English

رسانه‌های خارجی در مورد سفر رئیس جمهور ایران به سوریه چه گفتند؟

سفر رییس‌جمهور ایران به سوریه برای دیدار با همتای خود و دستاوردهای احتمالی آن مورد توجه رسانه‌ها و مطبوعات بین‌المللی قرار گرفت.

رسانه‌های خارجی در مورد سفر رئیس جمهور ایران به سوریه چه گفتند؟

به گزارش خبرگزاری موج، سفر حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران به سوریه برای دیدار با بشار اسد، همتای سوریه پس از بیش از یک دهه جنگ‌های داخلی در سوریه، مورد توجه رسانه‌ها و مطبوعات بین‌المللی قرار گرفت که در ادامه گزیده‌ای از این گزارش‌ها را می‌خوانید:

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در این باره این دیدار را «غیرمعمول و استثنایی» تلقی کرده و نوشت: سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران روز چهارشنبه در دمشق با بشار اسد، رییس جمهور سوریه به منظور تقویت همکاری‌ها میان این دو متحد منطقه‌ای دیدار کرد.

آسوشیتد پرس به نقش ایران در سال‌های گذشته در مبارزه دولت سوریه با نیروهای شورشی و تروریستی از طریق ارسال مستشاران نظامی اشاره کرد.

این خبرگزاری همچنین اشاره کرد که سفر رییسی به سوریه هم‌زمان با تلاش کشورهای عربی برای ازسرگیری روابط با سوریه و توافق اخیر تهران-ریاض برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک انجام می‌شود.

آسوشیتد ژپرس در همین راستا نوشت، آشتی دوباره ایران و عربستان سعودی احتمالا تاثیر مثبتی روی کشورهای منطقه از جمله سوریه خواهد داشت که محل جنگ‌های نیابتی دو کشور بوده است.

پایگاه خبری المانیتور نیز با مورد توجه قرار دادن سفر یک رییس جمهور ایران به سوریه پس از گذشت بیش از یک دهه، نوشت که انتظار می‌رود با ورود سوریه به دوران بازسازی خسارات پس از جنگ‌های داخلی، دو کشور به منظور نشان دادن دوستی، توافق‌های اقتصادی متعددی امضا کنند.

المانتیتور نوشت: دیدار اسد و ریسی در برهه‌ای حیاتی، پس از برقراری دوباره روابط ایران و عربستان سعودی در ماه مارس و در بحبوحه پیوستن دوباره دمشق به جهان عرب انجام می‌شود.

این وبگاه خبری درباره اهمیت این سفر نوشت: ایران دهه‌هاست که یک حامی قوی برای حکومت سوریه بوده است و برخی تحولات منطقه‌ای مهم هم‌زمان با سفر رییسی در حال رخ دادن است. عادی‌سازی روابط میان سوریه و کشورهای عربی به سرعت در حال شتاب گرفتن است. اردن، روز دوشنبه میزبان وزرای امور خارجه عربستان سعودی، مصر، عراق و سوریه برای مذاکره درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب بوده است. فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در ماه آوریل به سوریه سفر کرد. در این بین، روابط دوجانبه عربستان سعودی و ایران پس از توافق دو کشور با میانجیگری چین برای بازگشایی سفارت‌خانه‌ها رو به بهود است. مشخص نیست که اسد به نشست اتحادیه عرب که در ۱۹ مه با میزبانی عربستان سعودی دعوت خواهد شد یا نه اما تهران از زمان اخراج سوریه از این سازمان ۲۲ عضوی در سال ۲۰۱۱، حامی بازگشت سوریه به این سازمان ۲۲ عضوی بوده است.

شبکه قطری الجزیره نیز با اشاره به این که سفر رییسی به سوریه «یک موفقیت راهبردی» تلقی شده است، با اشاره به مدت زمان این سفر و استقبال رسمی از رییس جمهور ایران نوشت: تهران پس از حمایت از اسد در دوران جنگ‌ سوریه، حالا به دنبال جایگاهی مستحکم‌تر در آینده اقتصادی این کشور است و می‌خواهد با توسعه تجارت با این کشور، راهگشای شرکت‌های دولتی و خصوصی‌اش به آن باشد.

الجزیره در ادامه اشاره کرد که ایران و سوریه قرار است توافق‌های متعددی را در دوران سفر رییسی امضا کنند که برخی از آن‌ها در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی دوجانبه خواهد بود.

روزنامه فایننشال تایمز با پرداختن به سفر سید ابراهیم رئیسی به سوریه نوشت: رییس جمهور ایران روز چهارشنبه و برای اولین بار پس از جنگ داخلی در این کشور عربی که در سال ۲۰۱۱ درگرفت، به سوریه سفر می‌کند و به دنبال افزایش کنترل تهران بر متحد دیرین آن هم‌زمان با آماده شدن این کشور عربی برای بازسازی است.

فایننشال تایمز در ادامه نوشت: سفر رییسی در زمانی انجام می‌شود که برخی از کشورهای عربی که با حکومت سوریه قطع رابطه کرده بودند و از گروه‌های مخالف حمایت می‌کردند، در حال آزمودن برقراری تعامل دوباره با دمشق هستند که حکومت آن بیش از یک دهه است که به اتحاد با ایران و روسیه متکی است.

این روزنامه همچنین نوشت: یک تحلیل‌گر سیاسی مستقر در تهران در این باره گفت «سفر رییسی نمایش قدرت برای انتقال این پیام است که ما توانستیم اسد را در قدرت نگه داریم و قصد داریم حضور پررنگ در منطقه را حفظ کنیم. ایران می‌خواهد در دوران صلح هم دست بالا داشته باشد.»

در ادامه این مطلب با اشاره به توافق اخیر تهران و ریاض برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک آمده است: وزیر امور خارجه عربستان سعودی، ماه گذشته، در ریاض میزبان همتای سوری‌اش بود، این در حالی که عربستان سعودی، همچنین با میانجیگری چین در ماه مارس توافق کرده است که روابط با رقیب اصلی‌اش یعنی ایران را از سر بگیرد.

در این گزارش آمده است: حمایت‌های مالی و نظامی تهران از بشار الاسد، رییس جمهور سوریه در دوران مبارزه‌اش با نیروهای شورشی نقشی حیاتی داشت و پیوند سوریه را با جمهوری اسلامی ایران که از سال ۱۹۷۹ متحد آن است، تقویت کرد. اسد توانست با حمایت روسیه و ایران کنترل بیشتر کشور را به دست بگیرد، با این وجود، تعدادی از نیروهای مخالف مسلح کنترل بر نواحی شمال غرب سوریه را حفظ کردند.

به نوشته این روزنامه، رییسی قرار است چهارشنبه با اسد دیدار کند. ناصر کنعانی،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت «ایران در دوران مبارزه سوریه با تروریسم در کنار دولت، ارتش و ملت سوریه ایستاد. حالا می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در کمک به بازسازی خسارات جنگ داشته باشد.»

خبرگزاری فرانسه نیز با مورد توجه قرار دادن این سفر نوشت: ابراهیم رئیسی قرار است روز چهارشنبه به دمشق سفر کند که نخستین سفر یک رئیس جمهور ایران از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه به شمار می‌آید و در حالی صورت می‌گیرد که تعاملات منطقه‌ای با این دو متحد دیرینه افزایش یافته است.

خبرگزاری فرانسه در ادامه با اشاره به حمایت‌های تهران از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در طول ۱۲ سال جنگ در این کشور افزود: این سفر تنها چند هفته پس از توافق تاریخی ایران برای بازگرداندن روابط با رقیب منطقه‌ای‌، یعنی عربستان سعودی و در بحبوحه هجوم دیپلماسی در خاورمیانه با تغییر روابط منطقه‌ای با ایران و سوریه انجام می‌شود.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه اعلام کرده است که رئیسی و اسد درباره «روابط دوجانبه، مسائل مشترک اقتصادی و سیاسی و تحولات مثبت در منطقه» گفت‌وگو خواهند کرد.

یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه نیز در این باره گفت: مقدمات سفر ابراهیم رئیسی از روزها پیش در دمشق که سفارت ایران در آن مستقر است با برداشتن موانع بتنی از جلوی سفارت آغاز شده است.

همچنین رسانه‌های دولتی ایران گزارش دادند که رئیس‌جمهوری ایران در سفر دو روزه خود به دمشق که به دعوت اسد انجام می‌شود، یک «هیأت اقتصادی - سیاسی» بلند پایه را رهبری خواهد کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، آخرین رئیس جمهور ایران که به دمشق سفر کرد، محمود احمدی‌نژاد بود که در سپتامبر ۲۰۱۰ به سوریه رفت. در حالی که اسد از زمان آغاز جنگ دو بار به طور رسمی به تهران سفر کرده است که آخرین بار آن در می ۲۰۲۲ بود.

اسامه دانورا، تحلیلگر مستقر در دمشق خاطر نشان کرد که این سفر «صفحه جدیدی را در روابط نزدیک بین دو کشور باز خواهد کرد.»

وی افزود: این سفر می‌تواند بر استراتژی‌های اقتصادی بلندمدت متنرکز باشد، چراکه ایران «به‌شدت خود را به عنوان یکی از مشارکت‌کنندگان در مرحله بازسازی مطرح کرده است.»

خبرگزاری فرانسه همچنین با اشاره به میزان تلفات و خسارات وارد شده به سوریه در طول‌ سال‌ها جنگ در این کشور گزارش داد: روزنامه الوطن که یک رسانه حامی دولت در سوریه محسوب می‌شود نوشت که انتظار می‌رود در جریان این سفر تعداد زیادی قرارداد و تفاهم‌نامه به‌ویژه در حوزه انرژی و تامین برق میان دو کشور امضا شود.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه