موج
کدخبر : ۴۵۸۳۲۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-458322

در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله آملی‌لاریجانی، بررسی آئین‌نامه هیئت عالی نظارت را آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج، مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر چهارشنبه (۲ آذر)به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی تشکیل جلسه داد و بررسی آیین‌نامه هیئت عالی نظارت را آغاز کرد.

در این جلسه که با حضور رؤسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه، دبیر و سایر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک هفته بسیج و تشکر از بسیجیانی که در هفته‌های اخیر با جانفشانی و خلوص برای حفظ امنیت و آرامش مردم به میدان آمدند گفت: آیین‌نامه فعلی نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی به سال ۱۳۹۲ برمی‌گردد.

ذوالقدر به دستور تشکیل هیئت عالی نظارت اشاره کرد و گفت: در پیوست حکم رهبر فرزانه انقلاب در دوره هشتم مجمع، امر نظارت به جمع برگزیده‌ای از اعضای مجمع که همان هیئت عالی نظارت است، سپرده شد و ضرورت داشت مقررات نظارت مجمع مورد بازنگری قرار گیرد. کمیته‌ای از اعضای مجمع پیش‌نویس آئین‌نامه را تدوین کردند و پس از ابلاغ سند الزامات تحقق سیاست‌های کلی، به عنوان یکی از پایه‌های آئین‌نامه جدید، در ۱۱ جلسه هیئت عالی نظارت، این مقررات بازنویسی شد و از امروز با حضور سران سه قوه و اعضای مجمع، این آئین‌نامه مورد بررسی نهایی قرار می‌گیرد.

در این جلسه پس از بحث و بررسی اعضای مجمع، مواد یک و دو آئین‌نامه نظارت و تبصره‌های آن به تصویب رسید.

بر مبنای این مواد، «نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به موجب تفویض اختیار از سوی مقام معظم رهبری، در اجرای بند (۲) اصل (۱۱۰) قانون اساسی و ذیل این اصل توسط جمع برگزیده‌ای از اعضای مجمع، به عنوان هیئت عالی نظارت صورت می‌گیرد.» و «هیئت عالی نظارت مرکب از رئیس و دبیر مجمع و ۱۷ نفر دیگر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است که توسط شورای مجمع انتخاب می‌شود. رئیس مجمع، رئیس هیئت عالی نظارت و دبیر مجمع، دبیر آن می‌باشند.» و «جلسات با دو سوم اعضا رسمیت می‌یابد و مصوبات به حداقل رأی دوسوم حاضران نیاز دارد.»

همچنین، «برای انجام امور مرتبط با هیئت عالی نظارت، دفتری زیر نظر دبیر هیئت تشکیل می‌شود. اعضای هیئت عالی نظارت در اول شروع به کار هر دوره مجمع، انتخاب می‌شوند و در صورت استعفا، فوت یا غیبت غیر موجه بیش از چهار جلسه متوالی یا هشت جلسه غیرمتوالی هر یک از اعضا در یک سال، به تشخیص رئیس، بلافاصله فرد یا افراد جایگزین توسط شورای مجمع انتخاب می‌شوند.»

براساس مصوبات امروز مجمع، «هیئت عالی نظارت، در موارد ضرورت، حسب مورد از وزیر یا رئیس یا مسئول دستگاه مربوط و رئیس کمیسیون ذیربط در مجلس شورای اسلامی برای شرکت در جلسات هیئت عالی نظارت دعوت می‌نماید.» و «شیوه‌نامه اداره جلسات هیئت عالی نظارت، به تصویب هیئت عالی می‌رسد.»

بررسی بندهای دیگر این آئین‌نامه در جلسات آتی مجمع تشخیص مصلحت نظام، پیگیری خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها