موج
کدخبر : ۴۰۲۲۶۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-402268

خطیب زاده در نشست خبری:

وزارت امورخارجه گفت: تماس‌ها ادامه دارد. فکر می‌کنم واژه‌ای که به خوبی می‌تواند فضای گفت و گو را بیان کند گفت‌وگوهای محترمانه است، البته به همان مقداری که محترمانه است جدی بوده و جدی پیگیری شده و امیدواریم به نتیجه برسد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی وزارت امور خارجه، نشست سخنگوی وزارت امور خارجه با اصحاب رسانه صبح امروز برگزار شد.

خطیب زاده  در خصوص از سرگیری گفت و گوی های هسته ایی اظهار داشت: گفت‌وگوها میان دکتر باقری و انریکه مورا خوب و سازنده بود و نکاتی که باید، به مورا منتقل شد. 

وی افزود: توافق شد در چند روز آینده در بروکسل گفت‌وگوها ادامه یابد. این توافق دوسویه بوده و موضوعات چالش‌ها و موانعی که ۶ دور مذاکرات در وین به نتیجه نرسید باید در گفت‌وگوها مورد رایزنی قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص نتایج گفت وگو با عربستان نیز گفت:چهار دور گفت‌وگوها در فضای مثبت و دوستانه‌ای بوده و در موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای پیگیری شده است. 

خطیب زاده افزود: تماس‌ها ادامه دارد. فکر می‌کنم واژه‌ای که به خوبی می‌تواند فضای گفت و گو را بیان کند گفت‌وگوهای محترمانه است، البته به همان مقداری که محترمانه است جدی بوده و جدی پیگیری شده و امیدواریم به نتیجه برسد.

وی درخصوص نشست وزرای خارجه همسایه افغانستان خاطرنشان کرد: ما چهارشنبه هفته آینده میزبان وزرای خارجه کشورهای همسایه به صورت حضوری خواهیم بود. انشالله این اجلاس یک روزه را خواهیم داشت و برنامه مفصلی تدارک دیده شده است.

دستور ما در نشست تهران ادامه گفتگوهایی است که در دور اول به صورت مجازی برگزار شد. تلاش کشورها کمک به تشکیل دولت فراگیر با حضور همه اقوام و گروه‌هاست.

موضوع افغانستان یک موضوع ملی است و به صورت ملی پیگیری شده است. وزارت خارجه هم نقش خودش را ایفا خواهد کرد.

 

در ادامه این نشست خبری  خطیب زاده درخصوص انتخابات عراق اظهار کرد: ما از انجام انتخابات در عراق استقبال کردیم و استقبال می‌کنیم. آنچه در عراق اتفاق مى‌افتد مربوط به احزاب، دولت و مردم عراق است، اما آنچه مربوط به ایران است استقبال از انتخابات و ساخت دولت دموکراتیک است.

 

مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد

 

وی در خصوص تعیین پیش شرط برای آمریکا به منظور از سرگیری مذاکرات هسته ای گفت: مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد و فرآیند تصمیم‌گیرى در این خصوص به نتیجه رسیده است و اکنون در حال بررسی چالش‌هایی هستیم که در شش دور مذاکرات وین بوجود آمده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: ما هیح وقت پیش‌شرطى براى آمریکا تعیین نکردیم چرا که آمریکا عضو برجام نیست. ما آنچه گفتیم مربوط به برگشت آمریکا به برجام است و هدف اصلى اطمینان از برداشته شدن همه تحریم‌هاست تا واشنگتن دنیا را به سخره نگیرد.

خطیب زاده ادامه داد: بایدن روند جداگانه اى از ترامپ اعمال نکرد و با کلام هم نیت ها روشن نمى شود و رفتار دولت او در عمل تداوم اقدامات ترامپ بوده است.

 

خطیب زاده در خصوص جنایت علیه مساجد در افغانستان اظهار کرد: ما با تمامی طرف‌ها در افغانستان به شمول طالبان در ارتباط هستیم. آنچه مسلم است این است که طالبان مسئولیت مستقیم و ویژه در صلح و ثبات و آرامش مردم و سلامت تمامی گروه‌ها و اقلیت‌های افغانستان از جمله هزاره‌ها و شیعیان دارد.

وی با اشاره به حساسیت ویژه ایران در این خصوص ادامه داد: از طالبان و سایر طرف‌ها شنیده‌ایم که تمام تلاش خود را می‌کنند که چنین مواردی تکرار نشود. ما از تمامی مجاری ارتباطی که با گرو‌ه‌های افغانستان و از جمله طالبان داریم در تلاشیم افغانستان وارد چرخه خشونت و ترور نشود.

خطیب زاده ضمن اشاره به بالا گرفتن سطح خشونت‌ها گفت: جامعه جهانی باید در این زمینه واکنش جدی داشته باشد، امیدواریم که افغانستان در آینده، عاری از خشونت باشد.

 

جدیت ایران در حفظ تمامیت ارضی خود

خطیب زاده در خصوص رزمایش پدافند هوایی در جمهوری آذربایجان و خرید تسلیحات از رژیم صهیونیستی اظهار کرد: این‌که رزمایش توسط کشورهای منطقه رخ دهد موضوعی طبیعی است و از جمله این‌که اطلاع رسانی دقیق در این زمینه صورت بگیرد و اگر کشورها بتوانند با این منش اقدام و اطلاع رسانی کنند نشانه بلوغ آنهاست.

‌ وی گفت: فارغ از این موضوع رزمایش‌ها در خصوص ناامنی‌هایی که ریشه در حضور رژیم صهیونیستی دارد، همه کشورها باید با دقت توجه کنند؛ ریشه و ذات این رژیم در خشونت و ترور رشد کرده و از این فضا می‌تواند رشد و نمو کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: از منطقه جنوبی خلیج فارس تا نواحی شمالی ایران و شامات هر کجا رژیم اشغالگر قدس رفته شاهد همین هستید. 

خطیب زاده  با اشاره به جدیت ایران در حفظ تمامیت ارضی خود در خصوص حضور رژیم صهیونیستی  در نزدیکی مرزها اظهار کرد: دوستانه و از مجاری مختلف به همسایگان گفته‌ایم ایران حضور رژیم صهیونیستی را در نزدیکی مرزهایش تحمل نمی‌کند و در این خصوص با کسی شوخی نداریم.

خطیب زاده در خصوص راه اندازی سیستمی شبیه سوئیفت بین بانک روسی و یک بانک ایرانی اظهار کرد: دلار توسط آمریکا به ابزاری علیه همه تبدیل شده است و تبدیل به یک سلاح و ابزار کشتار دسته جمعی در نظام پولی و مالی بین‌المللی شده است. تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا به همه نشان داد که چگونه دلار به سلاحی تبدیل شده که گردن همه را می‌زند. نظام‌های پولی و مالی دنیا تلاش کردند خودشان را مستقل از دلار کنند. برخی کشورها وارد اتحادیه‌های مالی و پولی با هم شدند که مستقل از دلار است.

وی ادامه داد: این اراده وجود دارد که برخی کشورها به صورت مستقل کارهای خود را ادامه دهند.

اصل سیاست حسن همسایگی

خطیب زاده با اشاره به سفر سردار باقری به پاکستان تصریح کرد: ایشان به دعوت فرمانده ارتش پاکستان  و در چارچوب روابط دوستانه به این کشور سفر کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: ما در همسایگی هیچ اقدامی علیه کشور همسایه دیگر را نمی‌پسندیم و اصل اساسی سیاست همسایگی ایران همین سیاست حسن همسایگی است.

وی افزود: این سفر بسیار موفقی در راستای مراودات نزدیک ایران و پاکستان بود و از سوی دو طرف ادامه خواهد یافت.

 

سند برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین؛ موضوعی حاکمیتی در حال پیگیری 

 

سعید خطیب زاده درخصوص سند برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین گفت: برنامه جامع همکاری ایران و چین یک چارچوب حقوقی و عملی برای روابط بلندمدت و راهبردی دو کشور است. این روابط ابعاد و اجزای مختلف دارد که به وزارتخانه‌های مختلف و ... برمی‌گردد. 

وی با اشاره به ارزیابی دکترامیرعبداللهیان  از عملیاتی شدن توافق ادامه داد: امیرعبداللهیان بعد از اینکه به وزارت خارجه آمد ارزیابی از عملیاتی شدن توافق داشت و در هیأت دولت مطرح کرد و برای تمام دستگاه‌ها وظایفشان را با نگاه جدید فرستاد. 

 

همکاری جامع ایران و روسیه

 

خطیب زاده درخصوص همکاری جامع ایران و روسیه ضمن اشاره به  توافقنامه‌ای که در ۱۳۷۹ را با روسیه در خصوص همکاری‌ها منعقد شده تصریح کرد: این تواقفنامه به صورت ۱۰ ساله بوده و ۵ ساله تمدید می‌شد و فروردین امسال به ۵ سال بعد رسیدیم.

وی ادامه داد: امیرعبداللهیان در سفر به مسکو با لاوروف به صورت جدی صحبت کرد و متن در تهران باید نهایی شود و زمانی نهایی شود و مجوز مذاکرات را اخذ کردیم دستگاه دیپلماسی برای سند جامع همکاری راهبردی با روسیه اقدام خواهد کرد.

 

خطیب زاده درخصوص پیگیری پرونده احمد متوسلیان و همراهانش اظهار کرد: ما هیچ‌گاه پیگیری‌های خود را برای یافتن اثری از ایشان یک‌لحظه متوقف نکرده‌ایم. 

وی ادامه داد: مذاکرات در این خصوص را بارها انجام داده‌ایم، گاهی به سرنخ رسیدیم و گاهی مسیر مذاکرات به نتیجه‌ای نرسیده ولی هیچ‌گاه از ادامه روند ناامید نشده‌ایم و کار پیگیری را ادامه داده‌ایم.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان گفت: همچنان اولویت اصلی ما در حوزه شامات این موضوع است و اطمینان می‌دهم که به دنبال یافتن اثری از دیپلمات‌های خود هستیم.

 

عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای

 

سعیدخطیب زاده درخصوص عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای تصریح کرد: دبیرخانه این موضوع در وزارت خارجه در حال آماده کردن اسناد لازم در این زمینه است. باید مراحل قطعی و نهایی این عضویت طی شود که این موضوع باید با همکاری مجلس صورت بگیرد.

 وی ادامه داد: فکر می‌کنم که یک پروسه چند ماهه آتی در پیش رو داریم که این روند فنی و اجرایی طی شود.

در حال تکمیل...

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`