موج
کدخبر : ۴۸۳۷۸۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-483782
معاون دبیرکل سازمان ملل:

ظرفیت‌های خوب بشردوستانه بین سازمان ملل و ایران وجود دارد

ظرفیت‌های خوب بشردوستانه  بین سازمان ملل و ایران وجود دارد

معاون دبیرکل سازمان ملل در سفر به ایران گفت: ما در ارتباط با کمک‌های بشردوستانه همکاری‌های خوبی با جمهوری اسلامی داریم و امیدواریم این همکاری‌ها بیش از پیش گسترش پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری موج، مارتین گریفیتس صبح روز سه‌شنبه بعد از دیدار با حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در محل وزارت خارجه در جمع خبرنگاران با تشریح اهداف سفر خود به تهران اظهار کرد: ما در ارتباط با کمک‌های بشردوستانه و موضوع کمک به رفع فجایع انسانی همکاری‌های خوبی با جمهوری اسلامی داریم و امیدواریم این همکاری‌ها بیش از پیش گسترش پیدا کند.

وی با بیان اینکه سازمان ملل و ایران در موضوع اخیر وقوع زلزله در ترکیه و سوریه و کمک به زلزله زدگان در این دو کشور همکاری‌های خوبی با یکدیگر داشته‌اند، گفت: ظرفیت‌های خوبی بین سازمان ملل و ایران در این زمینه وجود دارد.

این مقام مسئول در سازمان ملل در پاسخ به سوالی در ارتباط با کمک‌های صورت گرفته از سوی این نهاد بین‌المللی به مردم افغانستان تصریح کرد: در ارتباط با موضوع افغانستان کشورهای جهان حدود ۴.۶ میلیارد دلار متعهد شده اند که به مردم افغانستان کمک‌های بشردوستانه‌ای بکنند و این رقم قابل توجهی است با توجه به اینکه ۱۶ میلیون نفر در این کشور نیازمند کمک‌های انسان دوستانه و بشردوستانه هستند.

وی با انتقاد از این موضوع که برخی از کشورها به تعهدات مالی خود در این زمینه عمل نکرده‌اند، گفت: ما در حال تلاش هستیم که کشورهایی که در این زمینه تعهد ارائه داده‌اند به مسئولیت‌های خود عمل کنند. ما به صراحت از این کشورها درخواست می‌کنیم که به تعهدات و مسئولیت‌های وعده داده شده خود عمل کنند.

وی با تاکید بر اینکه موضوع حق تحصیل دختران و زنان در افغانستان، حضور آنها در عرصه اجتماع، اشتغال آنها و کنشگری‌ آنها برای ما مهم است و از دغدغه‌های جدی سازمان ملل در ارتباط با مردم افغانستان محسوب می‌شود، گفت: متاسفانه وقتی بحرانی در کشوری به وجود می‌آید بیشترین آسیب‌های ناشی از این بحران‌ها متوجه زنان و دختران است.

مارتین گریفیتس در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این زمینه با بیان اینکه طالبان نیز باید به تعهدات خود عمل کند گفت: ما باید به سمتی برویم که مردم افغانستان بتوانند بدون وابستگی به کمک‌های خارجی نیازها و خواسته‌های خود را تامین کنند.

این مقام مسئول در سازمان ملل همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری که معتقد بود این سازمان بین‌المللی که در ارتباط با موضوع زلزله سوریه و ترکیه و کمک به زلزله زدگان این دو کشور رفتار دوگانه‌ای داشته و بیشتر کمک‌های انسان دوستانه به ترکیه ارسال شده است، خطاب به خبرنگار پرسش کننده، گفت: من موافق دیدگاه و نظر شما نیستم و ما دوگانه عمل نکردیم. در مورد سوریه ما تمام تلاش خود را کردیم که کمک‌های انسان دوستانه به نقاطی ارسال شود که مردم نیاز دارند.

وی با بیان اینکه کانون زلزله در ترکیه بود. حجم تلفات انسانی در ترکیه بسیار بیشتر از سوریه بود و این باعث شده بود که نیازهای ترکیه بیشتر از سوریه باشد تاکید کرد: ما در زمینه کمک به مردم این دو کشور استاندارد دو گانه‌ای نداشتیم. اتفاق رخ داده بسیار غم انگیز و ناراحت کننده بود. حجم تخریب‌ها و آسیب‌ها بسیار زیاد بود و ما تلاش کردیم تا آنجا که می‌توانیم کمک‌ها را به دست مردم دو کشور برسانیم.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با کمک‌های این نهاد بین المللی به مردم یمن با توجه به شرایطی که مردم این کشور بخاطر جنگ در آن قرار دارند، گفت: مهمترین موضوع در بحث یمن تحقق صلح در این کشور است. ایجاد آتش بس موضوع بسیار مهمی است و در واقع به نوعی مهمترین کمک به مردم این کشور است چرا که وقتی صلح و آتش بس برقرار شود کمک‌ها راحت‌تر به دست مردم می رسد، تجارت برقرار می شود و تعاملات بین دولت‌ها برقرار می‌شود.

وی با بیان اینکه صلح کمک می‌کند که دولتی فراگیر در یمن ایجاد شود، دولتی که پاسخگوی نیازهای مردم باشد، گفت: ما در این مدت تلاش کردیم که کمک های غذایی را به دست مردم یمن برسانیم تا مردم دچار قحطی نشوند. کوشش ما بر این بود که درمانگاه‌ها در یمن به کار خود ادامه دهند و بحث آموزش در این کشور برقرار باشد. فرصت به وجود آمده در ارتباط با تحقق صلح در یمن فرصت بسیار مهمی است و امیدواریم که دست اندرکاران امور و تصمیم گیران از این فرصت به نحو احسن استفاده کنند چرا که همانطور که اشاره شد تحقق صلح در یمن مهمترین پیشرفت برای کمک به مردم یمن است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه