موج

شهلا ریاحی طی مراسمی از تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج مراسم تشییع پیکر شهلا ریاحی در حالی برگزار شد که به دلیل برودت هوا و بارش باران با موافقت ریاست بنیاد رودکی جمعیت حاضر به فضای مسقف تالار وحدت هدایت شدند.

اجرای این برنامه را همانند مراسم مشابه پیشین کامران ملکی به عهده داشت و هیچ یک سلبریتی ها در آن حضور نداشت.

 در ابتدای این نراسم فاطمه معتمد آریا بازیگر پیشکسوت و رییس انجمن بازیگران خانه سینما ضمن تشکر از حضار و برگزار کنندگان مراسم در سخنانی کوتاه از این هنرمند تازه گذشته تقدیر کرد.

در ادامه پس از پوری بنایی بازیگر سالهای دور سینما، کامران قدکچیان که خواهرزاده ریاحی است گفت: او از اولین زنانی بود که در سینما و تئاتر ایران حضور پیدا کرد و هفتاد سال محرم خانه های ما بود. گرچه انسانها شبیه هم دنیا می آیند اما مشابه هم از دنیا نمی روند و این اعمال ما است که توشه راهمان خواهد بود.

در ادامه این مراسم محمد متوسلانی با ابراز تأسف از مراسم مختصر گرفته شده گفت: متاسفانه به رغم اینکه شهلا ریاحی در تاتر و سینما اثر گذار و الگوی اخلاقی بود. در رسانه ها کمتر به این درگذشت پرداخته شد. 

وی با ابراز امیدواری برای اینکه با هم مهربان تر و صمیمی تر باشیم افزود: از لحاظ تصویری و مکتوب باید به خانم ریاحی بهتر و بیشتر پرداخته شود و تحقیقاتی منتشر شود، چرا که  واقعا بی حاشیه و با جدیت کار کرد و همیشه پرانرژی و مثبت بود. امیدوارم اجر همه کسانی که برای این مرز و بوم زحمت کشیدند ضایع نشود.

پس از آن ایرج راد بیان کرد: او در همه عرصه های نمایشی تلاش فراوانی کرد و به عنوان زنی شایسته و توانمند و ماندگار در هنر این مملکت ، حق بزرگی به گردن همه دارد و همه کسانی کار هنری می کنند باید از او سپاسگزار باشند چرا که راهی حرفه ای و سخت را برای همنسلان خود و پس از آن، هموار کرد.

وی ادامه داد: ریاحی با کارهایش ماندگار خواهد ماند و جایگاه ویژه ای دارد که آشنایانش فراموشش نخواهند کرد.

راد با تاکید بر اینکه جوان ها باید قدردان این بزرگان باشند، ادامه داد : ما افراد زیادی همچون ریاحی نداریم پس قدردانشان باشیم.

در بخش دیگری از این مراسم عروس شهلا ریاحی گفت: زیبایی روحی و ذاتی این هنرمند مرحوم از زیبایی ظاهری او بیشتر بود و این در زندگی با او قابل درک بود.

در ادامه هم منوچهر ریاحی فرزند آن مرحومه گفت:  اگر دکترا دارم و مدارج عالیه دانشگاهی را گذراندم به دلیل حمایت های مادرم بود. فردی که هرگز از کسی گله نکرد و حتی با کسی که با او بد کرده بود خوش برخورد و خوش رفتار بود.

وی در ادامه گفت: از خانه سینما، موسسه هنرمندان پیشکسوت و صندوق هنرمندان تشکر می کنیم که برای ما سنگ تمام گذاشتند و یک گله کوچک از صدا و سیما دارم که هرگز حالی از مادرمان نپرسید.

ریاحی افزود: شعری با عنوان خانه ابدی برای خودم از سروده های مادرم بر مزارش حک خواهد شد.

سخنران پایانی این مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما بود که گفت: امروز نه آغاز جهان و نه پایان جهان است و امروز یکی از روزهایی است که به یاد خانم ریاحی که مسیرهای زیادی برای زنان این سرزمین را گشود تا در حوزه های مختلف تئاتر و سینما فعالیت کنند و همین بسیار احترام برانگیز است.

کامران ملکی هم در پایان اعلام کرد: علی نصیریان ، برخی از اعضای شورای مرکزی بازیگران ، بازیگران تاتر و ... که نتوانستند تشریف بیاورند یا پیام دادند و یا در بهشت زهرا به ما ملحق و بر سر مزار شهلا ریاحی خواهند شد. 

 مراسم ختم شهلا ریاحی ، پنج شنبه در مسجد شهرک غرب از ساعت 18 تا 19 برگزار می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها