موج
کدخبر : ۳۶۵۶۲۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-365622

سید محمد حسینی در یک برنامه تلویزیونی عنوان کرد:

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تحول فکری و فرهنگی مردم از فرهنگ لذت جو به فرهنگ متعالی را زمینه ساز تحقق انقلاب، پیروزی در دفاع مقدس و تداوم انقلاب دانست.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج، سیدمحمد حسینی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ویژه برنامه سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی از شبکه شما و سیمای مرکز کردستان گفت: سخنان خودم را با یک بیت شعر آغاز می کنم که شاعر می گوید "مرحبا همت قومی که چو دلبر گیرند به جز از دلبر خود از همه دل بر گیرند" مردم با امام راحل یک عهدی بستند و بعد هم با رهبر فرزانه انقلاب بر سر این عهد و پیمان خود پایدار ماندند. چل و دومین سالگرد انقلاب اسلامی ایران را تبریک می گویم.

انقلاب اسلامی ایران الهام بخش سایر ملت ها بود

وی در مورد پیامهای انقلاب اسلامی برای جهان افزود: حرکت هایی که پیش از انقلاب اسلامی در دنیا رخ می داد غالبا با حرکت های چریکی، کوتا یا حمایت های خارجی بود. دو برقدرت غرب و شرق یعنی آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی اعمال نفوذ می کردند و حکومت ها را تغییر می دادند. مردم آن گونه که باید و شاید نقش جدی نداشتند که بتوانند از ابتدا تا انتهای یک قایم را طراحی کنند و خودشان تعیین کننده باشند اما امام این سبک جدید را به دنیا ارائه داد که می شود با اعتماد و اتکا به مردم، حرکتی را آغاز کرد و به نتیجه رساند. نیازی هم نیست که باین حرکت به کمک اسلحه باشد.

حسینی افزود: در ایران پیش از انقلاب، گروه های مسلحی بودند که اقداماتی هم می کردند اما امام بر روی بیداری فکری مردم تکیه کرد و این برای دیگر کشورهای منطقه الهام بخش شد و ما بلافاصله دیدیم که در کشورهای گوناگون افرادی این حرکت را آغاز کردند که البته چون تجربه انقلاب ایران پدید آمده بود بلافاصله سرکوب شدند. به عنوان مثال در عراق و بلافاصله پس از پیروزی انقلاب ایران و قبل از جنگ تحمیلی، شخصیتی همچون شهید آیت الله صدر قیام کرد که دستگیر و زندانی شد.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در تونس و الجزایر و بسیاری از کشورهای دیگر هم تحولاتی رخ داد. در فلسطین مردمی که تحت سلطه، ظلم و ستم بودند با الهام از انقلاب اسلامی فهمیندند که باید متکی به خودشان باشند و قیام کنند. در لبنان حزب الله شکل گرفت که خودشان را کاملا مدیون انقلاب اسلامی می دانند و در سالهای اخیر هم جبهه مقاومت را در منطقه و کشورهایی همچون عراق، سوریه، لبنان و یمن و جای جای کشورهای اسلامی می بینیم که همه آنها متاثر از انقلاب اسلامی ایران هستند.

وی ادامه داد: یعنی مردم همه این کشورها متوجه شده اند که می توانند کار بزرگی انجام دهند و یک اعتماد به نفس و خود باوری در آنها ایجاد شده است؛ چرا که انقلاب اسلامی در شرایطی ایجاد شده است که قدرت های جهانی، امریکا و ناتو از رژیم ستمشاهی حمایت می کردند اما مردم ما نشان دادند که اگر اراده و خواست ملت ها باشد و اتکال خداوند داشته باشند، خداوند هم عنایت خواهد کرد و شرایط عوض می شود. هیچ کدام از اندیشکده ها و مراکز تحقیقاتی غرب پیش بینی نمی کردند که انقلاب اسلامی به پیروزی برسد و تا آخرین لحظات مقاومت می کردند. امریکائی ها می خواستند در ایران کودتا کنند و از نیروی نظامی استفاده کنند اما کاری از پیش نبردند و برای کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی مانند کشورهای آمریکای لاتین همچون ونزوئلا که حیات خلوت آمریکا بوده این منشاء الهامی شده است و از انقلاب اسلامی درس گرفته اند، متکی به توان خودشان شده و ایستاده اند.

امام از ابتدا به قیام برای خدا معتقد بود

دکتر حسینی با تائید بعد فرهنگی و اعتقادی انقلاب اسلامی ایران به عنوان یکی وجه متمایز از انقلاب های مادی در جهان گفت: امام به عنوان یک عالم ربانی، مرجع تقلید، شخصیت فرزانه، فیلسوف، مفسر قرآن فقیه و اصولی از ابتدایی که این حرکت را آغاز کرد که خیلی پیشتر از 15 خرداد 1342 بود، این تفکر را داشت. همانطور که در سال 1323 در پاسخ به موعظه ای که از ایشان خواسته شده بود در نامه ای قیام برای خدا را توضیح می دهند. یک تحول فکری و فرهنگی در مردم ما ایجاد شد که فرهنگ وارداتی و مبتذل غربی که می خواهد آداب، شعائر و تفکر اسلامی را کنار بزند نپذیرند و به ایده امام (ره) گرایش پیدا کردند.

وی تاکید کرد: اگر این تحول فرهنگی نبود اصلا انقلابی ایجاد نمی شد. مردم سینه سپر کردند اهل ایثار و مقاومت بودند و روحیه شهادت طلبی پیدا کردند بعد انقلاب پیروز شد وگرنه آنها به این سادگی کشور را به انقلاب تحویل نمی دادند. بعدها اگر در جنگ تحمیلی هم پیروز شدیم به دلیل روحیه مقاومت، ایثار و شهادت طلبی بود. یعنی یک فرهنگ مبتذل که به دنبال لذات نفسانی بود تبدیل شد به یک نگاه متعالی که انسان به فکر جامعه و خدمت باشد. ما سرداران زیادی همچون سردار سلیمانی داشتیم و حتی در خطه کردستان از ماموساها تا مردم عادی داشتیم که نسبت به تمامیت ارضی کشور و کیان اسلامی احساس مسئولیت کردند و دفاع کردند. اگر آن روحیه خودخواهی و فرهنگ لذت جوئی بود کشسی حاضر نمی شد که فداکاری کند و برای عزت و سربلندی بایستد و شعار هیهات من الذله را تحقق ببخشد.

تداوم انقلاب با حفظ تفکر و فرهنگ انقلابی

حسینی تصریح کرد: پس یک انقلاب و تحول فرهنگی در کشور ایجاد شد و تا زمانی که همین روحیه در کشور وجود داشته باشد به این معنی است که ملت ما زنده است. اگر می گوئیم که ما در مقابل قدرت استکباری همچون امریکا ایستاده ایم به این معنی نیست که تنها بگوئیم ما اسلحه داریم بلکه بخشی از آن روحیه جهادی و انقلابی افراد است. تا وقتی این تفکر و فرهنگ زنده باشد انقلاب ما هم تداوم دارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به مفهوم جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران به معنی مردمسالاری دینی است که با رای «آری» مردم تحقق یافت: اگر حضور و مشارکت جدی و گسترده مردم نبود اصلا انقلاب پیروز نمی شد. در دوازده 12 سال 57 هنوز حکومت پهلوی بر ایران حاکم بود اما مردم با حضور میلیونی خود به استقبال امام رفتند یعنی اقیانوس بی کران انسانها را شاهد بودیم. بعد از پیروزی انقلاب هم امام فرمودند همه چیز باید با حضور مردم رقم بخورد و مردم باید بر سرنوشت خودشان حاکم باشند.

وی با بیان اینکه معنی مردمسالاری حضور مردم است، افزود: از رای دادن به قانون اساسی که توسط خبرگان نوشته شده بود تا ریاست جمهوری و شوراها با رای مردمی انتخاب می شوند همه با حضور و رای مردمی است. در اتفاقات رخ داده مانند جنگ یا دوران سازندگی بدون حضور و مشارکت مردمی کار به نتیجه نمی رسید.

توصیه های مقام معظم رهبری به جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب

سید محمد حسینی در بخش دیگری از سخنانش به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب که همه کلمات و جمله هایش حساب شده است، تحلیلی جامع، موجز و دقیق ارائه کرده اند. حتی در مورد شعارهای انقلاب از استقلال، آزادی، عدالت، عقلانیت، اخلاق؛ معنویت؛ اخوت و برادری و عزت یاد می کنند که همه اینها خیلی دقیق هستند. تحلیلی از اینکه در این چهل سال، بر ما چه گذشت و دستاوردهای هفت گانه ما چه بوده است، شعارهایی که داشته ایم و امروز هم برآنها پاینبدیم و برخلاف قیام ها و جنبشهای بسیاری از کشورهای دنیا که شعارهای مقطعی و خواسته های دارند، خواسته هایی همچون آزادی، استقلال، مبارزه با فساد و ... داریم که تمام شدنی نیستند و همیشگی‌اند و در همه جای دنیا پذیرفته شده هستند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ادامه داد: در ادامه این بیانیه به این تاکید شده است که این چهار دهه گذشت و باید بویژه جوانان نکاتی را مد نظر قرار دهند. جوانان ما پیش از انقلاب نبوده اند اما امثال ما، شرایط پیش از انقلاب را دیده ایم، اختناق، استبداد و دیکتاتوری، فقر و فلاکت و ... را در آن زمان دیده ایم اگر چه در حال حاضر هم مشکلات معیشتی وجود دارد.

وی در پایان سخنانش تاکید کرد: اما حرف رهبری این است که نسل قبل از شما فداکاری هایی کرده است و ما به این مرحله رسیده ایم. شما جوانانی که می خواهید الان یا در آینده کار را به دست بگیرید به این توصیه ها توجه کنید: شما هم در علم و فناوری بکوشید، برای شکوفائی اقتصادی مملکت  تلاش کنید، در اخلاق و معنویت، اجرای عدالت، در مرزبندی با دشمن، حفظ استقلال و عزت کشور. این توصه هایی است که اگر جوانان کشور به آنها توجه کنند حتما شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها