موج
کدخبر : ۳۶۳۶۵۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363651

حسین مسافر آستانه عنوان کرد؛

نشست خبری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با حضور حسین مسافر آستانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری موج نشست خبری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با حضور مسافر آستانه دبیر و محسن حسن‌زاده مدیر روابط‌عمومی این دوره  برگزار شد.

در ابتدای این نشست محسن حسن‌زاده مدیر روابط‌عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با ابراز خوشحالی از برپایی این نشست و برگزار یاین دوره جشنواره در این شرایط سخت گفت: خوشحالم که توفیق پیدا کردم امروز و در این لحظه در خدمت شما باشم. نمی‌توانم خوشحالی خودم را پنهان کنم که بعد از مدت ها که چنین جمعی نداشتیم، این فرصت پیش آمد. می‌دانم که بارها از خدا خواستیم که زودتر شر این ویروس از سر مردم کم شود تا باز به زندگی عادی برگردیم باز هم این آرزو را تکرار می‌کنم تا روزی فارغ از مسائلی که پشت سر گذاشتیم، عزیزانی که از دست دادیم و... به شرایط قبل از کرونا برگردیم.

نشست خبری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر

در ادامه حسین مسافر آستانه دبیر این رویداد پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خیر مقدم به اهالی رسانه گفت: شکی نیست که همه شما می‌دانید که اهمیت و ضرورت و نقش هنر، خاصه تئاتر، در جریان های مختلف زندگی بشری چقدر تاثیرگذار بوده است به ویژه تئاتر که همیشه برای آرامش بخشی به وضعیت های روحی و روانی نقشی اساسی داشته و در طول تاریخ هرگز از این نقش فاصله نگرفته است. تئاتر از دل جریانی شکل گرفته که هدف آرامش اجتماعی داشته است.  در وقایع سخت روزگاران گذشته وقتی مردم با بلایا رو به رو بودند این تئاتر بود که دلمردگی، یاس و بسیاری از این فجایع را رفع کرد.

وی افزود: هنرمندان تئاتر و متفکران آن با طرح و برنامه‌های متعدد برای برگرداندن روحیه و امید و احساس بودن به جامعه وارد میدان شدند و نقش مهمی را ایفا کردند. ما با شرایط سخت و طاقت فرسایی رو به رو هستیم که جهان با آن مواجه است. علیرغم اینکه تئاتر نتوانسته اجراهای عمومی مثل گذشته داشته باشد و به التیام روحی و روانی جامعه بپردازد، اما بیکار هم ننشسته بود. هرچند امکان اجرا پیدا نکرده اما از کار دست نکشیده است. می‌خواهم از گروه‌هایی بگویم که در این شرایط سخت کار کردند؛ چه روی صحنه رفتند، چه وقتی نرفتند دست از تلاش برنداشتند؛ امیدوارانه کار کردند و نقش خود را در ارتباط با مردم ایفا کردند. کم از ایثارگران دیگر رشته ها نداشتند.

مسافر آستانه با تقدیر از مدافعان سلامت و تشبیه تلاششان در دوران کرونایی به زمان جنگ ادامه داد: هنرمندان تئاتر هم به دلیل اینکه می خواستند روح و روان مردم را التیام دهند در این ایثار شریک هستند.

وی سپس به اهمیت برگزاری جشنواره تئاتر فجر در این ایام اشاره کرد و گفت: این جشنواره از مهمترین فرصت هایی است که حاصل کار خود را ارایه بدهند. از همه عزیزانی که در جشنواره شرکت کردند و به هر دلیلی نتوانستند در بخش نهایی حضور پیدا کنند، تشکر می‌کنم چون آنها هم کار کردند. البته شرایط یه ما اجازه نداد در خدمت آنها باشیم و این دلیل بر ضعف آنها نبود ما نتوانستیم شرایط را بسط دهیم. ما این فرصت را مغتنم می شماریم تا برنامه‌ریزی های اجرا را شاهد باشیم.

مسافر آستانه ادامه داد: در ادامه به شرح اطلاعات و آماری از کمیت و کیفیت آثار حاضر در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر پرداخت گفت: سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر 11 بخش دارد؛6  بخش اجرایی و 5 بخش غیر اجرایی. در بخش اجرای آثار نمایشی جشنواره سی و نهم میزبان 107 نمایش است که 49 نمایش از تهران (46% آثار) و 58نمایش از سایر استان‌ها (54% آثار) هستند.

وی افزود: تفکیک آثار اجرایی به این شرح  است. بخش آثار صحنه‌ای (در دو بخش مسابقه و غیر رقابتی) شامل 48 نمایش دارد که تهران28 نمایش (58%آثار) سایر استان‌ها 20 نمایش (42%آثار) می شود و  آثار خیابانی (در دو بخش مسابقه و سرباز انقلاب) شامل 39 نمایش  است که از تهران 8 نمایش (21%آثار) سایر استان‌ها 31 نمایش (79% آثار) اثر حضور دارند. آثار دیگر گونه‌های اجرایی هم شامل 10 نمایشمی شود که ازتهران 9 نمایش (90%آثار) سایر استان‌ها 1 نمایش (10% آثار) حضور دارند. آثار بخش رادیوتئاتر 10 نمایش  هستند که سهم تهران4 نمایش (40% آثار) و سایر استان‌ها 6 نمایش (60% آثار) است.

حسین مسافر آستانه2

دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر افزود: بخش‌های غیر اجرایی شامل بخش تله‌تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس تئاتر، مسابقه و نمایشگاه پوستر تئاتر، نمایشگاه اسناد 40 سال تئاتر مقاومت، می شود که عرضه آثار عکس و پوستر و اسناد به صورت غیر فیزیکی و از طریق ارائه در فضای مجازی خواهد بود.

وی سپس گفت: میانگین سن کارگردانان آثار نمایشی جشنواره 37 سال است. جوانترین کارگردانان جشنواره علیرضا زارع یکی از کارگردانان نمایش «خواهرم منم ایسمنه» از یزد با 20 سال سن است. مسن‌ترین کارگردان جشنواره داوود فتحعلی‌بیگی کارگردان نمایش عموهاشم از تهران با 70 سال سن است.

مسافر آستانه در مورد وضعیت حضور آثار استان‌ها در جشنواره سی  و نهم هم گفت: اصفهان با 12 نمایش، ایلام و کردستان هر کدام با 5 نمایش، کرمانشاه با 4 نمایش، خراسان رضوی،هرمزگان و همدان هر کدام با 3 نمایش، آذربایجان شرقی، البرز، بوشهر، خوزستان، قزوین، کرمان، گلستان، گیلان و مازندران هر کدام با 2 نمایش، خراسان شمالی، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس و یزد هر کدام با 1 نمایش در این دوره حضور دارند.

دبیر سی و نهمین دوره جشنواره تئاتر فجر در ادامه این نشست به وضعیت تحصیلات کارگردانان 107 نمایش حاضر در جشنواره نیز اشاره کرد و گفت: از 108 کارگردان آثار نمایشی (یک نمایش دو کارگردان دارد) 6 نفر تحصیلات دیپلم (5%)، 8 نفر تحصیلات کاردانی (7%)، 47 نفر تحصیلات کارشناسی (44%)، 45 نفر تحصیلات کارشناسی ارشد (42%)، 2 نفر تحصیلات دکتری یا دانشجوی دکتری (2%) دارند. زمینه تحصیلی این  108 کارگردان هم به این شکل است که 55 نفر تحصیلات تخصصی تئاتر (51%)، 31 نفر تحصیلات هنری (به جز تئاتر) (29%) و 22 نفر تحصیلات غیر هنری (20%) دارند.

حسین مسافر آستانه در ادامه با اشاره به ظرفیت محدود جشنواره گفت: در سال گذشته آثار ارزشمند زیادی تولید شده است و اگر آثاری به جشنواره راه پیدا نکردهاند به معنی غیر قابل قبول بودن آنها نیست. امیدوارم فرصت بهره‌برداری فراهم شود و شاهد شیوع بیشتر کرونا نباشیم و بتوانیم شاهد زحمات همه عزیزان باشیم ولی در این رقابت فشرده تعدادی انتخاب شدند که در روزهای آینده شاهد اجراهای آن ها در صحنه های مختلف خواهیم بود.

همه چیز را برای اولین بار تجربه می کنیم

دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به تفاوت زیاد شرایط برگزاری این دوره با دوره های پیشین هم اشاره کرد و گفت: به رغم سابقه طولانی و من و همکارانم در ستاد جشنواره، اما این دوره از هر نظر سخت و غیر قابل پیش بینی بود و تجربه برگزاری دوره‌های گذشته چندان در این دوره برای ما کاربرد نداشت. همه چیز را انگار برای اولین بار تجربه می‌کنیم در حالی که اول گمان نمی کردیم تطبیق جشنواره با شرایط فعلی اینقدر سخت باشد. وقتی حضور آثار شهرستانی و تعداد آثار آن ها را دیدیم که بیش از دوره‌های گذشته است خیلی خوشحال شدیم و اما وقتی قرار بر این شد اجزای فیزیکی داشته باشند، رفت و آمد و اسکان دادن آن ها مطرح شد و تازه آغاز سختی های ما بود.

در بخشی از این نشست مسافر آستانه خاطر نشان کرد: جشنواره امسال را نه از نظر نوع برگزاری و نه از نظر کیفیت و کمیت آثار یا هیچ جشنواره‌ای مقایسه نکنید چون جشنواره تابعی از شرایط کلی تئاتر در تمام سال است مقایسه این دوره با سایز دوره‌ها جفاگونه است.

وی گفت: برخی کارها در آستانه اجرا با تعطیلی سالن‌ها مواجه شدند ما اطلاعیه ای دادیم که اگر تاییدیه ای در این خصوص داشته باشند پذیرش خواهیم داشت پس بخشی از آثار ما کارهایی هستند که اجرا نشده بودند پس نباید شرایط را با سال‌های قبل مقایسه کنیم. ما هیچ امتیاز ویژه‌ای برای آثاری که اجرا نشدند، قائل نشدیم. تخفیف ندادیم و بخششی قائل نشدیم جشنواره فقط بر اساس کیفیت آثار کار خود را انجام داد. اینکه ممکن است برخی اجراها به دلیل ساعت هفت شب مخاطب کمتری داشته باشد درست نیست چینش جدول همیشه مشکلاتی داشته ولی امسال مشکلات بیشتر است امسال تماشای آثار را از ساعت سه شروع کردیم آن عده ای از تماشاگران که علاقه‌مند به تماشای آثار در آن ساعات هستند باید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند و منعی برای حضور آنها نخواهیم بود.

امکان حضور مردم در سالن های کوچک وجود ندارد

دبیر جشنواره تئاتر فجر با بیان اینکه با همکاری وزارت بهداشت نگرانی ما برطرف شد، عنوان کرد: قرار است تعداد زیادی گروه از شهرستان بیایند و رفت و آمد آنها ممکن بود به اتفاقاتی منجر شود، ولی پایمردی وزارت بهداشت تا حدی مشکلات ما را برطرف کرد. همه گروه‌ها تست کرونا می‌دهند. این کار از چند روز پیش انجام شده است. همچنین حدود 200 نفر از همکاران ستادی ما تست داده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه همچنان باید پروتکل‌ها را رعایت کرد و فضاها را با رعایت فاصله‌های اجتماعی برنامه‌ریزی کنند ادامه داد: البته در سالن‌های کوچک امکان حضور مردم را نخواهیم داشت.

وزارت بهداشت و حامیان معنوی جشنواره تئاتر فجر

دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر پس از تقدیر از همکاری وزارت بهداشت گفت: تئاتر این مظلومیت و مهجوریت را از سوی فرهنگ اقتصادی دارد و ما در جذب حامیان مالی موفق نبودیم اما از دفتر تبلیغات، شرکت مترو، معاونت اجتماعی، بنیاد شهید و... به عنوان حامیان معنوی جشنواره تشکر می‌کنم و سپاسگزارم که به جهت معنوی مشکلات خاصی نداریم، حامی معنوی ما بودند.

مسافر آستانه با اشاره به بخش سرباز انقلاب و همکاری بنیاد شهید در این بخش افزود: حضور این بخش سرباز انقلاب فرصت مغتنمی است که برای ما جدی و و پرداختن به آن یک ضروت است و بخشی از هزینه‌های این بخش را بنیاد شهید به عهده گرفته است. مرکز هنرهای نمایشی رادیو در بخش نمایش های رادیویی همکاری داشته است، صدا و سیما هم قرار شده امسال همکاری بیشتری با جشنواره داشته یاشد، شهرداری منطقه 11 نیز کمک زیادی به ما کرده است.

حسین مسافر آستانه در ادامه به همراهی بخش خصوصی پرداخت و گفت: در بخش های خصوصی هم همکاری هایی داشتیم اسنپ در طول جشنواره تخفیفاتی می‌دهد،30 درصد تخفیف ویژه به کسانی که کد تخفیف به آن ها ارایه می‌دهیم، از سوی این سرویس حمل و نقل اعمال می‌شود. بخش پژوهش جشنواره نیز به مدت 5 روز در تماشاخانه نوفل لوشاتو برگزار می شود.

نحوه حضور و تماشای آثار در جشنواره تئاتر فجر 39

محسن حسن‌زاده مدیر روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر درباره حضور اصحاب رسانه در این رویداد گفت: کارت مهمان نخواهیم نداشت، همه شرکت کنندگان صرفا با ارایه بلیت می‌توانند وارد سالن ‌شوند، بلیت هم باید یه صورت الکترونیکی  تهیه شود. نحوه پذیرایی این است که با ارایه کارت در سه کافه مجموعه تئاتر شهر اهالی رسانه می‌توانند از امکانات استفاده کنند. کد بلیت حضوری برای خبرنگاران شب گذشته ارایه شده و از پنجشنبه 12 ظهر به بعد اهالی محترم رسانه می‌توانند برای رزرو بلیت اقدام کنند.

وی ادامه داد: ما صرفا در بحث فروش بلیت حضوری در سالن‌های اصلی تئاتر شهر، ایران شهر و... پذیرای محدودی از افراد به صورت حضوری خواهیم بود. به مهمانانی که سال پیش کارت مهمان می‌دادیم، دعوت نامه‌ای دادیم تا اگر تمایل به حضور دارند کد مهمان بگیرند. 30 تا 40 درصد سالن‌های بزرگ پر می‌شود.

حسن زاده به پخش آثار در فضای مجازی هم اشاره کرد و گفت: از روز چهاردهم بهمن نمایش آثار در فضای مجازی آغاز خواهد شد  که پلتفرم های تیوال، نمایش نت و تلویزیون تئاتر ایران میزبانان آنلاین این رویداد خواهند بود و جدول پخش آنها از طریق این سه پلتفرم اطلاع رسانی می‌شود.‌ برای همه مهمانان جشنواره کد تماشای آثار در فضای مجازی ارسال و فروش مجازی آثار در این پلتفرم‌ها اطلاع رسانی می‌شود. تلویزیون تئاتر برای مهمانان جشنواره در نظر گرفته شده و برای تماشاگران مردمی امکان تماشا با خرید بلیت امکانپذیر است.‌ تبلیغات محیطی را نیز از امروز شروع کرده ایم. در بحث نمایش خیابانی رو به روی تالار رودکی و آبنمای بزرگ بازار بزرگ ایران مال آثار ارایه می‌شود.

در بخش دیگری از این نشست حسن زاده مدیر روابط عمومی جشنواره اعلام کرد: یازدهم بهمن ماه در سالن انتظار راه آهن تهران بخش پوستر و عکس را خواهیم داشت یعنی  تلویزیون راه آهن، پایگاه افتتاح بخش پوستر و عکس ما خواهد بود.

مسافر آستانه در ادامه در مورد توجه این جشنواره به هنرمندان شهرستانی اظهار کرد: بنا را بر این نگذاریم که هر کسی که می‌خواهد در تئاتر دیده شود باید به تهران بیاید. باید شهرستان را ببینیم نه یا یک نگاه تخفیف یافته بلکه یا نگاهی سختگیرانه. آن ها پتانسیل های خوبی در حوزه تئاتر دارند. نگاه ما توجه به هنرمندان استان‌ها بوده و بر همین اساس در هر بخشی تلاشمان این بود که در انتخاب آثار و داوری یکی از افراد موثر در سایر استان‌ها را همراه مان داشته باشیم.

وی با اشاره به بزرگداشت های دوره سی و نهم جشنواره بیان کرد: در مراسم اختتامیه از اختر تاجیک که از عکاسان قدیمی تئاتر است و از همایون علی آبادی از اصحاب نقد تجلیل خواهیم کرد. بهرام ابراهیمی از بازیگران قدیمی تئاتر و تلویزیون نیز مورد تجلیل قرار خواهد گرفت. هم‌چنین جمشید داور پناه از هنرمندان خراسان شمالی هم مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

بودجه جشنواره تئاتر فجر 5 میلیارد و 200 میلیون تومان است

حسین مسافر آستانه در ادامه درباره بودجه تصریح کرد: من در یک مصاحبه‌ای در همان روزهای آغاز گفتم که بودجه پیشنهادی ما بیشتر از 5 میلیارد است و در جلسات 5 میلیارد و 200 میلیون تومان مصوب شد و کار هم بر همین اساس برنامه‌ریزی شده است. لازم است به نقش انجمن هنرهای نمایشی اشاره کنم که متفاوت‌تر از گذشته بوده است. پشتیبانی‌ که در انجمن در این دوره شده بی سابقه بوده و از همکار خوبم آقای بصیرت که برخوردها و همکار خوبی داشته، تشکر می‌کنم.

نگران ضبط نمایش ها در فضای مجازی نیستیم

وی درباره امنیت آثار در فضای مجازی گفت: باید بگویم بنا را بر این گذاشتیم که آثار حفاظت شده در ۲۴ ساعت حق پخش داشته باشند و بعد برداشته شوند. نگاه ما این بوده که به این ۲۴ ساعت به عنوان فرصت توجه شود. آن حساسیتی که تهیه‌کنندگان سینما دارند ما در تئاتر نداریم. این فرصت ۲۴ ساعته بیشتر یک فرصت تبلیغاتی است اگر آثار ضبط هم شوند مغایرتی با آنچه در صحنه اجرا می‌شوند، ندارند. اگر تئاتر 10 بار هم از فضای مجازی پخش شود، علاقه‌مند تئاتر دوست دارد به صورت زنده آن را ببیند. تمهیدات لازم را برای جلوگیری از ابتلای به کرونا نیز اندیشیده ایم.  برای تماشاگران هم حفاظت ها را انجام می‌دهیم ولی اگر خدایی ناکرده اتفاق افتاد کار آن سالن را متوقف خواهیم کرد و در این زمینه از متخصصان امر مددجویی می‌کنیم.

فرصت هایی که کرونا برای تئاتر ایجاد کرده

مسافر آستانه درباره بخش های اضافه شده به جشنواره توضیح داد: برای هر بخش جشنواره باید دو نگاه داشته باشیم یعنی ببینم ظرفیت آن بخش در تئاتر کشور به چه صورت است. اگر آن ظرفیت حداقلی است نباید در جشنواره باشد. ما امسال تله تئاتر را اضافه کردیم که در این بخش به ضرورت تعطیلی توجه داشتیم.  تله تئاتر زمانی در جشنواره وجود داشته ولی به دلایلی حذف شده است. اگر آثاری در بازه10 ساله در این بخش تولید شده باشد به آن توجه می‌کنیم.

وی افزود: در این دوره با همه مصیبت های کرونا، شاهد یادآوری برخی فرصت ها هم بودیم این آثار باید در معرض دید علاقمندان قرار بگیرد. سال‌هاست شاهدیم پلتفرم‌هایی در جهان به تئاتر اختصاص دارد ولی در ایران اینطور نیست اما بنا به شرایط باید به آن توجه کنیم. همه جوانب امر را سنجیدیم، با متخصصان این حوزه گفتگو کردیم، با وجود این امکان خطا را از خود سلب نمی‌کنیم اما این یک تجربه است که باید اتفاق بیفتد.

مسافر آستانه ادامه داد: این روزنه جدیدی است و باعث ایجاد فرصت برای تماشای آثار در فضای مجازی می‌شود. به دلیل اهمیت و توجه به ظرفیت بخش هنر حرکت و بدن به این بخش پرداختیم. هرچند به جمع‌بندی رسیدیم در این حوزه ظرفیت زیادی داریم ولی برنامه‌ریزی ای نیست. همین دیر رسیدن به جمع‌بندی باعث شد برخی بگویند جشنواره برنامه ریزی ندارد ولی این بخش یک ضرورت و فرصت است اما تعریف درستی از آن ارایه نشده است. به همین دلیل در بررسی ها به آثار نگاه کردیم و دیدیم هیچکدام تعریف درستی از این هنر به عنوان نمایش نداشته و به این جمع‌بندی رسیدیم که این بخش باید در طول سال مورد آموزش قرار بگیرد.

وی عنوان کرد: حرکت‌های بدنی که در ورزش و آنچه در برنامه هایی نظیر «عصر جدید» دیده می‌شود در حوزه هنر بدن نیست با این حال به این بخش بی توجهی نمی‌شود. تئاتر فیزیکال سال‌هاست در دنیا جایگاه دارد. امیدوارم این حرکت زمینه‌ساز این شود که به تعریف درستی از هنر بدن به ویژه توسط دانشگاهیان برسیم.

دبیر جشنواره تئاتر فجر درباره علت برگزاری جشنواره در شرایط کرونا گفت: سایر فعالیت‌ها خودشان را با شرایط تطبیق داده‌اند و به زندگی خود ادامه می‌دهند پس نمی‌شود گفت تئاتر کار نکند ضمن اینکه وزارت بهداشت از دوستان تست گرفته است، نمی‌شود گفت از تماشاگران هم تست بگیرد. جشنواره یک فرصت برای آن هایی است که در طول سال گذشته در صحنه بودند. هنرمندان تئاتری مطالباتی دارند آنهایی که در خانه بنشینند و انتظار مطالبات داشته باشند درست نیست. در این دوره سخت می‌بینیم که عده‌ای سختی کشیدند، اثر تولید کردند و کار کردند. حمایت از آن ها هم تعریف شده است. حمایت از کل جامعه تئاتر تدبیر دیگری است که دوستان در وزارت فرهنگ و ارشاد برای آنها برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی افزود: بعید می‌دانم عده‌ای در قبال کار نکرده توقع حمایت داشته باشند. در روزهای سخت است که هنرمند می‌تواند به کمک جامعه خود بیاید در روزهای خوش که همه هستند. البته کار کردن در همه زمان‌ها ایثار است ولی عده‌ای در این شرایط سخت جانانه کار کردند. آن هایی که در طول این سال سخت با همه مشقات کار کردند، اقدام شان ارزشمند است. من در آغاز این گفت و گو از آن هایی که در جشنواره حضور پیدا نکردند، تشکر کردم.

جشنواره فیلم فجر جشنواره تئاتر فجر را تحت الشعاع قرار نمی دهد

حسین مسافر آستانه درباره هم‌زمانی با جشنواره فیلم فجر گفت: این همزمانی مختص امسال و سال گذشته نیست در دوره های گذشته هم چنین بوده اما هیچگاه علاقه‌مندان به تئاتر بی توجهی نکرده‌اند، تئاتر همیشه تماشاگران خود را داشته است، نه تنها برگزاری جشنواره فیلم فجر بلکه هیچ حرکتی این موضوع را تحت‌الشعاع قرار نداده است.

اجازه بدهید سالن های تئاتر باز باشد

حسین مسافرآستانه در پایان گفت: من بارها گفته ام که وقتی بسیاری از مشاغل باز هستند، سینما و تئاتر بهتر می‌توانند فعالیت کنند. اجازه بدهیم سالن باز باشد، نترسیم. مگر در سایر فعالیت‌ها می‌گوییم باید کد ملی از افراد گرفته شود تا ببینیم کرونا دارند یا نه؟ آقای آشنا بارها به وزارتخانه رفتند تا این وضعیت برای جشنواره مهیا شد چون نگاه تخصصی کمتر ارایه شده بود ولی امیدوارم بعد از جشنواره هم شاهد فعالیت سالن‌ها باشیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها