English

اسلامی:

عملیات ساخت نیروگاه اتمی کارون آغاز شده است/ تولید ۲۰۰۰ مگاوات برق در نیروگاه

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: عملیات تجهیز کارگاه ساخت نیروگاه کارون آغاز شده و قراردادها برای تجهیزات سنگین مورد نیاز را با صنایع داخلی منقعد کرده‌ایم.

عملیات ساخت نیروگاه اتمی کارون آغاز شده است/ تولید ۲۰۰۰ مگاوات برق در نیروگاه

به گزارش خبرگزاری موج؛ محمد اسلامی در آیین گرامیداشت سی و ششمین سالگرد شهادت سردار سرلشگر شهید حاج حسین خرازی، در دارخوین گفت: آنچه نام و یاد شهدا را جاودان کرده، اخلاص و تقوای آنان است. انقلاب اسلامی در اصل انقلاب خودباوری بوده و به منظور احیای ارزش‌های اسلامی به وقوع پیوست و لبیکی که جوانان ایرانی به امام خمینی (ره) دادند برای احیای اسلام و با هدف تحکیم ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.

رییس سازمان انرژی اتمی کشور افزود: شهدای انقلاب اسلامی از جمله شهید خرازی در عنفوان جوانی تا پای جان ایستادگی کردند و با اخلاص، عشق و ایمان از ولی امر زمان اطاعت کردند و توانستند شکوه و عزت آفرین شوند.

معاون رییس جمهور افزایش روزافزون موفقیت‌ها را در سایه اقتدا به این مکتب عنوان کرد و گفت: رمز و راز پیشرفت در این مسیر نهفته شده و همه این موفقیت‌ها به اذن و عنایت خداوند صورت می‌گیرد.

وی دارخوین و شهرک مسکونی آن را قدمگاه شهدا و میعادگاه رزمندگان محسوب کرد و یادآور شد: در نخستین روزهای جنگ تحمیلی منطقه دارخوین خط مقدم جبهه‌ها در دوران دفاع مقدس محسوب می‌شد. زیرا دشمن تا این محدوده پیش‌روی کرده بود؛ آزادسازی ذره ذره خاک دارخوین با جانفشانی رزمندگان بوده و عده‌ای از نقش‌آفرینان دوران دفاع مقدس، امروز در اینجا حضور دارند.

اسلامی افزود: عملیات احداث این مرکز آغاز شده و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، بخشی از برنامه و دوره‌های تکمیلی و آموزشی سازمان انرژی اتمی ایران را به‌منظور درس گرفتن از مکتب شهدا و معطر شدن با یاد شهیدان والامقام، در این حسینیه و منطقه برگزار خواهیم کرد.

وی درباره چگونگی ساخت و طراحی این میعادسرا توضیح داد: بنده پیشنهاد دادم تا سنگر شهید خرازی را به حسینیه چهارده معصوم (ع) متصل کنیم تا علاوه بر حفظ حالت طبیعی، این محل بتواند روایتگر دوران دفاع مقدس باشد و یاد و خاطره آن دوران همواره زنده و پابرجا بماند.

اسلامی در ادامه بیان کرد: فضایی که برای پذیرایی از شرکت‌کنندگان اردوهای راهیان نور، راهیان پیشرفت و دوره‌های آموزشی در نظر گرفته‌ایم برابر با ۱۴ هکتار است.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه دارخوین، سرزمینی طیب و طاهر و معطر به قدوم و خون شهدا و قدوم رزمندگان است، گفت: در این سرزمین متبرک باید مکتب شهدا را احیا کرده و به آن اقتدا کنیم و ملاک عمل قرار دهیم، برگرفته از این مکتب طرح «میعادسرای فرهنگی تربیتی شهید خرازی» را دنبال می‌کنیم و نباید فراموش کرد این منطقه دارای قداست است.

وی افزود: در دوره احداث نیروگاه و نیز در زمان بهره‌برداری از آن، خانواده‌های فراوانی در شهرک مسکونی دارخوین زندگی خواهند کرد که می‌توانند از امکانات این میعادسرا بهره‌مند شوند. این طرح علاوه بر این عزیزان توسط زائران راهیان نور و راهیان پیشرفت و نیز مردم عزیز خوزستان واصفهان قابل استفاده خواهد بود.

اسلامی تاکید کرد: این پروژه کار مشترک فرهنگی و تربیتی است تا بتوانیم فرهنگ ایثار و شهادت را زنده نگه‌داریم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه با بیان اینکه از بدو پیروزی انقلاب، جمهوری اسلامی تحریم بوده است، گفت: در صدر این تحریم‌ها حوزه انرژی اتمی است که جزو اولویت‌های اصلی استکبار جهانی بود تا فناوری هسته‌ای در کشور ما تداوم نداشته باشد و در این راه با ما همکاری نکردند.

وی افزود: پس از آن و در سال‌های اخیر سازمان انرژی اتمی و کارشناسان تصمیم گرفتند نیروگاه کوچک‌تری را در دستور ساخت قرار دهند و طرح ساخت نیروگاه ۳۶۰ مگاواتی را مد نظر قرار دادند و این پروژه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ثبت رسید و شرکت‌های خارجی تلاش کردند این پروژه را طراحی کنند و بسازند. سازمان انرژی اتمی ایران چندین سال وضعیت این پروژه را پیگیری کرد که در این زمینه همکاری صورت نگرفت و به‌طور مجدد کار به دلیل تحریم‌ها متوقف شد.

معاون رییس جمهور ادامه داد: حدود یازده سال پیش صورتجلسه شد که به دلیل همکاری نکردن خارجی‌ها، ساخت این پروژه متوقف شود که ۲ ماه قبل و با توکل به خداوند متعال و استعانت از او و نیز با توجه به ظرفیت مهندسان، محققان، دانشمندان، صنایع کشور و نیز با تاکید بر ظرفیت عظیم نیروی انسانی در کشور تصمیم گرفتیم در این نقطه که قدمگاه شهدا محسوب می‌شود و در جایی که دشمنان سعی کردند اراده ما را بشکنند؛ نیروگاه اتمی «کارون» را احداث کنیم.

وی گفت: عملیات تجهیز کارگاه ساخت نیروگاه «کارون» آغاز شده، قراردادها برای تجهیزات سنگین مورد نیاز را با صنایع داخلی منقعد کرده‌ایم و امید است در آینده شاهد ساخت یک نیروگاه تمام ایرانی مطابق استانداردهای بین‌المللی در منطقه دارخوین باشیم.

اسلامی با بیان اینکه اگر پیشرفت ما در کشور با اخلاص همراه شود حتماً نتیجه می‌گیریم، اظهار داشت: در همین دوره کوتاه در سازمان انرژی اتمی، تعداد زیادی از طرح‌های تحقیقاتی را با توکل بر خداوند متعال، اراده کرده و اجرایی کردیم تا به دستاوردی تبدیل شود که مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.

وی بااشاره به روایتگری‌هایی خلاف واقع درباره فناوری هسته‌ای در عرصه جهانی گفت: تاکنون شاهد روایتگری‌های خلاف درباره فناوری هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بوده‌ایم و با توجه به حجم دشمنی‌ها؛ باید توجه داشت که مقام معظم رهبری تاکیدات فراوانی درباره موضوع جهاد تبیین دارند. زیرا دشمن همواره ارزش‌های انقلاب را نادیده می‌گیرد و موارد باطل مدنظر خود را با استفاده از قدرت رسانه‌ای به مردم القا می‌کند با توجه به این شرایط ما باید بتوانیم با ثبت ارزش‌ها و تأسی از مکتب شهدا به صورت پابرجا و فعال اهداف خود را پیگیری کرده ومکتب شهدا را در جامعه فراگیر کنیم.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار کرد: دشمنان با تحریم سعی کردند اراده ما را بشکنند و پس از سال‌ها نیز در مورد ساخت نیروگاه اتمی با ما همکاری نکردند.

وی عنوان کرد: تحریم‌های دشمنان شامل رادیوداروها، انرژی و سایر تاثیراتی است که فناوری هسته‌ای می‌تواند در زندگی مردم داشته باشد اما ما اراده کردیم تا با باور به توانستن و نیز با مقابله با تحریم‌ها، اهداف دشمنان را ناکام بگذاریم و با استفاده از توان و ظرفیت داخلی گام‌های موفقیت را دنبال کنیم و با اعتماد به نیروی داخلی و مهندسان، محققان و صنعت‌گران ایرانی بتوانیم در این منطقه، نیروگاه اتمی را احداث کنیم. چرا که با توسعه چنین نیروگاه‌هایی می‌توانیم برق پایدار برای خوزستان و منطقه جنوب غرب کشور فراهم کنیم.

اسلامی تصریح کرد: از ۲ ماه قبل عملیات اجرایی نیروگاه کارون در دارخوین آغاز شده و هدف سازمان انرژی اتمی از ساخت نیروگاه در این منطقه تولید ۲۰۰۰ مگاوات برق است که در فاز مقدماتی تولید برق ۳۰۰ مگاواتی را اجرایی خواهیم کرد و همزمان مراحل دیگر دنبال می‌کنیم تا بتوانیم حداکثر استفاده را از ظرفیت ایجاد شده در منطقه دارخوین ببریم.

وی تاکید کرد: برخی تاخیرات به سبب تحریم‌ها بوده اما اکنون و با اتکا با قابلیت داخلی این پروژه را پیش برده‌ایم.

در این مراسم سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی، مشاورعالی نظامی فرماندهی کل قوا، سردار علی فدوی، جانشین فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، علی‌اکبر حسینی محراب، استاندار خوزستان، سردار مجتبی فدا، فرمانده سپاه صاحب‌الزمان (عج) اصفهان درباره رشادت‌های سرلشگر شهید حاج حسین خرازی سخنرانی کردند.

 

بیشتر بخوانید:

احداث میعادسرای فرهنگی و تربیتی شهید خرازی در دارخویین آغاز شد

ابهامات آژانس درباره ایران درحال برطرف‌شدن است

غنی سازی های جدید در راستای فعالیت‌های صنعتی مورد استفاده است/ پنهان کاری نداریم

ابهامات با آژانس اتمی در حال رفع و رجوع شدن است / معامله بین ایران و 1+5 برای اعتماد سازی بوده است

غنی سازی اورانیوم در ایران از توهم ۸۴ درصدی بلومبرگ تا واقعیت ۶۰ درصد کمالوندی

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه