English

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

کاندیداهای ریاست جمهوری در صدا و سیما چه گفتند؟

در چند سال اخیر، فرصت معرفی نامزدهای انتخاباتی محدود به شرکت در برنامه های تلویزیونی نیست. آنها می توانند از فضای مجازی نیز برای ارائه برنامه استفاده کنند.

کاندیداهای ریاست جمهوری در صدا و سیما چه گفتند؟
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج

،برای رقابت در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، 6 نفر تأیید صلاحیت شد که در روزهای گذشته چهار تن از نامزدها یکبار این فرصت را داشتند تا با حضور در صدا و سیما، برنامه های خود را ارائه کنند. در همین راستا این گزارش به این موضوع می پردازد که این نامزدهای انتخاباتی از نخستین فرصت برای معرفی خود چه استفاده ای کردند.

 

قالیباف: شعار انتخاباتی من دولت خدمت و پیشرفت است

محمدباقر قالیباف ضمن بازخوانی کارنامه سوابق مسئولیتی خود گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توفیق حضور در جبهه حق علیه باطل را داشتم. از جنگ فرماندهی هوافضای سپاه را برعهده داشتم و سپس توفیق خدمت در نیروی انتظامی را داشتم، ۱۲ سال در شهرداری تهران به عنوان شهردار بودم و عضو حقیقی در مجمع تشخیص هستم، همچنین در دوره یازدهم و دوازدهم ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشتم.

وی افزود: «دولت خدمت و پیشرفت» را به عنوان شعار انتخاب کردم، اما این صرفا شعار نیست بلکه در دوران خدمت این موضوع را پیگیری کردم تا محقق شود. مردم امروز در رفاه و معیشت دچار مشکل هستند و ما تلاش می‌کنیم این موضوع را با جدیت پیگیری کنیم.

 از دیگر نکاتی که وی تأکید کرد در دستور کار دولتش قرار خواهد داد، این موارد بود: «حمایت از گزارشگران فساد»، «استفاده از فناوری های روز در تمام عرصه ها»، «انتخاب اشخاص بر اساس شایسته سالاری»، «تصمیم گیری براساس خرد جمعی» و«ارائه گزارش کار به مردم در طول خدمت».

نکته مهم این است که قالیباف چهار سال ریاست قوه مقننه را بر عهده داشت و بخشی از قوانین اقتصادی، اجتماعی، تجاری، فرهنگی و سیاسی در دوره ریاست وی به تصویب رسیدند و اکنون در مجلس دوازدهم که تازه شروع به کار کرده است، نیزاین پست را در اختیار دارد. براین اساس مردم می توانند با بررسی رویکرد قالیباف در قبال مصوبات مجلس یازدهم راستی آزمایی در جهت شعارها و برنامه های وی انجام دهند.

 

پزشکیان: قرار نیست برنامه جدیدی بنویسیم

مسعود پزشکیان صحبت خود را با لزوم اجرای برنامه هفتم توسعه شروع کرد. وی گفت: ما قرار نیست برنامه جدید بنویسیم و سیاست جدید در نظر بگیریم. سیاست‌های مقام معظم رهبری مشخص شده و کارهای قانونی انجام شده و هر شخصی بیاید باید برنامه‌ها را در جهت برنامه هفتم اجرایی کند.

پزشکیان که در حال حاضر نماینده مجلس دوازدهم نیز است، تصریح کرد: وظیفه شخص جایگزین ادامه راه کسی است که تعیین شده و اگر برنامه اشتباه است مجدد باید کارشناسی انجام شود.

وی بر لزوم رعایت «مسئولیت پذیری»، «روش کار» و «پاسخگویی» تأکید کرد. او همچنین بر «لزوم اصلاح مکانیسم پرداخت­ها»، «اجرای عدالت»، «مردمی کردن اقتصاد»، «حل اختلاف بین مردم و دولت» و «سرمایه گذاری های مشترک منطقه ای» اشاره داشت.

گفتنی است مسعود پزشکیان نیز کارنامه عملی دارد که می توان صلاحیت وی را در خصوص شعارها و برنامه هایی که دارد بر طبق آنها سنجید. پزشکیان سالها نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی است. او همچنین تجربه وزارت بهداشت را نیز در کارنامه خود دارد. در این راستا برای رای دهندگان این امکان وجود دارد که بتوانند رویکرد وی را ارزیابی کنند.

 

قاضی زاده هاشمی: لزوم ابقای وزرا و مدیرانی که در دولت سیزدهم مؤثر عمل کردند

امیرحسین قاضی زاده هاشمی صحبت هایش را با معرفی کارنامه کاری خود در کسوت نمایندگی مجلس، ریاست بنیاد شهید کشور و دیگر حوزه ها شروع کرد. وی بر لزوم «خروج دولت از بنگاه داری» و به ریل گذاری این امر در بنیاد شهید اشاره کرد. «مردمی سازی دولت»، «ارتقاء ارزش سرمایه اجتماعی»، «نداشتن نگاه جریانی به امور»، «جلوگیری از قبلیه گرایی و رفیق گرایی در دولت»، «لزوم ابقای وزرا و مدیرانی که در دولت سیزدهم مؤثر عمل کردند»، «ایجاد فضا برای حضور مدیریتی زنان» و «توجه ویژه به بنیان خانواده» از مهمترین نکاتی بود که وی مطرح کرد.

در سخنان قاضی هاشمی آشکارا بر عدم تغییر مدیریتی اشاره شد. به نظر می رسید این دید که وقتی رئیس جمهوری عوض می شود کل ساختار از صدر تا ذیل نیز باید تغییر کند، از رویکرد قاضی زاده هاشمی جایی ندارد. با این حال این فقط یک شعار است و اثبات آن نیازمند ارائه توضیحات بیشتر است. اما به طور کلی این دیدگاه می تواند مثبت ارزیابی شود و نگاه جناحی به امور را از بین ببرد. گفتنی است چنین رویکرد می تواند پایگاه رأی وی را در بین مدیران و وزرای دولت شهید رئیسی نیز گسترش دهد.

 

جلیلی: کشور در بزنگاه تاریخی قرار دارد

سعید جلیلی با بیان اینکه در یک بزنگاه تاریخی قرار داریم، صحبت های خود را آغاز کرد. البته با توجه به پیشینه سیاسی وی به عنوان مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، چنین رویکردی عادی است. در همین رابطه وی تأکید کرد: مشکلات کشور را با مطالعۀ شب امتحانی نمی شود در این بزنگاه تاریخی حل کرد.

جلیلی با رد رویکرد لابی گری و برگزاری گعده های سیاسی گفت: در یازده سال گذشته عمده وقت من و صدها نفر از همراهانم در گفتمان دولت سایه، بر شناخت مسائل کشور و راه حل آن ها متمرکز بود. کمتر وقت داشتم تا در جلسات محفلی و گعده های سیاسی شرکت کنم؛ تلاش کردم ذهنم را به روی حاشیه ها و لابی ها و جلسات کم مایۀ سیاسی ببندم و در عوض، درهای دفترم را به روی صدها کارشناس و متخصص و مدیر و دانشمند و فعال اجتماعی و دانشگاهی و ... باز کنم.

در واقع وی نیز به مخاطب اعلام کرد رویکردش «نخبه گرایانه» است. موضوع دیگری که جلیلی به آن پرداخت استفاده از تخصص همه جریان ها در دولت سایه خود بود. او به نوعی بیان کرد که برای حل مسائل کشور وابسته به یک طیف نیست.

جلیلی همچنین خاطر نشان ساخت که به «تصویر جامع، درک دقیق و تحلیل عمیقی از مسائل کشور» که حاصل یازده سال کار و استفاده از تخصص نیروهای مختلف است. او با انتقاد زیرپوستی از دولت های روحانی گفت: انتخابات ۱۴۰۰ سرآغاز تغییر ریل ملت ایران برای جبران خسارت های هشت سال پایانی دهه ۹۰ با متوسط رشد اقتصادی تقریبا صفر بود. وی همچنین از داشتن برنامه های مشخصی برای جلوگیری از خام فروشی نفت سخن گفت.

«داشتن انضباط مالی»، «اشراف بر جریان پول در کشور»، «مشارکت مردم در روند پیشرفت کشور»، «لزوم ورود سرمایه های مردمی در پروژه های سود ده بزرگ»، «توسعه اقتصاد دریامحور» و «پایه گذاری برای جهش اقتصاد روستاها» از دیگر رئوس برنامه های جلیلی بودند که درباره آنها صحبت کرد. واقعیت این است که جلیلی کارنامه اجرایی مشهودی ندارد که بتوان وی را براساس آن ارزیابی کرد. با این حال انتصاب جلیلی به عنوان مذاکره کننده ارشد هسته ای، مؤید اطمینان و اعتماد راس نظام به او است.

لازم به ذکر است هنوز مصطفی پور محمدی و زاکانی فرصت حضور در صدا و سیما برای معرفی خود و ارائه برنامه هایشان را نیافته­ اند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه