موج
کدخبر : ۳۲۰۴۸۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-320483

چراغ مطالعه شنبه 10 اسفند به دنبال پاسخ به این سوال است که در فرهنگ و زبان فارسی مغول به‌عنوان یک معادلی برای ویرانگر، بی‌مدارا و وحشی به کار می‌رود، اما آیا واقعاً این‌طور بوده است؟!

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، تاریخ، موجود سرکشی است و به ما تضمین نداده که مطابق انتظارها، پنداشت‌ها، باورها و قضاوت‌های ما پیش رفته باشد؛ به وقت مواجه با تاریخ باید برای هر اتفاق عجیب و دور از پیش‌بینی آماده بود. مثلاً در نظر بگیرید در فرهنگ و زبان فارسی ، مغول به‌عنوان یک معادلی برای ویرانگر، بی‌مدارا و وحشی به کار می‌رود، اما واقعاً این‌طور بوده است؟! گزارش‌های تاریخی مختلفی از دوران ورود مغولان به ایران و بعد از آن از دوران استیلای مغول موجود است که این فرضیه‌های نسبتاً ساده را زیاد هم تأیید نمی‌کند.

کتاب «رواداری فرهنگی در عصر مغولان» نوشته نسیم خلیلی کوشیده است مجموعه آسان‌فهم و آسان‌خوان از این گزارش‌ها را برای مخاطب عام فراهم کند که نشان می‌دهد مغولان احتمالاً بنا بر دلایلی در زمان استیلای خودشان بر ایران از تنوع فرهنگی و آزادی در امور فرهنگی حمایت می‌کردند.

« چراغ مطالعه » برنامه‌ای تخصصی در حوزه کتاب است و با نویسندگان حوزه علوم انسانی در مورد کتابهایشان به گفتگو می نشیند. این برنامه شنبه ها ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش می شود و تکرار آن یکشنبه ها ساعت 10 و دوشنبه ها ساعت 13 روی آنتن می‌رود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها