موج
کدخبر : ۲۷۲۳۷۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-272377

مستند داستانی لوتوس نماینده سینمای مستند ایران در هجدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم بیروت است که از تاریخ ۲۲ تا ۲۸ آپریل ۲۰۱۹ برابر با ۲ تا ۸ اردیبهشت ۹۸ در کشور لبنان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی،  فیلم لوتوس  به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمدرضا وطن‌دوست در چهاردهمین حضور جهانی خود به بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم بیروت راه یافت.

نکته جالب توجه این که طبق دعوتنامه‌ مدیر جشنواره بیروت، نمایش فیلم لوتوس برای روز ۲۲ آپریل (‌۲ اردیبهشت‌) پیش‌بینی شده که مطابق با سالروز تولد کارگردان فیلم (محمدرضا وطن‌دوست) است.

جشنواره بین‌المللی فیلم بیروت که یکی از معتبرترین  فستیوال‌های فیلم در خاورمیانه و آسیا به شمار می‌رود، به جشنواره کـارگـردان‌ها شهرت دارد؛ این جشنواره در دوره‌هـای مختلـف خود پذیـرای میهمانانی همچون عباس کیارستمی، ایزابل هوپرت، فرانسیس فورد کاپولا، ژولیت بینوش و مارکو مولر بوده است. در دوره گذشته این جشنواره بزرگداشتی برای زنده‌یاد عباس کیارستمی برگزار شده است. 

لوتوس پیش از این، برنده جایزه نگاه هنری از جشنواره فیلم بیگ‌اسکای آمریکا، تندیس فیروزه‌ای ویژه‌ی هیات داوران بخش بین‌الملل جشنواره سینماحقیقت، تندیس کتاب زرین بهترین فیلم بخش بین‌الملل جشنواره فیلم رشد و تندیس شایستگی بهترین فیلم دهمین جشن مستقل سینمای مستند خانه سینما شده است.

این فیلم نامزد نهایی بهترین فیلم در جشنواره‌ مستند شفیلد انگلستان، جشنواره فیلم لوس‌آنجلس آمریکا، جشنواره فیلم مستند ییلهوا جمهوری چــــک، جشنواره‌ فیلم کوتاه منچستر انگلستان، نامزد کسب چهار جایزه در جشنواره بین‌المللی فیلم زردآلوی زمستانی مقدونیه و همچنین کاندیدای بهترین کارگردانی در بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران و دهمین جشن مستقل سینمای مستند نیز بوده است.

در این مستند داستانی، زندگی پیرزنی را می‌بینیم که ۱۲ سال در انتظار مجوز ورود به جزیره نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود. 

مجری طرح این فیلم موسسه فرهنگی و هنری خانه فیلم وطن‌دوست است که با حمایت شهرداری ساری و مشارکت حوزه هنری مازندران، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها