موج
کدخبر : ۳۹۲۹۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-392936

رئیس جمهور در صحن علنی:

رئیس جمهور گفت: در برخورد با فساد خط قرمز نداریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در صحن علنی مجلس اظهار داشت: نسبت به برخی از وزرای معرفی شده اتهاماتی مطرح شد که باید بگویم هیچ مستندی نسبت به اتهاماتشان وجود ندارد.

رئیسی با اشاره به معرفی اعضای کابینه گفت: معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس براساس شاخص‌هایی بود که نسبت به آن شاخص ها در انتخابات به مردم قول داده بودم و تلاش این شد با همین تلاش ها باشد. کارآمدی و تخصص و مردم‌داری و فسادستیزی و صداقت با مردم این شاخص‌ها هستند که محور همه اینها کارآمدی است.

وی ادامه داد: در برخورد با فساد خط قرمز نداریم.

حجت الاسلام رئیسی تصریح کرد: شیوه بررسی صلاحیت های پیشنهادی جلوه‌ای از مردم‌سالاری دینی است که نمایندگان با دغدغه و حساسیت آن را بررسی می‌کنند که روند رای اعتماد آنها به عموم مردم و دولت نشان می دهد حساسیت وکلای ملت به مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و اداری چیست.

حجت‌الاسلام رئیسی اظهار کرد: فرایند معرفی وزرای پیشنهادی را در جلسه پیشین حضورم در مجلس بیان کردم. معرفی وزرای پیشنهادی به پارلمان بر اساس شاخص‌های بود که نسبت به آن در دوره انتخابات قول داده بودم. کارآمدی، تخصص، مردم‌داری، فسادستیزی و صداقت با مردم با محوریت کارآمدی از این شاخص ها بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه صلاحیت علمی و عملی و اجرایی افراد برای وزارت مورد تاکید ما بود، بیان کرد: در سایتی که اعلام کردیم از نخبگان و بسیاری از جوانان و فعالان نظر خواهی شد که البته درباره دو وزیر امنیتی دفاع و اطلاعات استثناء قائل شدیم. امروز کوچک‌ترین ناسلامتی در دولت را تحمل نمی‌‎کنیم. همکاری دولت با مجلس یک ضرورت است.

رئیسی در ادامه بیان کرد: درباره مبارزه با فساد به هیچ عنوان کوتاه نخواهم آمد. شرطِ ضمنیِ رای مردم به من در انتخابات موضوع مبارزه با فساد بود. اگر گزارش فساد در دولت به من برسد در برخورد با او درنگ نخواهم کرد. صرف یک اتهام و نکته ای که در نامه ای نوشته شود و یا بر اساس احساس باشد، کفایت نمی کند. وقتی به سند متقن برای اتهام برسیم باید پیگیری شود.

وی در ادامه توضیح داد: برخی مباحث مطرح شد در مجلس، با سازمان اطلاعات سپاه تماس گرفتم و خواستم که بررسی شود و اعلام قطعی بشود. بررسی ما ۳ روز با تیمی چند نفره صورت گرفت و این اطلاعات تکذیب شد. قبل از اعلام لیست وزرا با رئیس مجلس جلسه ای داشتم و لیست چند نفره خود برای هر وزارتخانه را به کمیسیون های تخصصی دادیم تا نظر خودشان را اعلام کنند. مردم از بگو مگو ها و اختلاف بین قوا خسته اند و ما بر همکاری قوا برای پیشبرد امور تاکید داریم.

رئیسی افزود: کرونا اکنون شرایط بدی در کشور ایجاد کرده و دولت که مستقر شود کار دنبال می‌شود. مشکلات اقتصادی نیز در مجلس مطرح شد و این شرایط می‌طلبد که کار دولت سریعا آغاز شود. شرایط معیشتی مردم و سفره مردم تحت تاثیر کرونا قرار گرفته و این وضعیت با استقرار دولت و همکاری مجلس کاملا تغییر خواهد کرد.

رئیس جمهور افزود: همه وزارتخانه هم مهم هستند، ولی بخشی از وزارتخانه‌ها که مرتبط با سفره و نان مردم هستند اهمیت بیشتری دارند. وزرای قبلی در این روزها، چون ادامه کار با آن‌ها نیست دچار سستی شده اند و بلافاصله بعد رای اعتماد دوباره وزارتخانه مشغول به کار خواهد شد. امیدواریم وزرای خط مقدم اقتصادی دولت با پشتیبانی مجلس و رای بالا کارشان را شروع کنند تا نان و جان مردم در وضعیت خوبی قرار بگیرد.

رئیسی بیان کرد: نام‌های بیان شده دیگر در بانک اطلاعاتی مردم در دغدغه‌های مدیریتی و در رده‌های معاون وزیر یا استاندار و... مورد استفاده و در اختیار وزرا قرار می‌گیرد. علاوه بر فرآیند بررسی در کمیته ها، از نهاد‌های اطلاعاتی و قضائی استعلام‌هایی انجام دادیم که نتیجه همه آنها موجود است. در این باره جا دارد از سازمان اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی و دیوان محاسبات تشکر کنم که در استعلام اطلاعات یاری رسان بودند.

رئیس جمهور تصریح کرد: در صلاحیت وزرا نسبت به سلامت نفس و شرایط لازم سلامت از هر گونه شائبه فساد و کجی، مورد بررسی قرار گرفت و همین موضوع شرط مطلق ماست که از آن نمی‌توان گذشت.

وی اضافه کرد: دولت فسادستیز، عناصر پای‌کار و فسادستیز می‌خواهد و این شرط برای آغاز کار نیست بلکه در ادامه نیز باید چنین باشد. نمایندگان مردم بدانند هر زمان از کسی در همکاری با دولت و در هر جایگاهی، کوچک‌ترین ناسلامتی تحمل نخواهد شد.

رئیسی گفت: موضوع وزرای جوان و کم تجربه‌ها در بین اظهار نظر‌ها و گلایه‌ها مطرح است. صلاحیت علمی و عملی همه وزرا را اگر احراز نمی‌کردم به شما نمایندگان معرفی هم نمی‌‌شدند. هم توانایی علمی و هم توانایی عملی و اجرایی آن‌ها مورد تاکید ما قرار گرفت. به دوران اول انقلاب و ادوار مختلف باز گردید، امام خمینی چگونه به جوان‌ها اعتماد کردند؟ مگر بنده و آقای قالیباف چند ساله بودیم که وی لشکر را اداره می‌کرد و من دادستان بودم؟

رئیس قوه مجریه اظهار کرد: داشتن دانش کار برای ما مهم است و همچنین، برای ما معلوم شود آن فرد توانسته است ارتباط با دستگاه اجرایی و آن کار را برقرار کند، ولو اینکه برخی از استعدادهای او فعلاً فعلیت پیدا نکرده باشد.

رئیس جمهور اظهار کرد: بعد از رای اعتماد نمایندگان، ما از اول صبح فردا اولین جلسه دولت را برگزار خواهیم کرد. یک ساعت غفلت برای ما جایز نیست. برای بخش‌های مختلف گشایش‌های جدی در حال رخ دادن است. در مسئله معیشت و کرونا که درد مردم است شاهد تغییر خواهیم بود و این تعییر وضعیت را شدنی و دست یافتنی می‌دانیم. البته برخی می‌گویند با این وضع اعتبارات و امکانات نمی‌توان این کار‌ها را انجام داد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه ما با تاسی به حاج قاسم سلیمانی، می‌توانیم به اهداف خود برسیم ادامه داد: برنامه ما در تعامل با کشور‌های خارجی و بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت خواهد بود. مسئله رفع تحریم‌ها را با قوت دنبال می‌کنیم، ولی آن را به سفره مردم گره نمی‌زنیم.

وی در ادامه با بین اینکه برخی از کار‌ها و برخی قدم‌ها در دولت قبل انجام شد افزود: با اجرای سیاست‌های رهبری و اقتصاد مقاومتی می‌توانستیم کشور را از شرایط بد اقتصادی خارج کنیم، ولی نخواستند و نکردند. وزرای پیشنهادی خودشان به این مسائل توضیح دادند. وزیری که وارد یک مجموعه شود تنها نیست و در کنار یک وزیر تیم وزارتخانه هم مهم است و وزرا باید معاونین کارآمد داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: تیم وزارتی برای ما مهم است و برای آن‌ها هم نظر داریم و از مشورت سایرین هم استفاده خواهیم کرد. ایران قوی از بخش‌های قوی، وزارتخانه‌های قوی و سازوکار قوی تشکیل می‌شود. همکاران وزرا باید فساد ستیز، پاک دست و کارآمد باشند.

رئیسی افزود: ارتباط ما با مجلس باید تنگاتنگ باشد تا از نظرات دوستان بهره ببریم تا حمایت لازم را داشته باشیم. انتظار من این است که به وزرای معرفی شده بر اساس بررسی‌ها رای اعتماد داده شود. اینکه بخواهیم وزارتخانه‌ای را با سرپرست اداره کنیم کشور را با مشکل مواجه می‌کند. رای و نظر قطعی با مجلس است و به این نظر اعتماد و اطمینان داریم و صلاح کشور در این نظر است.

وی با اشاره یه ترکیب کابینه سیزدهم گفت: ما سعی کردیم کابینه ترکیبی از تجربه و جوان‌‌گرایی باشد، اما نه نوجوانی که از دانشگاه تازه بیاید، بلکه جوانی که با کار ارتباط برقرار کرده باشد، مدیریت کرده باشد و این مدیریت به حدی باشد که بگوییم تجربه کرده است.

رئیس‌جمهور دولت سیزدهم بیان کرد: توجه کنید که وزیر پیشنهادی آیا مدرک تحصیلی مرتبط دارد یا ندارد و اینکه آیا امری را که به آن می‌توان تجربه گفت، دارد یا خیر. این جوانان صرفاً فارغ التحصیل دانشگاه نیستند، بلکه تجربه‌ای هم در کار دارند، اما شاید در حدی که برخی نمایندگان نمی‌خواهند، تجربه نداشته باشد. ما می‌خواهیم یک تحول هم در مجموعه‌ها رخ دهد و تحول ضرورت هر بخش از بخش‌های کشور است.

وی تاکید کرد: برنامه‌ای که به مجلس داده شد تفصیلی نبود، زیرا قرار بود برنامه مختصر و نمادی از برنامه تفصیلی ارائه شود. این حق نمایندگان است که بدانند برنامه چیست. در مراسم تنفیذ اظهار کردم که بر مبنای برنامه هفتم، برنامه دولت سیزدهم با موضوعات و راهکار‌ها یعنی بیان مشکلات و علل آن به صورت تفصیلی ذکر شده که در ۳۰ مسئله است. این برنامه فرا وزارتخانه‌ای است و ساز و کار بین بخش‌ها تعریف شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: سید ابراهیم رئیسی

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها