موج
کدخبر : ۳۱۷۸۳۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-317837

حسام الدین آشنا در گفتگو با خبرگزاری موج:

مشاور رییس جمهور نقد عملکرد قدرت در مقابل مردم را هنر سینماگران می داند و معتقد است این مساله در این دولت بیش از هر زمان دیگری عادی شده است.

حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، درباره اینکه آیا هنرمندان به زبان گویا و موثر برای نقد قدرت دست یافته اند گفت: من سیاستمداران، قدرتمندان و یا رییس و روسا را مخاطب هیچ فیلمی نمی دانم. بلکه مخاطب فیلم ها مردم هستند. وقتی آگاهی و توانایی عمومی بالا می‌رود، مطالبه‌گری هم افزایش می‌یابد و برای همه سیاست‌ورزان، تعامل با مردمی که آگاه‌تر، توانمندتر و مطالبه‌گر تر هستند، دشوارتر می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد و تابوی نقد قدرت در سینما بشکند حتماً در جامعه اتفاقات خوبی افتاد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما معتقدید که فیلم های سیاسی نداریم و یا در واقع نمی توان قدرتمندان را مخاطب قرار داد، گفت: من چنین چیزی نگفتم؛ حرف من این است که قدرتمندان به طور مستقیم مخاطب سینما نیستند بلکه مردم در ارتباط مستقیم با سینما قرار دارند.

آشنا تصریح کرد: هنر سینما این است که قدرتمندان را همراه مردم در سالن سینما می نشاند و آنها را در کنار مردم، مخاطب خود قرار می دهد.

مشاور رییس جمهور در پاسخ به اینکه شاید کارگردانی اعتقاد داشته باشد که همزمان با نمایش مصائب، اگر قدرت را بستر ساز مصیبت بداند و آن را نمایش دهد، اقدام به نقد هنرمندانه عملکرد قدرت کرده است، گفت: بله، اما این نقد عملکرد را در مقابل مردم انجام داده است که نکته بسیار مهمی است.

حسام الدین آشنا اظهار داشت: این مسئله ای است که در حال شکل گیری است و به بیان بهتر، شروع هم شده و در این دولت بیش از هر دولت دیگری در تاریخ ما، نقد قدرت در حال عادی شدن است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در میان فیلم های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ، آثاری را قابل توجه و مناسب رییس جمهور می دانید که به تماشای آنها بنشیند، گفت: دست کم پنج فیلم چنین شرایطی دارند که از نام بردن آنها خود داری می کنم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    چراباپخش سریال بیرون روی گرفتید پخش انرامیخواستید متوقف کنید واجازه بازپخش انرانمیدید

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها