English

نماینده دائم ایران در سازمان ملل:

یمن توان دفاع از کشور و مردمش را دارد

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان اینکه رژیم اسرائیل توانست از طریق سازوکارهای لابی خود در آمریکا، دولت آمریکا را وادار به مداخله مستقیم در جنگ کند، گفت: انصارالله یمن از ظرفیت و توان لازم برای دفاع از کشورش و مردمش برخوردار است.

یمن توان دفاع از کشور و مردمش را دارد
به گزارش خبرگزاری موج

، امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان اینکه رژیم اسرائیل توانست از طریق سازوکارهای لابی خود در آمریکا، دولت آمریکا را وادار به مداخله مستقیم در جنگ کند، گفت: انصارالله یمن از ظرفیت و توان لازم برای دفاع از کشورش و مردمش برخوردار است.

امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در گفت‌وگو با نشریه آمریکایی نیوزویک افزود: اگر مقاومت عراق و لبنان، بخشی از حکومت‌های خود هستند و تصمیماتشان تابع رعایت ملاحظات دولت‌‌هایشان است، انصارالله هم یک دولت مستقل و با حاکمیت ملی است که از بالاترین حمایت مردمش برخوردار است.

مشروح مصاحبه سفیر ایران با نشریه آمریکایی نیوزویک به شرح زیر است:

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تحولات اخیر در یمن را چگونه می‌بیند؟

سفیر ایران در سازمان ملل: اقدام آمریکا و انگلیس در حمله به یمن، نقض حاکمیت ملی، تجاوز به سرزمین، نقض حقوق بین‌الملل و نقض منشور ملل متحد و اعلام جنگ علیه یمن بود. فکر می‌کنیم این عملیات یک نشانه روشنی از موفقیت طرح رژیم اسرائیل برای وارد کردن آمریکا به جنگ و گسترده‌ترکردن حوزه‌های درگیری است. رژیم اسرائیل توانست از طریق سازوکارهای لابی خود در آمریکا، دولت آمریکا را وادار به مداخله مستقیم در جنگ کند. این رژیم که تقریبا به هیچ‌یک از اهداف اعلام‌شده‌اش در جنگ غزه نرسیده، برای خروج آبرومندانه نیازمند شکل‌دهی بحرانی وسیع‌تر از جنگ غزه است. مطالبه رژیم اسرائیل از آمریکا صرفاً حمایت تسلیحاتی، اطلاعاتی، مالی و سیاسی نیست، بلکه مشارکت مستقیم در جنگ، با تقسیم کار مشخص است که جنگ در غزه و لبنان و سوریه با این رژیم، و جنگ در عراق و یمن با آمریکا باشد. شواهد نشان می‌دهد رژیم اسرائیل توانسته دولت آمریکا را در جهت منافعش وارد کند.

آیا نمایندگی بر این باور است که تحولات اخیر در یمن وضعیت امنیتی کشتیرانی تجاری در منطقه دریای سرخ و خاورمیانه را بهبود می‌بخشد؟

سفیر ایران در سازمان ملل: ضرب‌المثلی است که می‌گوید هرگز امکان ندارد بتوانید خون را با خون بشوئید. سوال مهم این است که از چه زمانی دریای سرخ ناامن شد و علیه چه طرفی و چرا؟ پاسخ روشن این است که ارتباط مستقیم با حوادث غزه دارد. وقتی اراده و توانی در سازوکارهای بین‌المللی برای پایان دادن به جنایت در غزه نیست و در محاصره کامل هستند، سوخت و مواد غذایی به مردم غزه نمی‌رسد و با یک فاجعه بزرگ انسانی مواجه هستند، انصارالله یمن براساس احساس تکلیف انسانی خود به دفاع از ملت مظلوم فلسطین برآمده و تصریح کرده که تمامی خطوط کشتیرانی در آبراه دریای سرخ از امنیت کامل برخوردارند، مگر کشتی‌های متعلق به اسرائیل یا حمل‌کننده کالا به  یا از اسرائیل. اما با تجاوز اخیر، پیش‌بینی می‌شود هر کشوری که در این تجاوز یا تجاوزهای نظامی بعدی مشارکت داشته باشند، خودشان را در معرض خطر و به‌عنوان یک هدف عملیاتی موجه برای انصارالله قرار می‌دهند.

مدت‌هاست اتهاماتی مبنی بر حمایت ایران از حوثی‌ها، چه از طریق آموزش نیروهای حوثی و چه از طریق تهیه سلاح، مطرح شده است. آیا ایران حمله آمریکا و انگلیس به حوثی‌ها را حمله به محور مقاومت می‌داند؟

سفیر ایران در سازمان ملل: ما قطعنامه تحریم تسلیحاتی یمن را غیرعادلانه و ظالمانه می‌دانیم و آن را مصادق ضرب‌المثل «سنگ‌ها را بسته‌اند و سگ‌ها را رها کرده‌اند» می‌دانیم، اما به‌عنوان عضو مسئول سازمان ملل، خود را پایبند به مفاد آن می‌دانیم. انصارالله در طول ۸ سال گذشته از زمین و هوا و دریا در محاصره کامل بوده است. اگر کشوری متکی به ظرفیت‌های داخلی خودش باشد، تحریم و محاصره نمی‌تواند آن‌ را زمین‌گیر کند. وقتی جنگ یمن در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، در آن مقطع انصارالله صرفاً متکی به ذخایر تسلیحاتی ارتش سابق یمن بود که تماماً وارداتی بود، اما امروز در سطح یک ارتش قدرتمند منطقه‌ای از سلاح‌های پیشرفته تولید داخلی برخوردارند.

آیا اکنون خطر تشدید تنش بیشتر از سوی خود حوثی‌ها یا گروه‌های منطقه‌ای (از جمله آن‌هایی که با ایران همسو هستند و از حملات هوایی آمریکا و بریتانیا خشمگین شده‌اند) وجود دارد؟

سفیر ایران در سازمان ملل: اگر مقاومت عراق و لبنان، بخشی از حکومت‌های خود هستند و تصمیماتشان تابعی از رعایت ملاحظات دولت‌‌هایشان است، اما انصارالله یک دولت مستقل و با حاکمیت ملی است که از بالاترین حمایت مردمش برخوردار است. تنها پس از چند ساعت از این تجاوز اخیر، میلیون‌ها نفر در یمن به خیابان آمدند و ضمن انزجار از آمریکا و رژیم اسرائیل، حمایت خودشان را از سیاست دولت‌ خود اعلام کردند. ما پیش‌بینی می‌کنیم سایر گروه‌های مقاومت نیازی نمی‌ببینند که حمایت عملیاتی از انصارالله در این موضوع داشته باشند. انصارالله از ظرفیت و توان لازم برای دفاع از کشورش و مردمش برخوردار است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه