موج
کدخبر : ۳۲۲۰۹۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-322093

علیرضا زندوکیلی در گفتگو با موج:

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با بیان انتظاراتش از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، گفت: اولین تعریف کاری و وظیفه کمیسیون فرهنگی مجلس، اتخاذ تصمیماتی برای ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه است.

علیرضا زندوکیلی معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در پاسخ به این سوال که از کمیسیون فرهنگی مجلس آینده چه توقعی می توان داشت، به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج گفت: با توجه به اینکه نمایندگانی که در آن کمیسیون قرار می گیرند کسانی هستند که توسط مردم انتخاب شده اند و جایگاه نمایندگان مجلس و کمیسیون های تخصصی در سطحی تعمیمی و تخصیصی، کنش ها و واکنش های جامعه را در بر می گیرد، لذا اولین تعریف کاری و وظیفه کمیسیون فرهنگی مجلس، اتخاذ تصمیماتی برای ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه است.

وی افزود: طبیعتا نهادهای مختلف فرهنگی و هنری، اجتماعی و ورزشی، با توجه به وظایفی که دارند، در حوزه‌های تخصصی خود فعالیت می کنند و ردیف‌های بودجه‌ای برای تسهیل‌گری و کار بهتر به آنها اختصاص داده می‌شود. به همین دلیل نمایندگان عزیز ما باید هم در حوزه عمومی و ارتقای فرهنگ عمومی و هم در فرهنگ و هنر تخصصی به این امر توجه داشته باشند چرا که طبعاً ثمره‌اش نصیب شهروندان در تمام شهرها و به خصوص در کلانشهر تهران به عنوان ام‌القرای جهان اسلام، پایتخت شیعی و پایتخت ایران می شود.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ادامه داد: بالطبع توقع اولیه این است تسهیل گری باید در تمامی شئون و ابعاد دیده شود و تا امکان دارد باید از قوانین و دست اندازهایی که باعث می شود که کار انجام نشود، پرهیز کرده و راه ها کوتاه و میانبر شود؛ تا افرادی که سیطره فرهنگی هنری دارند و پرچم این گونه فعالیت‌ها دست آنها است، بتوانند برای مردم به نحو احسن کار کنند.

زندوکیلی افزود: همچنین، این توقع وجود دارد که در در تمامی مواردی که مسایلی پیش می آید که نیاز است دستورالعمل هایی سریع در مورد آنها اتخاذ شود و این انتظار را داریم که به این وظیفه خود به نحو احسن عمل و این مسیر را برای رسیدن به اهداف هموار کنند.

وی با اشاره به پیشینه و تمدن فرهنگی هنر ایران، تاکید کرد: رسیدن به جایگاه والای فرهنگی هنری به دست و کمک نمایندگان مردم و قوه مقننه و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تسهیل خواهد شد.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در پاسخ به اینکه آیا فکر می کنید در این موارد اعضای کمیسیون فرهنگی تسلط کافی داشته و می توانند کاری صورت دهند، گفت: بله طبعاً این دوستان در عرصه های مختلف کار کرده‌اند و صفر کلیومتر نیستند و هر کدام سابقه و تجربه های زیادی در عرصه فرهنگ و هنر دارند و با توجه به این موضوع، قطعاً بدون برنامه وارد مجلس نمی شوند. همچنین از ابتدا که تعیین سطح و حضور می کنند مشخص است که کدام یک از نمایندگان به کمیسیون فرهنگی می روند و طبعاً انتظار می رود با توجه به شناختی که از این عرصه دارند به اعتلای فرهنگ و هنر کمک بیشتری کنند و من فکر می کنم با دست پر به میدان خواهند رفت.

وی درباره بحث اقتصاد هنر و نگاه مجلس به بحث معیشتی هنرمندان در دوره آتی مجلس نیز گفت: در بحث اقتصاد هنر باید از چند منظر ورود کنیم؛ در وهله اول اینکه اساساً باید به هنر سوبسید بدهیم؛ یعنی نمی توانیم بگوییم که هنر خودگردان شود و هنرمندان و مراکز هنری هیچ بودجه ای دریافت نکنند؛ همانطور که در مباحث فرهنگی نیز این‌گونه است.

علی رضا زندوکیلی افزود: فرهنگ و هنر دو ساحت مجزا از هم هستند چرا که فرهنگ محتوا است و هنر، قالب. ما می خواهیم این محتوا را فیزیکی کنیم و آن چیزی که بیشتر هزینه بر است قالب است. دوم، بحث طرح های تشویقی و تسهیل کننده برای هنرمند است تا هنرمند به واسطه هنرش، درآمدی داشته باشد تا بتواند به تدریج به سوی خودگردانی پیش رود.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در پایان گفت: انتظار ما این است که توجه ویژه ای به هنرمندانی شود که سال ها عمر خود را برای هنر گذاشته اند و در حال حاضر برای تامین معاش خود دچار مشکل هستند و حتما اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به عنوان نهاد مرجع فرهنگ و هنر در کشور در این خصوص مثمر ثمر باشند و مسیر را در جریان قانون، هموار کنند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها