English

معاون رئیس‌جمهور:

زیرساخت‌های تبدیل ۲ یا ۳ استان به‌عنوان پیشران اقتصادی باید فراهم شود

معاون رئیس‌جمهور گفت: با ایجاد زیرساخت‌ها برای تبدیل دو یا سه استان به مناطق پیشران اقتصادی، بقیه استان‌ها با الگوبرداری از این نقاط موجب توسعه کشور خواهند شد.

زیرساخت‌های تبدیل ۲ یا ۳ استان به‌عنوان پیشران اقتصادی باید فراهم شود
به گزارش خبرگزاری موج

، محسن رضایی در مراسم اختتامیه «سومین جشنواره فعالیت‌های پژوهشی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا»، اظهار کرد: در چنین ایامی بود که بزرگترین تحولات تاریخ ایران رقم خورد و آرزوی دیرینه مردم ایران که قریب به ۱۰۰ سال برای تغییر نحوه حکمرانی و پیشرفت کشور، از زمان امیرکبیر مبارزه کرده و بارها شکست خورده بودند، سرانجام به دست امام راحل برآورده شد. امام راحل نه فقط یک روحانی عارف بلکه یک سیاستمدار بزرگ و بسیار هوشمند بود.

فرمانده کل سپاه در دوران دفاع مقدس با اشاره به تأسیس قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا یادآور شد: قبل از انقلاب عموم پروژه های عمرانی عظیم کشور توسط شرکت‌های خارجی انجام می‌شد و با وقوع انقلاب تمام این شرکت‌ها از کشور خارج شدند و خلاء سازندگی در کشور رخ داد و در این زمان پیشنهاد ورود سپاه برای پر کردن این خلاء داده شد که در ابتدا هم مخالفت‌هایی در بدنه اداری کشور انجام شد اما بالاخره کار انجام گرفت و امروز می‌بینیم که قرارگاه خاتم، بزرگترین شرکت عمرانی کشور است.

 رضایی با بیان اینکه قرارگاه خاتم‌ باید به عنوان یک نهاد پیشران و توسعه‌گر برای آینده و نیازهای ملی کشور برنامه‌ریزی کند، ادامه داد: باید به درک پیشرفت و توسعه ملی رسید و برای نمونه، نیاز امروز، ایجاد کریدورها در کشور است و البته کریدور نه به معنای یک ریل یا جاده، بلکه مجموعه‌ای از خطوط ارتباطی شامل اتوبان و خط ریلی و انبارهای لجستیک و بندرهای خشک در طول مسیر؛ که توسعه کشور را ده‌ها سال جلو می‌اندازد.

وی ادامه داد: بسیاری از مردم و حتی بعضی مسئولان، عظمت و بزرگی اقدامات قرارگاه خاتم الانبیا را نمی‌دانند و این خدمات باید برای مردم تبیین شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر ایجاد استان‌هایی به عنوان پیشران‌های اقتصادی، توضیح داد: با ایجاد زیرساخت‌ها برای تبدیل دو یا سه استان به مناطق پیشران اقتصادی به مرور بقیه استان‌ها با الگوبرداری از این نقاط موجب توسعه کشور خواهند شد.

رضایی با تاکید بر اهمیت امنیت ملی، گفت: یکی از ارکان مهم و اساسی پیشرفت کشور، امنیت است و می‌توان از طریق ایجاد اقتصاد در مرزهای ایران یک کمربند سبز اقتصادی که توامان ضامن امنیت کشور نیز خواهد بود ایجاد کرد.

وی با اشاره به عملکرد اقتصادی ایران در میان کشورهای محور مقاومت، گفت: امروز شاهد آن هستیم که حتی کشورهایی که نقش و اقدام مثبتی در امنیت کشورهای محور مقاومت انجام نداده‌اند، شرایط بهتری نسبت به ما در این کشورها دارند، حال آنکه در جهان یکی از مهمترین دلایل اقدامات نظامی کشورها مسائل اقتصادی است و برای نمونه حضور آمریکا در مرز عراق و سوریه، جلوگیری از نبود دسترسی تهران به مدیترانه و سوریه از طریق بغداد است که با اتصال به کابُل این دسترسی برای چین هم برقرار خواهد شد و این نشان از اهمیت این کریدور است که می‌تواند ثروت بزرگی از طریق تجارت نصیب کشور کند.

رضایی با اشاره به لزوم ایجاد توسعه متوازن و در نظر گرفتن اخلاق و انسانیت در الگوی پیشرفت، ادامه داد: محرومیت‌زدایی و عدالت خواهی باید بر شیوه تکنوکراتی و پروژه‌ای ارجحیت داشته باشد و البته روحیه سپاهی و جهادی نیز اینگونه می‌طلبد و این رویه باید در تمام شرکت‌ها و پیمانکاران کشور جریان داشته باشد.

دبیر شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ، گفت: پروژه‌ها باید در سطح توسعه و پیشرفت ملی انتخاب شود و ایضا ارتباط و تناسب پروژه‌ها با مردم و امنیت ملی نیز تعریف شده باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه