موج

انتشار فراخوان طراحی دکور؛

تشابه ظاهری مسابقه عصر جدید با نمونه های مشابه خارجی و غربی این مسابقه از نکات مورد انتقاد آن در دور اول بود که شاید در فرصت موجود تا آغاز تولید سری جدید آن امکانی برای برطرف کردنش وجود داشته باشد.

سرویس فرهنگی خبرگزاری موج - محمدصالح حجت الاسلامی: دوره اول مسابقه استعدادیابی عصر جدید با فراز و نشیب هایی آغاز و پایان یافت. از مهمترین حواشی این مسابقه در آغاز پخش آن، به انتقاداتی بر می گشت که در مورد شکل ظاهری دکور و میزان کپی کاری و تقلید این مسابقه از مسابقات مشهور و رایج در سایر کشورها و بویژه غرب جهان، مطرح می شد.

گرچه این انتقادات ره به جایی نبرد و البته تا نشست خبری که در پایان این دوره برنامه برگزار شد ادامه یافت؛ اما احسان علیخانی تهیه کننده و مجری این برنامه و از سبقه این مسابقات و به نوعی استاندارد شدن شکل و فرم اجرای آن در دنیا سخن گفت. از طرفی وی از حساسیت و نگرانی زیاد خود و مدیران و حتی همکارانش  در مورد موفقیت و عدم موفقیت تولید چنین برنامه ای سخن گفت که ایجاب می کرد تا حد ممکن، از آزمون و خطاها پرهیز شود.

تولید برنامه ای که از تعداد زیادی دوربین برای ضبط بهره می برد و نیازمند امکانات متعدد و مختلف و بعضا ابتکاری برای پوشش مناسب و جذاب هنرنمایی جوانان مستعد کشور با مهارت های بسیار متنوع شان قطعا کار سختی است و حتی برخی از آن به عنوان نقطه عطفی در برنامه سازی تلویزیون جمهوری اسلامی ایران یاد کرده اند.

با همه تفاسیر و به رغم انتقادات مطرح شده، این برنامه جای خود را بازکرد و هر روز بر میزان مخاطبان آن افزوده شد. هیجان تماشای سروان بلند قامت و رعنای کشور و استعدادهای نهفته در دل این سرزمین، سوژه ای نبود که کنجکاوی مردم را برنینگیزد.

پس از پایان جذاب اولین دوره، ضمن اینکه مدیران سازمان و تولید کنندگان برنامه به این خود باوری رسیدند که توان ساخت برنامه ای در این سطح را دارند، به طور قطع توقع مردم هم برای دیدن برنامه هایی بس جذاب تر و کاملتر در دوره های بعدی بالا رفته است. بویژه آنکه در نشست مدیران شبکه سه به همراه احسان علیخانی و داوران عصر جدید با رییس سازمان صدا و سیما، تعریف و تمجیدهای بسیاری را از این برنامه شاهد بودیم به حدی که یکی از داوران، این مسابقه را نه تنها تقلیدی و کپی بلکه الهام بخش سایر برنامه سازان در کشورهای دیگر دانست.

در عین حال چندی پیش هم مدیر شبکه سه سیما از تلاش برای آغاز تولید دوره دوم این مسابقه در آینده ای نزدیک خبر داد.

نشست خبری عوامل برنامه عصر جدید

با این تفاسیر، پیشنهادی برای احسان علیخانی و دومین دوره عصر جدید داریم. پیشنهادی که نه در تقابل با او برنامه اش هست و نه دور از ماهیت و هویت این برنامه. پیشنهادی که با تکیه بر اعتماد بر استعداد و هنر جوانان برومند و هنرمند کشور مطرح می شود و شاید مطلع و سرآغاز هیجان انگیزی برای دور دوم این مسابقه محبوب باشد و شاید حتی کمک کند تا سخنان داور محترم مسابقه هم مصداق جدیدتر و جدی تری هم پیدا کند.

در واقع پیشنهاد نگارنده این سطور به تهیه کننده برنامه عصر جدید انتشار یک فراخوان برای دریافت پیشنهادات و ایده های جدیدتر و بومی تر دکور برنامه عصر جدید است. اتفاقی که می تواند انبوهی از اتودهای جذاب را در دسترس تولید کنندگان این برنامه قرار دهد و با توجه به اینکه امکان استفاده و تولید این دکور برای برنامه هم هست برای ایده پردازش قطعا جذابیت های مادی و معنوی بسیار زیادی خواهد داشت.

شاید این پیشنهاد مفید تر و دوستانه تر از انتقادات باشد و با توجه به اینکه از شواهد و قرائن مشخص است، در حال حاضر کار ساخت این برنامه در مرحله پیش تولید و یا ماقبل آن به سر می برد، به نظر می رسد که از فرصت کافی برای چنین فراخوانی برخوردار باشیم. فراخوانی که حتی اگر برای این دوره جواب ندهد اما می تواند گامی باشد در جهت بومی تر شدن مسابقه احسان علیخانی در دوره های بعد و حتی امکان یافتن افراد مستعد و حضورشان در پشت صحنه دوره دوم می تواند ریسک های دکور جدید پیشنهادی را هم کمتر کند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها