موج
کدخبر : ۳۰۷۹۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-307946

رسانه های متعهد در کشور باید پا به میدان بگذارند و با اطلاع رسانی درست در مورد اعتراضات اخیر در کشور، اجازه هرگونه بهره برداری و فرصت طلبی را از بیگانگان بگیرند.

محمود رضا امینی -خبرگزاری موج: حوادثی در کشور رخ داد. سناریویی به وقوع پیوست که ابعاد پنهان و آشکاری هم دارد با این حال، آنچه که حادث شد، فتنه شدید و خطرناکی بود. اگرچه در حدودا ۴۸ ساعت جمع شد. چالشی که اکنون ملت ما با آن مواجه است چالش، کم خبری یا کم اطلاعی است. در شرایط فعلی، مردم با عدم شفافیت و بی خبری مواجه هستند. این یک واقعیت است که باید آن را به عنوان یک مساله پذیرفت. ما می دانیم که فتنه شکست خورد و جمع شد. مردم می دانند که آشوب گران شکست خوردند. مردم در اطلاعات و اخبار دیدند آنهایی که به خیابان ریختند و موجب آسیب شدند و خونریزی کردند، آدم های خاصی بودند و در صف معترضین قرار نداشتند. ولی بالاخره این سوال در ذهن مردم وجود دارد که این ها چه افرادی بودند. مردم می خواهند بدانند این افراد پیرو چه خطی بودند. می خواهند بدانند واقعیت چه بوده و چند نفر جان خود را در جریان اعتراضات اخیر از دست داده اند. بله امکان دارد چیزهایی وجود داشته باشد که شاید به دلایل امنیتی مصلحت نباشد آن ها را شکافت و باز کرد. اما در فضای بی خبری یا کم خبری، اتفاقی دیگر می افتد.

نمی توان جلوی خبرپراکنی رسانه های معاند نظیر بی بی سی، صدای آمریکا و غیره را گرفت. در این فضا، شایعه پراکنی جان می گیرد. شایعه خود تبدیل به خبر می شود و بالعکس خبر هم شایعه می شود. در این شرایط، افکار عمومی با علامت سوال های مختلفی مواجه می شود. بر این اساس، فضاهای خبری نظیر صدا و سیما ، روزنامه ها، پایگاه های خبری باید مسوولانه عمل کنند. باید در این زمینه روشنگری کنند و تا جای ممکن، با ارائه اخبار و گزارشات و تحلیل ها، مردم را از فضای بی خبری که در چهارچوب آن بیگانگان طرح های خود را به پیش می برند، خارج کنند. نباید بگذاریم مردم ما در فضای کم خبری، با خبرهای القایی و وارداتی، به تدریج خو بگیرند و دست های خارجی، به افکار عمومی ما شکل بدهند.

گاهی می بینیم در شبکه های مجازی چیزی در حال دست به دست شدن است. وقتی پیِ ماجرا را می گیریم می بینیم که بی بی سی هم دراین زمینه خبرپراکنی کرده و فلان سایت ها نیز آن خبرها را منتشر کرده اند. در این شرایط، مردم وقتی می بینند شبهه هایی از سوی طرف های مشکوک مطرح می شود و نهادهای مسوول در کشور ما پاسخی نمی دهند، آن ها هم دچار تردید شوند. از این رو، رسانه ها رسالتی دارند و آن این است که از مسوولین بپرسند الان که مثلا در مورد ماهشهر جوی ایجاد شده،حقیقت ماجرا چه بوده است. مسوولان هم باید شفاف سازی کرده و جواب بدهند. مسوولان باید به نحوی خود را آماده کنند که بتوانند جواب رسانه های با صلاحیت را به خوبی بدهند. نیروی انتظامی، وزیر کشور، وزارت اطلاعات، سیستم قضایی، همه و همه باید پاسخ بدهند. آن ها باید مساله را به نوعی برای مردم تبیین کنند که فضا برای هرگونه مساله سازی برای مردم از بین برود. این بلایی که به دلیل عدم تبیین مساله گران کردن بنزین بر سر مردم آمد، دیگر نباید تکرار شود. مسوولان باید برای مردم تبیین کنند که چه اتفاقی افتاده است. مستند سازان بایستی خیلی سریع کار خود را انجام دهند و خبرنگاران هم صریح و دقیق پرسش های خود را مطرح کنند. در فضای بی خبری، دیگران خود را جا خواهند داد. اینکه مسوولان بگویند بعدا ابعاد مختلف مساله را روشن خواهند کرد، امر جالب و مناسبی نیست. من از دستگاه های امنیتی و خبری کشور می خواهم که بیایید در مورد اعتراضات بنزینی شفاف سازی کنید و اجازه بهره برداری را از رسانه ها و دستگاه های معاند بگیرید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    دولت محترم،،اقای نوبخت،،واقای رئیس کل بانک مرکزی،،،وجداناچرابه اقشارضعیف جامعه بانکهاراوادا رودستورمکتوب،نمیدهیدکه،تسهیلات،حداکثر۲۰م،یا۳۰م،واقساط درازمدت،بپردازند،،واقعاوضع قشرمحروم جامعه خیلی خرابه،دولت وبانکهامسیررابادستورات سریع ومساعدتی،هموارکنید،،نگرانی،خیلی،بالارفته،برای،خرج و هزینه معمولی مانده اندونیازمندتوجه بیشتروسریع هستند

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها