موج

سیدمحمدحسین هاشمی در نشست خبری میدون عنوان کرد:

تهیه کننده مسابقه کارآفرینی میدون از سرمایه گذاری بیش از صد میلیارد تومانی بخش خصوصی روی طرح‌های ارائه شده در این برنامه و برگزاری یک همایش یک روزه با حضور هفتاد و پنج کار آفرین شرکت کننده در این برنامه خبر داد.

 به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری موج صبح امروز نشست خبری عوامل مسابقه تلویزیونی «میدون» با حضور سیدمحمدحسین هاشمی گلپایگانی تهیه‌کننده و علیرضا یونچی و مینا مهرنوش دو تن از داوران برنامه در محل استودیوی میدون برگزار شد.

در ابتدای این مراسم هاشمی گفت: خبر و برنامه اصلی ما که بهانه این نشست خبری است رویدادی است که برای روز پنجشنبه در نظر داریم که همایشی با حضور هفتاد و پنج شرکت کننده تا امروز برنامه میدون خواهیم داشت تا مردم علاقمند بتوانند با این افراد ارتباط مستقیم بگیرند.

ملاقات رو در رو با میدونی ها

وی افزود: محل برگزاری این همایش مجتمع سیزده آبان جنب ایستگاه مترو است و از ساعت ده تا هجده حضور برای عموم افراد آزاد است. در پایان این همایش، مراسمی کمی خصوصی تر و با حضور مسئولانی همچون سورنا ستاری، شریعتمدار و رییس صندوق مهر برگزار خواهد شد.

چیزی به نام بیکاری نداریم!

در ادامه این نشست یونچی که از تاجران مطرح کشور هم هست،گفت: من معتقدم چیزی به اسم بیکاری نداریم مگر اینکه فرد دیر بخوابد و دیر از خواب بلند شود، یا هنری نداشته باشد یا نخواهد زحمت بکشد. ما به شما قول می دهیم که در غیر اینصورت برای همه افراد کاری وجود دارد.

وی با اشاره به تاثیر برنامه میدون در جامعه ادامه داد: بعد از اینکه فردی از منطقه محروم بجستان در این برنامه با ارائه ایده اش به رتبه دوم دست پیدا کرد صد و بیست و شش شغل فراموش شده در این منطقه احیا شد که بزودی مستنداتش ارائه می شود.

الگوسازی بهترین راه نشان دادن فرصت ها

پس از آن مینا مهرنوش گفت: جوانان میدون با شبکه سازی که انجام دادند ثابت کردند که تلویزیون می تواند نقش موثری در رونق فضای کسب و کار ایفا کند در حالی که در ابتدای کار برخی نسبت به جوان بودن تیم اجرایی این برنامه تردیدهایی داشتند.

وی افزود: امروز مردم به الگوسازی نیاز دارند و می خواهند بدانند که در همین شرایط بد اقتصادی چگونه می شود کسب و کاری را راه انداخت و چه کارهایی می شود کرد. البته راه حل همه کسب و کارها وام نیست اما وجود وام یک میلیارد تومانی صندوق کارآفرینی امید در ایجاد هیجان در این برنامه بسیار موثر بوده است.

داور میدون ادامه داد: شرکت کنندگان افرادی هستند که کسب و کارشان در ابتدای راه است و نیاز به توانمندسازی دارند. از طرفی ما به این فکر کردیم که شناسایی فرصت توسط مردم عادی کار سختی است و حتی ممکن نیست؛ بهترین راه حل الگو سازی است.

مهرنوش تأکید کرد: با توجه به بازخوردها می بینیم که این برنامه در این مسیر موفق بوده است. شور و شوق و هیجان در جوانان ایجاد کرده و حتی بچه هایی با سنین پایین به این برنامه علاقمند شده اند.

شبکه سازی راز اول پیشرفت و توسعه کشورها

وی ادامه داد: عجیب است که در کشور برای حل معضل اشتغال این همه راه حل ساده وجود دارد اما نهادهای دولتی موجود، تلاشی برای بسترسازی و شبکه سازی نمی کنند برخلاف آنچه در برنامه میدون رخ داده است.من در سفرهای بسیار خارجی که داشته‌ام در همایش‌های کسب و کاری بسیار شنیده ام که راز اول پیشرفت و توسعه کشورها شبکه سازی است.

مهرنوش تصریح کرد: از کسب و کارهایی که به این برنامه می آیند هیچ پولی دریافت نمی شود و از همین طریق از همه کسب و کارهایی که امکان پذیر، تحقق یافته و رایج هستند برای حضور در برنامه دعوت می کنیم.

موفقیت در غیاب سلبریتی ها

هاشمی تهیه کننده میدون در بخش دیگری از برنامه گفت: در زمانی که همه به ما می گفتند بدون حضور سلبریتی ها برنامه دیده نخواهد شد ما توانستیم ظرف سه ماه در ردیف ده برنامه پربیننده شبکه قرار بگیریم و موفق باشیم. تا پیش از این در صدا وسیما وقتی صحبت از  کسب وکار می شد؛ ذهن همه به سمت شرکت‌های بزرگ و برندی که فعال بودند می‌رفت، ولی در «میدون» سعی کردیم به سمت افرادی که با سرمایه کم و کار‌های کوچک روی پای خود ایستاده اند برویم و نماینده آنها باشیم و آن‌ها را نمایش بدهیم.

وی در مورد میزان سرمایه گذاری انجام شده بر روی طرح های حاضر در این برنامه گفت:  بسیاری از شرکت کنندگان ما این برنامه را نقطه عطف کار خود می دانند و تا کنون بر روی این پروژه ها مردم حتی از خارج از کشور، بیش از صد میلیارد تومان سرمایه گذاری شخصی و خصوصی کرده اند و ضمن اینکه برگزیدگان تا کنون ۱۳ وام یک میلیاردی از طرف صندوق کارآفرینی امید دریافت کرده اند.

بیش از سه هزار ثبت نامی تا این لحظه

هاشمی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج در مورد نحوه ثبت نام و شرایط حضور در برنامه میدون گفت: تا کنون بیش از سه هزار نفر در سامانه ما ثبت نام کرده اند. کارشناسان ما به تدریج با تماس تلفنی با ایشان مصاحبه و درخواستشان را بررسی و آنها را به برنامه دعوت می کنند. البته برخی از ثبت نام ها هم از سر کنجکاوی و پوچ هستند.

معیار داوری مشخصی برای داوران تعریف نکرده ایم

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما گفت: ما معیار خاصی برای داورانمان تعریف نکرده ایم و می خواستیم با همان ویژگی های خودشان با کسب و کارها روبرو شوند. به هرحال این پنج نفر از موفق‌ترین افراد حوزه خود هستند که یا مانند آقای یونچی از ده بیست تاجر مطرح ایرانی هستند یا مانند آقای اسدی یکی از قوی‌ترین شتاب‌دهنده های ایران را دارند. یا همچون آقای نبی داور دیگران یک کارخانه دار موفق هستند و هزارنفر را حقوق می‌دهند.

هاشمی ادامه داد: پس این افراد در کار خود موفق و هر کدام به نوعی یک مرجع هستند که شاید همه همچون آقای اسدی و خانم مهرنوش با معادلات علمی به قضاوت کسب و کارها نپردازند. بنابراین سعی کردیم ما این واقعیت را تغییر ندهیم و بر اساس همان واقعیت موجود رفتار کنیم. اما سعی کردیم بهترین ها را به عنوان داور بیاوریم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد وجود رانت ها گفت: ما چنین مطالبی را رد نمی کنیم اما در این برنامه به دنبال تولید یک برنامه امید بخش و الگو آفرین هستیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها