موج
کدخبر : ۳۵۴۴۴۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-354443

مهدی آزادی فیلمبردار ایرانی در بیست و هشتمین جشنواره جهانی کمرا ایمج لهستان، قورباغه طلایی معتبرترین جایزه در حوزه فیلمبرداری سینمای مستند را کسب کرد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، مهدی آزادی فیلمبردار ایرانی توانست قورباغه طلایی بیست و هشتمین جشنواره جهانی کمرا ایمج لهستان معتبرترین جایزه در حوزه فیلمبرداری سینمای مستند را از آن خود کند.

جشنواره جهانی کمرا ایمج معتبرترین جشنواره تخصصی فیلمبرداری در جهان است که بیست و هشتمین دوره آن از ۱۴ تا ۲۱ نوامبر در شهر تاریخی ترونی در شمال لهستان برگزار شد.

مهدی آزادی که فیلمبرداری آثار مستندی بسیاری را در کارنامه خود دارد، توانست برای فیلمبرداری فیلم مستند «یک اسب خون بیشتری از انسان دارد» ساخته ابوالفضل طالونی در شاخه بهترین مستند کوتاه، این جایزه معتبر را کسب کند.

مهدی آزادی، فیلمبرداری آثاری چون «متهمین دایره بیستم»، «مهین»، «انحصار ورثه»، «ورزا جنگ»، «A 157»، «فیه ما فیه»، «مرز خوشبختی»، «آخرین بازی»، «هست و نیست»، «رستوران خانوادگی» را در کارنامه دارد.

وی همچنین فیلمبرداری مستند سینمایی «ایساتیس» به کارگردانی علیرضا دهقان را آماده نمایش دارد.

آزادی درباره این جایزه گفت: «شکار این قورباغه با ارزش و معتبر که مهمترین جایزه دنیای فیلمبرداری سینما است در بین خفن ترین فیلمبرداران سینما اصلا کار ساده ای نبود. ما خدا خواست و من با یک فیلم مستند این جایزه را بردم و چون سینمای مستند برام خیلی ارزشمند و مهم است، خیلی بهم حال داد. این فیلم که محصول مشترک ایران و بریتانیا است توسط دوست عزیزم ابولفضل طالونی کارگردانی شده و بر اساس اعلام هیات داوران شایسته دریافت قورباغه طلایی بهترین فیلمبرداری مستند از جشنواره کمرا ایمیج لهستان که تخصصی ترین جشنواره هنر فیلمبرداری در جهان است شد.»

مهرداد اسکویی مستندساز سرشناس کشورمان نیز در متنی خطاب به مهدی آزادی، کسب این جایزه مهم را به او تبریک گفت و نوشت: خوشحالم که مهمترین جایزه فیلمبرداری مستند جهان در جشنواره کمرا ایمیج لهستان به دوست و همکار نازنینم مهدی آزادی رسید. از صمیم قلب به او تبریک می گویم. چه خوشبخت هستم من که آخرین فیلمم «سایه های بی خورشید» را مهدی فیلمبرداری کرد و چه خوش شانسم که به عنوان تهیه کننده و کارگردان مجموعه فیلم های یک دهه ی گذشته ام، راجع به کانون اصلاح و تربیت تهران را سه تن از مهم ترین و بهترین فیلمبرداران جوان و خلاق و صاحب نام ایران گرفته اند. «سایه های بی خورشید» توسط مهدی آزادی، «رویاهای دم صبح» توسط محمد حدادی و «روزهای بی تقویم و آخرین روزهای زمستان» توسط اشکان اشکانی.

یک فیلمساز باید بسیار خوش شانس و خوش طالع باشد که حتا یک بار با یکی از این چهره های ارزشمند هنر و فرهنگ ایران کار کند، چه برسد به اینکه با هرسه آنها در پروژه های مختلف و طی سال ها همکاری داشته باشد. قطعا من از این دوستانم بسیار یاد گرفته ام و قطعا این فیلم ها به نگاه، احساس و خلاقیت آنها کاملا وابسته بوده است و بخشی از روح آنها در مهم ترین پلان های این فیلم ها باقی مانده است. مهدی آزادی، محمد حدادی و اشکان اشکانی، تا کنون در مهم ترین جشنواره های سینمایی جهان درخشیده اند و خواهند درخشید. خوش به حال ما که چنین خبرگان با استعداد و عزیزی در زمینه ی فیلم برداری در نازنین کشورمان ایران داریم.»

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها