موج
کدخبر : ۳۸۱۰۱۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381010

سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با برگزاری یک اختتامیه آنلاین برگزیدگان خود را معرفی کرد.

به گزارش خبرنگار سینمایی موج، مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به دبیری محمدمهدی عسگرپور امروز چهارشنبه ۱۲ خردادماه به صورت آنلاین آغاز شد.

امیر اسفندیاری مدیر بخش بین الملل سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر اجرای این مراسم را بر عهده داشت و به زبان انگلیسی سخن می گفت.

وی در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر قرار بود در سال گذشته برگزار شود گفت: البته با فراگیری کرونا همه ما در دنیا تحت تاثیر بیماری قرار گرفتیم ما امسال تصمیم گرفتیم جشنواره را به صورت مجازی برگزار کنیم، بازار، ورکشاپ و... آنلاین داشتیم، تمام داوران ما کارشان را آنلاین انجام دادند ولی ما فیلم‌ها را به‌صورت فیزیکی در تهران نمایش دادیم. اما همه چیز طبق پروتکل‌های بهداشتی بود و از همه شما همراهان ممنونم.

اسفندیاری در ادامه این برنامه از محمدمهدی عسگرپور دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر دعوت کرد تا پشت تریبون قرار بگیرد.

عسگرپور هم در سخنانی به زبان انگلیسی به برگزار نشدن این جشنواره در سال گذشته به دلیل پاندمی کرونا اشاره کرد و گفت: درطول یکسال گذشته تجارب خوبی در برگزاری جشنواره‌های جهانی کسب شد که ما هم در بخشی از آن سهیم بودیم.  این تجارب مهم باعث شد که امسال بتوانیم جشنواره را به شکل دوگانه برگزار کنیم، بخشی از جشنواره به شکل مجازی و بخشی هم فیزیکی. امسال بازار فیلم جشنواره ما به شکل مجازی و با حضور تعداد قابل توجهی از صاحبان فیلم‌های ایرانی و مدیران جشنواره‌های بین‌المللی و خریداران تشکیل شد که براساس گزارش‌ها تعداد زیادی قرار ملاقات در فضای مجازی شکل گرفت.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر ادامه داد: در بخش نمایش فیلم‌ها که به شکل حضوری برگزار شد، ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از۳۰۰ نمایش در طول برگزاری جشنواره با حضور حدود 10 هزار تماشاگر فیلم‌های بخش‌های مختلف اکران شد. این تجربه که چطور می‌توان باتمام محدودیت‌های این دوران به برگزاری جشنواره به‌عنوان بخشی مهم از اکوسیستم سینما پرداخت بسیارمهم و گرانقدر است.

او ادامه داد: حتماً در جریان هستید که ازهمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر با ثبت در فیاپف به عنوان یکی از جشنواره‌های مهم رقابتی وارد مسیر جدیدی شد، مسیری که می‌تواند به گسترش سینمای ایران و منطقه هم کمک کند. اهمیت وجود جشنواره معتبر و بازار فیلم در منطقه‌ای که هستیم برای بسیاری از فیلمسازان و پخش‌کنندگان بین‌المللی روشن است و برهمین مبنا باید برگسترش فضای این جشنواره اصرارداشته باشیم.

عسگرپور در پایان گفت: امیدوارم برای سال آینده بتوانیم جشنواره‌ای پربار باحضور میهمانان زیاد از سراسر جهان برگزار کنیم.

پس از آن امیر اسفندیاری یادآوری کرد که در این جشنواره شش بخش مختلف داوری وجود دارد و نوبت به اعلام برگزیدگان این بخش ها رسیده است.

میجر منتخب نت پک

داوران نت پک شامل ایتالو اسپینلی، ان دمی ژِروه و فرهاد توحیدی بودند که به نمایندگی از آنها دمی ژِروه اعلام کرد: ما اینجا هستیم تا برنده این بخش را اعلام کنیم. دوازده فیلم که آثار خوبی بودند و انتخاب آن برای ما از بین آنها سخت بود اما با نظر داوران فیلم سینمایی میجر به کارگردانی احسان عبدی پور به عنوان اثر منتخب برگزیده شد.

فیلم 200 متر منتخب فیپرشی 

هیات داوران فیپرشی شامل امید روحانی، آلین تاشچیان و جووانی ویمرکاتی  هم جایزه خود را به دلیل توانشان را در نشان دادن بی عدالتی به فیلم 200 متر اهدا کرد.

امین نایفه، کارگردان این اثر از هیات داوران فیپرشی تشکر کرد و گفت: این اولین فیلم سینمایی بود که تولید کردم و مایلم این جایزه را به خانواده خودم و همسایه های مان که به دلیل جنگ زجر بسیاری کشیدند.ما تلاش کردیم تا ظلم اسرائیل را نمایش دهیم.

سگ ها دیشب نخوابیدند منتخب بخش بین الادیان

هیات داوران بخش بین الادیان شامل حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی ، ماگیمای پراگاسام و مگالی فان ریت بود که حجت الاسلام ارزانی به نمایندگی از آنها و به زبان انگلیسی گفت:  یازده فیلم را بررسی کردیم که سه تای آنها ایرانی و هشت تای دیگر از سایر کشورها بودند. ما معیارهایی را در نظر گرفتیم. پیام فیلم ها برای ما بسیار مهم بود و در عین حال زیبائی بصری فیلم که بتواند مخاطب را همراه خود کند از اهمیت زیادی برخوردار بود. میزبانی در فیلم در این بخش برای ما مهم بود. برخی از فیلم ها نگرشی را تغییر می دهند که این هم از فاکتور مهم برای ما بود. 

مگالی فان ریت دیگر داور این بخش هم گفت: سگ ها دیشب نخوابیدند از رامین رسولی که در افغانستان دو جوان را نشان می دهد که در حالی که طالبان مدرسه آنها را تخریب کرده است. جایزه بخش بین‌‌الادیان به «سگ‌ها دیشب نخوابیدند» از رامین رسولی رسید که روحیه بخشش و مقاومت را نشان می‌دهد. رامین رسولی پیام‌آور صلح است و مخاطب را به خوبی به چالش می‌کشد.

در ادامه ماگیمای پراگاسام از دیگر داوران این بخش پیامی اخلاقی این فیلم را صلح و میزبانی دانست و بیان کرد: این ارزش ها در نهایت پیروز خواهد بود. «سگ‌ها دیشب نخوابیدند» یکی از بهترین فیلم‌هائی است که در گذشته ای نزدیک دیده ام. نحوه ساخت بسیار خوبی دارد. شرافت و کرامت انسانی را به تصویر می‌کشد و بالاترین مراتب تقدیر ما  را دارد.

رامین رسولی هم ضمن تشکر از این جشنواره بابت انتخاب و نمایش آن گفت: خوشحالم که این جشنواره تداوم داشت و امیدوارم که همه جشنواره ها در همه دنیا تداوم داشته باشند.

هراس جایزه محمد امین را برد

در ادامه این مراسم محمد مهدی عسگرپور ، دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر  جایزه محمد امین (ص) را بابت برابری و حساسیت انسانی به فیلم هراس به کارگردانی  ایوایلو هریستوف از بلغارستان اهدا کردد.

تهیه کننده این فیلم هم در پیامی کوتاه گفت: ما همیشه تحسین کننده سینمای ایران بوده ایم و این جایزه را افتخار بزرگی برای خودمان م یدانیم و این جایزه نشان تامل فیلم بر اخلاقیات پیامبروار بوده است.

بوتاکس برنده جایزه فیلم اول

در ادامه نوبت به اهدای جایزه بخش فیلم اول رسید که داوران این بخش این جایزه را به فیلم سینمایی بوتاکس اهدا کردند و آن را نشان دهنده یک صدای تازه در سینمای ایران دانستند.

این داوران به فیلم کره ای خودم را اخراج نمی کنم و فیلم اسپانیایی جزیره مگس ها هم توجه ویژه کردند.

کاوه مظاهری در واکنش به این جایزه از بازیگرانش تشکر کرد و سپس از سیدرضا میرکریمی و محمدمهدی عسگرپور تشکر کرد و گفت: امیدوارم که در ادامه ما در آزادی های بیشتر و با خلاقیت های بیشتر بتوانیم جشنواره های بیشتری را در کشورمان برگزار کنیم.

جوایز جلوه‌گاه شرق

 

در ادامه این مراسم با اعلام امیر اسفندیاری، نوبت به بخش جلوه‌گاه شرق رسید که هیات داوران آن متشکل از مستانه مهاجر، مارینا گلبهاری، محمود فاضل جوشکون، دیانا آشیموا و فاطمه حسن الرمیحی بود.

 

اسفندیاری درباره بخش جلوه‌گاه شرق توضیح داد: هیئت داوران ما شروع خوبی در این بخش داشتند اما یکی از بازیگران محبوب افغانستانی در این جمع یعنی مارینا گلبهاری به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری هستند که امیدوارم سلامت باشند، اما تا جایی که توانست در کار داوری مشارکت داشت.

بیت لحم 2001  برنده جایزه فیلم کوتاه جلوه گاه شرق

در این قسمت از برنامه  فاطمه الرمیحی به نمایندگی از داوران جلوه‌گاه شرق بر تاثیر گذاری فیلم های کوتاه و سختی انتخاب از میان آنها تاکید کرد و گفت: چقدر فیلم‌های کوتاه می‌توانند با شدت بالا، گیرا باشند. تک تک فیلم‌ها هنرمندانه بودند و انتخاب را دشوار می‌کردند. ما کاری را انتخاب کردیم که خلاقانه بود که یک برش از زندگی و واقعیت زندگی را در آن می‌توانستیم ببینیم و بفهمیم که ظلم چقدر می‌تواند هرج و مرج ایجاد کند. در این فیلم قانونی را می‌بینم که ۲۰ سال پیش وضع‌شده اما هنوز همه حتی کودکان از آن رنج می‌برند، به همین دلایل فیلم «بیت لحم 2001» به کارگردانی ابراهیم حنضل را انتخاب کردیم.

ابراهیم حنضل نویسنده و کارگردان «بیت لحم 2001» بعد از اعلام شدن جایزه‌اش بیان کرد: باعث افتخار من است که جایزه بهترین فیلم کوتاه را برای «بیت لحم 2001» در جشنواره جهانی فیلم فجر دریافت می‌کنم. از اعضای هیئت داوران جشنواره سپاسگزارم. این جایزه به عوامل، خانواده‌ام و همه کسانی که از ساخت این فیلم کوتاه حمایت کردند، تعلق دارد. سلام من را از فلسطین دریافت می‌کنید و امید به دیدارتان دارم.

پس از آن نوبت به تقدیر ویژه از یک بازیگر رسید که رای داوران توسط دیانا آشیموا داور جشنواره از قزاقستان اعلام شد. بر این اساس بانظر داوران جلوه‌گاه شرق یک دیپلم افتخار ویژه به دا این یو به‌خاطر بازیگری قدرتمندش در فیلم «من خودم را به آتش نمی‌زنم» از کشور کره جنوبی تقدیم شد.

دا این یو بازیگر فیلم «من خودم را به آتش نمی‌زنم» هم درپیامی ویدئویی در این بخش عنوان کرد: سلام به همه. بسیار خوشحال شدم که خبر دریافت این جایزه را شنیدم. از اعضای هیات داوران و جایزه تقدیر ویژه جشنواره را به من دادند، تشکر کنم. امیدوارم بتوانیم قدم به قدم مثل کاراکتری که نقشش را ایفا کردم در زندگی پیش برویم. بهترین ها را برای همه آرزو دارم.

بهترین دستاورد هنری بخش جلوه گاه شرق 

دیانا آشیموا یکی دیگر از داوران این بخش، در ادامه مراسم برنده سیمرغ نقره‌ای بهترین دستاورد هنری در بخش جلوه‌گاه شرق را اعلام کرد و گفت: به خاطر کار خلاقانه و لطیف با دوربین که فضایی منحصر به فرد ایجاد کرده است، جایزه ویژه هیات داوران در این بخش به فیلم «آنیما» از کشور چین اهدا می‌شود.

مدیر فیلمبرداری فیلم «آنیما» هم پس از اعلام این رای  ضمن تشکر از هیات داوران، گفت: ایران کشوری باستانی با فرهنگی غنی و جایگاهی بسیار مهم است و افتخاری برای من است که در جشنواره جهانی فیلم فجر دیده شدم. از کارگردان فیلم خانم جینلینگ تشکر می‌کنم که فرصت همکاری و فیلمبرداری این فیلم را برای من در دمایی سرد فراهم کرد.

جایزه بهترین فیلم‌نامه بخش جلوه‌گاه شرق

در بخش بعد، فاطمه الرمیحی با اعلام اهدای سیمرغ نقره‌ای بهترین فیلمنامه بخش جلوه‌گاه شرق به «۲۰۰ متر» و با بیان اینکه این جایزه به فیلمی می‌رسد که واقعیت فلسطین را بیان می‌کند، گفت: این روزها حقوق اساسی فلسطینیان به چالش کشیده شده است. این اثر به ارزش‌های حقوق بشری و برابری برای یک زندگی کریمانه می‌پردازد و سفری کوتاه برای یک موضوع حساس را نشان می‌دهد که در خلال آن  قوانین ناعادلانه را می‌بینیم.

امیر اسفندیاری هم درباره این فیلم اظهار داشت: این فیلم فقط یک فاصله دویست متری را نشان می‌دهد که دو دنیای متفاوت را از هم جدا می‌کند.

امین نایفه نویسنده «200 متر» بعد از اعلام شدن جایزه اش برای بهترین فیلمنامه باز هم جایزه‌اش را به خانواده‌ها در فلسطین اهدا کرد و گفت: دریافت جایزه فیلمنامه برای من بسیار ارزشمند است و بابت حمایت‌ها و بازخوردهایی که دریافت کردم، بسیار خوشحالم. ساخت «200 متر» برای من نظیر یک سفر بود. از شما ممنونم و این جایزه به عنوان یک نویسنده در آینده کاری من بسیار تاثیرگذار است و امیدوارم روزی همه مان طعم آزادی را بچشیم.

علیرضا صمدی بهترین کارگردانی در بخش جلوه‌گاه شرق را دریافت کرد

در ادامه برنامه با اعلام محمود فاضل جوشکون از داوران این بخش، سیمرغ نقره‌ای بهترین کارگردانی در بخش جلوه‌گاه شرق، به علیرضا صمدی برای فیلم سینمایی «صحنه زنی» تعلق گرفت.

علیرضا صمدی کارگردان «صحنه زنی» بعد از اعلام جایزه‌اش در پیامی ویدئویی با ابراز خوشحالی از دریافت این جایزه گفت: دریافت این جایزه اتفاق فوق‌العاده‌ای برای من است. همچنین یک اتفاق خوب و قابل‌ تحسین در این روزها، پیوستن و ثبت جشنواره جهانی فیلم فجر در فیاپف است که جای تبریک دارد. 

سیارک بهترین فیلم بخش جلوه گاه شرق

در پایان این بخش با اعلام ممستانه مهاجر، «سیارک» به کارگردانی مهدی حسینی وند از ایران بهترین فیلم بخش جلوه‌گاه شرق معرفی شد. 

مهدی حسینی‌وند تهیه‌کننده و کارگردان فیلم «سیارک» ضمن تشکر از دبیر و عوامل جشنواره گفت: یادمان نرود که فیلمسازی یک کار گروهی است. قدردان تک تک عوامل فیلمم هستم که اگر نبودند، این فیلم ساخته نمی‌شد. ابراهیم و خانواده‌اش در عالم واقعی هیچ یک شناسنامه نداشتند و امیدوارم روزی فرابرسد که تعداد این بچه‌ها در سیستان و بلوچستان و کرمان و سایر مناطق زیاد است، بتوانند هویت خود را ثبت کنند و از مشکلات کوچک اما عدیده‌ای که دچارش هستند، رها شوند.

جوایز بخش سینمای سعادت سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر

با پایان یافتن اهدای جوایز بخش جلوه‌گاه شرق، نوبت به معرفی داوران بخش مسابقه بین‌الملل «سینمای سعادت» رسید که  میریانا کارانوویچ، بریلانته مامندوزا، لیلا پاکالنینا ، اِلما تاتارِ‌گیج، مورتن کاوفمان، فاطمه معتمدآریا و شهرام مکری هیات داوران آن را تشکیل می دادند.

لوح تقدیر فیلم کوتاه سینمای سعادت

 

 

با اعلام لیلا پاکالنینا از لتونی از اعضای این هیئت داوران در این بخش  لوح تقدیر در بخش مسابقه بین‌الملل این جشنواره برای بهترین فیلم کوتاه به «وضعیت اورژانسی» به کارگردانی مریم اسمی خانی از ایران رسید. مریم اسمی‌خانی کارگردان فیلم کوتاه داستانی «وضعیت اورژانسی» هم بعد از اعلام شدن جایزه‌اش دریافت این جایزه را در اولین حضور بین‌المللی خود جایزه مهمی دانست و از داوران و دبیر جشنواره، انجمن سینمای جوانان ایران و همینطور عوامل فیلم تشکر کرد.

در ادامه برنامه سیمرغ نقره‌ای بهترین فیلم کوتاه بخش سینمای سعادت به فیلم «دیوار سفید» به کارگردانی مشترک آندرا بروشا و مارکو اسکوتوزی محصول ایتالیا اهدا شد که کافمن از اعضای هیئت داوران سینمای سعادت برقراری یک موازنه کامل بین اجزای مختلف یک فیلم و قصه را از ویژگی های آن دانست.

مارکو اسکوتوزی یکی از کارگردانان «دیوار سفید» هم در پیامی ویدئویی با ابراز خوشحالی از دریافت این جایزه مهم  گفت: من و آندرا بروشا، بابت دریافت این جایزه بسیار خوشحالیم. زیرا این جایزه کمک می‌کند بدانیم که مشکل آزیست‌ها صرفا مشکل ایتالیا نیست، بلکه برای سراسر دنیا دغدغه است و همه با هم باید برای محیط زیست حفاظت کنیم.

حمید فرخ نژاد بهترین بازیگر مرد و لائورا برن بهترین بازیگر زن سینمای سعادت 38

در ادامه اهدای جوایز بخش سینمای سعادت،‌ سیمرغ نقره‌ای بهترین بازیگر مرد به حمید فرخ‌نژاد برای فیلم «میجر» رسید.

پس از آن هم با اعلام فاطمه معتمدآریا سیمرغ نقره ای بهترین بازیگر زن بخش سینمای سعادت سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به لائورا برن بازیگر «هلن» به کارگردانی آنتی یوکینن رسید.

«حافظ برادر» برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه 

در بخش بعدی برنامه اِلما تاتارِ‌گیج از داوران بخش سینمای سعادت از بوسنی برگزیده بهترین فیلمنامه را معرفی کرد و گفت: همه چیز با قصه شروع می‌شود در تعیین قصه انتخاب‌های مهمی وجود دارد که تسهیل‌کننده داستان است. این جایزه به نویسندگان فیلمنامه «حافظ برادر» فریت کاراهان و گلستان آچت می‌رسد.

جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم سینمایی «بهداشت اجتماعی» 

با اعلام بریلانته ما مندوزا عضو هیات داوران جایزه بهترین کارگردان بخش سینمای سعادت، به‌خاطر کارگردانی تاثیرگذار به دنی کوته کارگردان فیلم سینمایی «بهداشت اجتماعی» از کانادا اهدا شد.

در حالی که به گفته امیر اسفندیاری این فیلم نگاهی متفاوت به مقوله فاصله گذاری اجتماعی داشت، دنی کوته از کانادا بعد از اعلام شدن جایزه‌اش به‌عنوان بهترین کارگردان بخش سینمای سعادت از هیات داوران  تشکر کرد و گفت: اولین بار است فیلمی در جشنواره جهانی فیلم فجر دارم. اگرچه از نظر مسافت از هم دوریم، اما سینما ما را به هم پیوند می‌دهد. امیدوارم فیلم من لبخندی را به لب‌های مخاطبان این رویداد نشانده باشد و اوقات خوب و خوشی را در فستیوال گذرانده باشید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها