی مثال زدنی و پنجه‌های توانا در ساز ویولن و کمانچه، نغمه‌های اصیل منطقه خود را متعهدانه قوام و دوام بخشید و فرهنگ شفاهی قوم خویش را عاشقانه، میراث داری کرد.

اینجانب ضمن تسلیت فقدان وی به جامعه هنری کشور، رحمت و آرامش برای روح بلندش و صبر و اجر برای خانواده محترمش از درگاه خداوند منان، خواستارم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها