موج
کدخبر : ۳۸۰۸۰۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-380808

قاضی‌ زاده هاشمی در رادیو اقتصاد:

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: باید بتوانیم میان دولت و بخش مردمی مشارکت ایجاد کنیم و بعد به سمت بخش خصوصی و تعاونی کردن، کارها برویم.

به گزارش خبرگزاری موج، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز در برنامه رادیویی که از شبکه اقتصاد پخش شد، به شرح برنامه‌های و دیدگاه‌های انتخاباتی خود پرداخت و با اشاره به اینکه یک اقتصاد صددرصد دولتی داریم، گفت آن چیزی که تحت عنوان تعاونی و بخش خصوصی نام می بریم شوخی است. چون آنها پیمانکاران دولت هستند و مجوزها، قیمت‌ها، تامین منابع و اجازه فروش، صادرات، نحوه بکارگیری نیروی انسانی و... همگی دست دولت است.

وی افزود: رهایی از اینها نیازمند یک حرکت گام به گام است. یعنی اول باید این تغییرات اتفاق بیفتد تا به آن نقطه برسد. به طور مثال ما از اقتصاد کاملا و صددرصد دولتی باید به سمت مشارکت عمومی برویم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: باید بتوانیم میان دولت و بخش مردمی مشارکت ایجاد کنیم و بعد به سمت بخش خصوصی و تعاونی کردن، کارها برویم.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه حاکمیت دولت را در بخش خصوصی و تعاونی حفظ می کنیم، گفت: فعالیت‌های اقتصادی را به اهلش می دهیم و به کسی که اهلیت دارد اعتماد می کنیم. حال ممکن است این اهلیت متعلق به فرد باشد یا جمع یا شرکت خصوصی یا تعاونی.

وی تصریح کرد: برای اینکه نظام سرمایه داری اتفاق نیفتد باید به سمت صنف اقتصاد عمومی برویم. در حرکت اول اقتصاد مبتنی بر سازمان‌های دولتی را به سمت شرکتی بردیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اقتصاد عمومی، اقتصادی است که آحاد مردم در آن نقش دارند،افزود: ممکن است مردم در قالب های مختلف کوچک و یا تعاونی های چند میلیونی تشکیل بدهند بنگاه تشکیل دهند و منابع مالی متعلق به چند میلیون نفر باشد و بعد قوانینی که ایجاد رقابت می کند بازار را تقسیم می کند و این از تک قطبی شدن بازار جلوگیری می کند.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه قوانین ضد انحصار باعث می شود فاصله و شکاف طبقاتی عظیمی که امروز در کشور شاهد هستیم از میان برداشته شود، گفت: ضریب جینی نشان می دهد ما به سمت قطبی شدن جامعه می رویم.

وی به تبیین اشتباهات گذشته در حوزه تولید پرداخت و گفت: برخی گمان کردند حمایت از تولید یعنی اعطای وام، در حالی‌که در مدیریت و بازاریابی موانع مهم دیگری غیر از نقدینگی در حوزه تولید داریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: دولت ها فکر کردند مشکل، نبود تولید زیرساخت فیزیکی مثل جاده و بندر است. در حالی‌که مسئله ما مدیریتی، رقابت و تکنولوژی است. همچنین این تصور که برای شروع کسب و کار باید دولت مجوز بدهد اشتباه است، در دنیا مجوز منتفی شده است و ورود دولت در کسب و کارها پسینی است نه پیشینی!

قاضی زاده هاشمی درباره کنترل قیمت ها، تصریح کرد: نظارت بر بازار نیست چون تعزیرات کارش را خوب انجام نمی دهد، بنابراین گرانی ایجاد می شود. لذا دولت وظیفه دارد رقابت ها را مدیریت کند.

وی تاکید کرد: سیاست های حمایتی امروز دولت برای حمایت از تولید تسهیلات ارزان، کمک های بلاعوض، اختصاص نرخ ارز ترجیحی و تعرفه های زیاد بدون منطق از راهبردهای ناکارآمد است که دخالت دولت ها درفعالیت بنگاه ها را توجیه می کند، یعنی هر چه مشکلات بنگاه های تولیدی بیشتر بشود دخالت دولت ها بیشتر می شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در کشور خلاف شعار اقتصاد آزاد عمل کرده ایم، تاکید کرد: کم کم در همه حوزه ها دولت را وارد کردیم و این دخالت باعث ایجاد رقابت ناسالم شده است و عنصر عدم تعادل بین قدرت و تولید شکل گرفته است.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: نتیجه این راهبردها وابستگی به دولت است. امروز در خودروسازی می بینید که تشت رسواییش از آسمان به زمین خورده است. طی سالها، میلیاردها دلار آنجا سرمایه گذاری کردیم و بعد با یک نوسان ارزی می بینیم این استقلال، دروغی بیش نبوده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها