English

وزارت امور خارجه بیستمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی را برگزار کرد

بیستمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال جاری به ریاست معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه برگزار شد.

وزارت امور خارجه بیستمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی را برگزار کرد
به گزارش خبرگزاری موج

، بیستمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال جاری به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با دستور کار «راهکارهای بهره‌مندی از ظرفیت سازمان همکاری های شانگهای، بریکس و اتحادیه اوراسیا» و با حضور نمایندگان نهادهای ذی ربط در محل وزارت امور خارجه برگزار شد.

در ابتدای نشست مهرداد کیائی هماهنگ کننده ملی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان همکاری های شانگهای با اشاره به این نکته که این سازمان در حال حاضر بزرگ ترین سازمان منطقه ای جهان محسوب می شود، بر اهمیت عضویت در این سازمان بین المللی منطقه ای تاکید کرد و افزود: در حال حاضر این سازمان در زمینه های متنوع اقتصادی، امنیتی، سیاسی، حمل و نقل، علم و فناوری، بهداشت، گردشگری، گمرکی و سایر عرصه ها فعالیت دارد و با توجه به موقعیت ژئوپلتیکی، پیشینه تاریخی و فرهنگی و همچنین ظرفیت ها و توانمندی های جمهوری اسلامی ایران، در آینده ای نزدیک نتایج حاصل از این عضویت در عرصه های مختلف نمایان می گردد.

کیایی حضور فعال در نشست های دوره ای، ارائه پیشنهادات و طرح های ابتکاری را از الزامات عضویت در سازمان همکاری های شانگهای دانست.

مجید صابر مسئول امور بریکس نیز با اشاره به این نکته که بریکس یک اتحادیه جهانی بزرگ است، افزود: مهم ترین ویژگی این اتحادیه این است که درصد بالایی از اهداف این سازمان از جمله بازآرایی نظم جهانی، دلارزدایی، اصلاح ساختار سازمان ملل و حکمرانی چندجانبه گرایانه در جهان همسو با سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

مسئول امور بریکس در ادامه اظهار داشت: این اتحادیه در سال جاری ۲۳۹ برنامه پیش بینی کرده است که در سطوح مختلف رؤسای کشورها، نخست وزیران، وزرای امور خارجه و کارشناسان برگزار خواهد شد. وی حضور فعالانه در تمامی برنامه های این نهاد را از الزامات بهره‌مندی از مزایای عضویت در بریکس در راستای دستیابی به اهداف تعیین شده دانست.

در ادامه این نشست گزارشی از آخرین وضعیت همکاری کشورمان با اتحادیه اوراسیا ارائه شد و با اشاره به امضای موافقت نامه پایه تجارت آزاد با این اتحادیه که بازاری ۴۰۰ میلیارد دلاری را پوشش می دهد، ابراز امیدواری شد که به زودی این موافقتنامه با اتحادیه اورآسیا اجرایی گردد.

در پایان این نشست دکتر صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به اهمیت عضویت ایران در این نهادها و زمان بر بودن بهره مندی از ظرفیت‌های بریکس و سازمان همکاری های شانگهای خاطر نشان کرد: به منظور بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت این نهادها در جهت توسعه روابط ضروری است دستگاه‌های داخلی در درجه اول فعال‌ترین و متخصص ترین افراد خود را برای پیشبرد امور مربوط به این سازمان ها تعیین کنند و در گام دوم اهتمام ویژه ای در جهت حضور فعالانه در تمام جلسات، کارگروه ها و رخدادهای برنامه ریزی شده با ارائه ابتکارات و پیشنهادهای کاربردی به منظور ایفای نقش پررنگ تر در این نهاد ها داشته باشند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه