موج
کدخبر : ۳۰۶۹۲۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-306925

سیدهادی بهادری در گفتگو با خبرگزاری موج عنوان کرد:

​نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شبکه های برون مرزی صداوسیما فرهنگ گفتمانی جدیدی را در حوزه سیاست خارجی ایجاد کرده اند، تخصیص بودجه مستقل را برای معاونت برون مرزی یک ضرورت خواند.

سیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ، در آستانه 10 آذر، روز گرامیداشت مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر نقش شبکه های برون مرزی رسانه ملی در معرفی واقعیت های جمهوری اسلامی، ضمن تاکید بر اینکه شبکه های رادیویی و تلویزیونی برون مرزی ایران طی سال های اخیر و به اذعان بسیاری از کارشناسان نقش بسزایی در معرفی موجودیت جمهوری اسلامی در سطح بین الملل داشته اند، به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج گفت: شبکه های برون مرزی کشور طبیعتا می توانند وسیله مناسبی باشند برای نشان دادن واقعیت های جمهوری اسلامی و اینکه در برابر هجمه های بزرگ رسانه های خارجی که سعی دارند نظام جمهوری اسلامی ایران را یک نظام محدود و به نوعی دور از چارچوب های مدون بین المللی نشان دهند، جامعه ایرانی را به مردم دنیا به صورت واقعی تر معرفی، سیاست های داخلی کشور را در این رسانه ها تبیین کنند و فرهنگ مردم متمدن ایران را به شکلی که هست، به منصه ظهور بگذارند.

وی در پاسخ به این سوال که شبکه های برون مرزی چگونه می توانند رسالت خود را به عنوان نمایندگانی از جمهوری اسلامی در سراسر جهان ایفا کنند، خاطرنشان کرد: شبکه های برون مرزی زمانی می توانند رسالت خودشان را درست ایفا کنند که از نظر اختیارات و ابزار دارای امکاناتی باشند و اگر واقعا اختیارات لازم را به آن ها بدهند در حوزه های مختلف می توانند ورود کنند و ابتکار عمل را در دست بگیرند.

بهادری درباره شبکه های برون مرزی و نقشی که در دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی داشته اند، گفت: گفتمانی که امروزه در داخل کشور داریم و نظام سیاسی ایران که مبتنی بر دموکراسی  است و... مواردی هستند که شبکه های برون مرزی صدا و سیما می توانند بر روی این موارد دست بگذارند و این نظام را به مردم دنیا معرفی کنند و یک فرهنگ گفتمانی را راجع به سیاست داخلی و خارجی شکل دهند. دیپلماسی عمومی حکم می کند که ما از یک طرف مردم خودمان را به دنیا معرفی کنیم و از طرفی بازخوردهای مردم دنیا را نسبت به ایران بگیریم و آن را در شبکه های داخلی خودمان پخش کنیم به نوعی یک معامله برد-برد را صورت دهیم. این موضوع در حقیقت می تواند ما را به سمت و سوی گفتمان مردم با مردم نزدیک تر کند و عملا بعضی از تهدیدهایی را که امروز در سایه نظام سرمایه داری دنیا در کشور ما حاکم است، به نوعی دور کند.

وی با توجه به شرایط فعلی که مردم جهان بیشترین اوقات خود را با رسانه ها سپری می کنند، به شبکه های برون مرزی پیشنهاد کرد که از این فرصت به نفع جمهوری اسلامی بهره ببرند و با ساخت برنامه های استراتژیک در جهت اقناع مخاطب بین المللی گام بردارند.

بهادری در همین باره تاکید کرد: امروزه مردم دنیا تابع رسانه ها هستند؛ هم رسانه های مجازی و هم رادیو و تلویزیون. هنوز نمی توان ادعا کرد که فضای مجازی جای رادیو و تلویزیون را گرفته است، برای عموم مردم هیچ چیزی جایگزین این ها نشده است، منتها اگر ما بر کیفیت برنامه ها تمرکز کنیم و سعی کنیم اقداماتی برای جذب مخاطب صورت دهیم، در بیرون مرزها موفق خواهیم شد. ادامه فعالیت شبکه هایی که معاونت برون مرزی رسانه ملی در طول سالیان راه اندازی کرده، در این شرایط تحریمی این یک گام بلند است. شبکه های برون مرزی باید سعی کنند ویژه برنامه هایی که مختص خودشان باشد با قابلیت ها و ویژگی های خاص راه اندازی کنند تا به سبب آن برنامه خاص شبکه شناخته شود و پس از این اقدام سایر بخش های شبکه خود را تقویت کنند. کیفی سازی برنامه ها نکته ای است که باید به آن توجه ویژه صورت بپذیرد. باید برنامه هایی ساخته شود تا جامعه هدف را که می خواهیم به آن پیاممان را برسانیم، اقناع کند. به طور مثال در شبکه آی فیلم یا دیگر شبکه هایی چون سحر و الکوثر که پخش سریال دارند، فیلم و سریال های مطرح تلویزیون تیزرسازی شود و در سطح وسیع تبلیغ شود و همین موضوع زمینه ای برای جذب مخاطب در سطح بالا را پدید آورد.

لزوم تخصیص بودجه مستقل برای شبکه های برون مرزی

این نماینده مجلس با توجه به نقش و اهدافی که شبکه های برون مرزی دنبال می کنند، درباره لزوم تخصیص بودجه مستقل برای این شبکه ها، گفت: یکی از حمایت های اجرایی و واقعی از شبکه های برون مرزی صداوسیما بحث حمایت های بودجه ای است. شاید با توجه به اینکه هزینه های صدا و سیما بالا رفته و با توجه به حجم انبوه هزینه هایی که در بخش های مختلف کشور وجود دارد، برون مرزی به نوعی در اولویت قرار نگیرد، لذا به نظر می آید که باید بودجه شبکه های برون مرزی مستقل شود و مستقیما یک ردیف از مجلس داشته باشد که بتواند برای آن برنامه ریزی کند ولنگر تحت الشعاع شبکه های داخلی قرار نگیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها