English

معاون علمی رئیس جمهور در مراسم تقدیر از ستاری:

قانون جهش تولید دانش بنیان، دستاورد مهم و ارزشمند دوران پیشین معاونت علمی است

با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری، از خدمات و تلاش‌های معاون پیشین علمی و فناوری برای تثبیت و تقویت زیست‌بوم فناوری و نوآوری تقدیر و تجلیل شد.

قانون جهش تولید دانش بنیان، دستاورد مهم و ارزشمند دوران پیشین معاونت علمی است

به گزارش خبرگزاری موج، در این مراسم، دکتر دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری؛ دکتر صالحی، رییس پیشین سازمان انرژی اتمی؛ دکتر جلیلی، رییس دانشگاه صنعتی شریف؛ دکتر سهراب پور، قائم مقام سابق بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر وحدت، مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی؛ دکتر طالبی، رئیس پارک علم و فناوری و جمعی از مدیران عامل شرکت‌های دانش بنیان، فناوران و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف حضور داشتند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری در این مراسم ضمن تقدیر از تلاش‌های دکتر ستاری برای نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی و تحقق اقتصاد دانش بنیان در کشور، گفت: دکتر ستاری امانت‌دار خوبی نبودند؛ به این معنا که معاونت علمی که ایشان تحویل گرفتند با معاونتی که تحویل دادند، بسیار متفاوت، پربارتر، رشد یافته‌تر و بزرگ‌تر بود. ایشان برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور تلاش زیادی کرد.

دکتر دهقانی فیروزآبادی افزود: همه این تلاش ها نتیجه میهن پرستی ایشان است. شهید منصور ستاری و فرزند ایشان به معنای واقعی میهن پرست بودند و هستند و برای اعتلای کشور با همه توان خود تلاش کردند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری در تعریف نخبگی گفت: نخبه واقعی کسی است که ویژگی ها و صفات خوب و بارزی برجسته تر از دیگر افراد جامعه دارد. نخبه کامل نیز صفات کاملی دارد که یکی از این صفات بارز، میهن پرستی آنها است که تفاوت جدی با میهن دوستی دارد. میهن پرستی یعنی ایستادن در کنار وطن و پایداری در مقابل مشکلات و چالش های مرتبط با وطن.

دکتر دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: اگر نخبه‌ای میهن‌پرست باشد، همه انرژی و توان خود را برای رفع نواقص کشور می‌گذارد و وطن را مادر خود می‌داند که با دلسوزی به رفع مشکلات آن می پردازد. سورنا ستاری هم یک نخبه وطن‌پرست است و تمام پیگیری‌ها و تلاش‌های ایشان از همین نوع نگاه نشات می‌گیرد.

رییس بنیاد ملی نخبگان معتقد است که اگر دکتر ستاری جایی متوجه می‌شد که جوانی، شرکتی دانش بنیان، توانمندی یا نخبه‌ای دیده نمی‌شود و مانعی برای تحول و بروز آنها وجود دارد، ابراز ناراحتی می‌کرد، چون اعتقاد جدی داشت که نیروی انسانی ارزشمندترین دارایی کشور است.

دکتر دهقانی فیروزآبادی ابراز امیدواری کرد که ظرفیت‌های ایجاد شده و قانون جهش تولید دانش بنیان تا چند سال دیگر به نقطه عطف و مزیّت برتر کشور بدل شود و فضا برای تحقق اقتصاد دانش بنیان در کشور فراهم شود. وی در این مراسم یاد و خاطره شهید قاسم سلیمانی، دکتر روستا آزاد، دکتر رنجبر، شهدای هواپیمای ۷۵۲ به ویژه نخبگان دانشگاه شریف در این سانحه دلخراش را گرامی داشت.

معاون پیشین علمی و فناوری رییس جمهوری نیز در سخنانی تأکید کرد: قانون مترقی جهش تولید دانش بنیان می تواند راهگشای زیست بوم فناوری و نوآوری کشور طی ۱۵ تا ۲۰ سال آینده کشور باشد و باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد.

دکتر ستاری افزود: همه ما پشت یک پرچم و در یک کشور زندگی می کنیم و باید از کشور با همه توان خود حمایت کنیم. امنیت و آرامش فعلی کشور را از دست ندهیم و همه همت خود را در این راه صرف کنیم.

وی با بیان اینکه در روزهای خاصی از تاریخ کشور هستیم، گفت: سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، سالگرد شهادت پدرم، سالگرد حادثه تلخ سقوط هواپیمای ۷۵۲ و سالگرد شهادت سردار کاظمی همه در همین روزهای اخیر اتفاق افتاده و فصل مشترک همه این اتفاقات، تلخی انتظار و عدم بازگشت اجسادی است که ما خانواده نیروی هوایی آن را به خوبی درک می کنیم.

معاون پیشین علمی و فناوری رییس جمهوری تأکید کرد: برای تحقق اقتصاد دانش بنیان و شکل‌گیری زیست بوم فناوری و نوآوری تلاش‌های زیادی صورت گرفت و دستاوردهای قابل قبولی داشتیم. امیدوارم این راه ادامه یابد و در آینده شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم.

به گفته معاون پیشین علمی و فناوری رییس جمهوری، استفاده از ظرفیت نخبگان ایرانی خارج از کشور و حفظ جریان نخبگی و استارتاپی در کشور یکی از دستاوردهایی است که باید برای نگه داشتن آن تلاش کنیم.

وی با آرزوی موفقیت برای دکتر دهقانی فیروزآبادی و تیم جدید در معاونت علمی گفت: بستر مناسبی برای استفاده از ظرفیت‌های فناورانه در کشور فراهم است و نیروی انسانی و تفکر را ارزش بدانیم.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه ستاری متولد دانشگاه شریف است و دقیقا همچون پدر شهیدش با میهن‌پرستی و نگاه دلسوزانه خود، به مسئولیتش در دوران تصدی معاونت علمی عمل کرد.

دکتر صالحی افزود: ایشان هم اهداف والایی در زیست بوم فناوری و نوآوری تعریف کردند هم به دنبال فراهم کردن زمینه ها، ابزار و تسهیلات رسیدن به این اهداف بود. بنابراین فضای خوبی فراهم شده که امیدوارم دکتر دهقانی فیروزآبادی از آن به خوبی بهره بگیرد و تلاش‌ها را به سرانجام برساند.

وی تأکید کرد: دکتر دهقانی فیروزآبادی نیز یک شخصیت دلسوز و بلدکار هستند و آرزو می‌کنم از بسترهای ایجاد شده به خوبی استفاده کنند و یاریگر زیست بوم فناوری و نوآوری باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه