موج
کدخبر : ۳۷۹۸۴۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379849

میرسلیم طی سوال از غلامی در صحن:

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: وزارت علوم، بودجه در اختیار خود را برای چاره جویی مسائل کشور صرف نکرده و نتوانسته از پژوهش های علمی برای ارتقاء کیفیت محصولات داخلی استفاده کند.

 به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، سیدمصطفی آقامیرسلیم در نشست علنی امروز  مجلس شورای اسلامی در جریان سوال خود از غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره عدم استفاده از سرمایه عظیم اعضای هیات علمی و دانشجویان برای حل مشکلات کشور، گفت: مهم ترین سرمایه کشور نفت و گاز نیست بلکه نیروی انسانی آن است که مراکز آموزش عالی گل سرسبد این نیرو هستند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با بیان اینکه تعداد افراد فارغ التحصیل نسبت به افراد جذب شده در بازار کار قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست، افزود: سرمایه عظیمی نزدیک به 4 میلیون دانشجو و 80 هزار عضو هیات علمی در کشور وجود دارد اما وزارت علوم از این سرمایه تاکنون چه استفاده هایی را برای حل مشکلات کشور کرده است.

وی ضمن انتقاد از پاسخ های وزیر علوم نسبت به سوال خود، اظهار کرد: آقای غلامی درباره رتبه های کشور صحبت کرد اما نتیجه فعالیت در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در مقابل دشمنی ها چه میزان ما را از دشمنان و کمک گرفتن از دوستان بی نیاز کرده است.

آقامیرسلیم تصریح کرد: 30 درصد از مجموع فارغ التحصیلان در کشور درس خود را رها کرده و یا تغییر رشته داده اند که این موضوع بیانگر شکست سرمایه گذاری دولت در آموزش عالی است و باوجود صرف وقت و بودجه نتیجه خوبی را در برنداشته است.

عضو کمیسیون اصل 90 افزود: چه تعداد از فارغ التحصیلان ما در کشور به کار گرفته شده اند بلکه به جای استفاده از این سرمایه ها برای چاره جویی مشکلات آن ها را هر روز به رقبای خود در کشورهای دیگر می سپاریم و شاهد مهاجرت تحصیل کردگان خود هستیم. در صورتی که باید قبل از فارغ التحصیلی دانش آموختگان مشخص شود که آن ها در کدام قسمت از صنعت یا اقتصاد کشور قرار است به کار گرفته شوند.

*با وجود داشتن چندین دانشکده نفت در کشور هنوز حسرت استفاده بهینه از مخازن نفتی خود را داریم

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس تاکید کرد: امروزه افراد تنها برای دریافت مدارک آن هم برای افزایش منابع مالی خود در مراکز آموزش عالی حضور پیدا می کنند. با وجود داشتن چندین دانشکده نفت در کشور هنوز حسرت استفاده بهینه از مخازن نفتی خود را داریم و بخش عمده نفت در مخازن باقی می ماند.

وی بیان کرد: با مراجعه به استان خوزستان یا دیگر استان ها شاهد کوهی از تجهیزات خراب و نیازمند تعمیر خواهی بود که آن ها به عنوان یک سرمایه ملی در حال خراب شدن بیشتر هستند.

*آیا افتخار است که بعد از 32 سال فعالیت در حوزه فنی شاهد خاموشی های اخیر باشیم؟

آقامیرسلیم خطاب به وزیر علوم گفت: آیا افتخار است که بعد از 32 سال فعالیت در حوزه فنی شاهد خاموشی های اخیر باشیم؟ در زمینه استفاده بهینه از انرژی، آب، باغداری و بهره وری از آب چه کاری انجام داده اید؟ هر روز شاهد فرو نشست ها در کشور بوده و محیط زیست در حال تخریب است و تمام امکانات خدادادی ما به هدر می رود.

عضو کمیسیون اصل 90، ادامه داد: مهندسان کشاورزی بعد از فارغ التحصیلی وارد حوزه عمل نمی شوند و تنها از مدرکشان استفاده می کنند در صورتی که کشورهای دیگر با وجود داشتن منابع آبی کمتر از ما، با استفاده بهینه صادرات گسترده محصولات کشاورزی را نیز دارند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ضمن تاکید بر اینکه متاسفانه ایران رتبه اول را در مهاجرت نیروهای متخصص به خارج از کشور را داراست، افزود: شما در حوزه همکاری دانشگاه و صنعت چه اقدامی انجام داده اید؟

وی خطاب به غلامی اظهار کرد: شما اعلام کردید 141 نفر از اعضای هیات علمی در حوزه های صنعت برای انجام کارهای مطالعاتی به کار گرفته شده اند در صورتی که پیش از این اکثر استادان برای انجام مطالعات پژوهشی به کشورهای همسایه و دیگر کشورها رفته و یا می روند و ما هنوز نتوانسته ایم طی این سال ها از علم در صنعت و حل مشکلات کشور استفاده کنیم.

آقامیرسلیم بیان کرد: در مقام علمی کشور هیچ شکی نیست و براساس اعلام شما مقالات علمی ما در مجلات ISI چاپ شده اما چند درصد از این مقالات توانسته به بهتر شدن روش های علمی و چاره جویی مشکلات کشور کمک کند؟ با چاپ این مقالات تنها اطلاعات علمی را در اختیار بیگانگان و دشمنان خود قرار داده اید.

عضو کمیسیون اصل 90، تصریح کرد: وزارت علوم برای ارتقاء علمی تیم پژوهشی کشور چه برنامه ریزی کرده است؟ مگر نه اینکه تنها زمان استادان در پایان نامه ها و بخش هایی صرف می شود که حتی از این پایان نامه ها نیز استفاده بهینه برای حل مشکلات کشور نمی شود، اگر درست اقدام می شد اکنون شاهد خودکفایی در بسیاری از بخش ها بوده و دیگر نیازمند ارز حاصل از صادرات نبودیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با بیان اینکه بودجه در اختیار وزارت علوم برای چاره جویی مسائل کشور صرف نشده است، گفت: ما در این زمینه بهترین سرمایه های خود را به تاراج داده ایم و هیچ تضمینی برای آنکه علم دانشجویان در سطوح عالی تقویت شود، وجود ندارد.

وی با اشاره به اظهارات وزیر علوم درباره همکاری این وزارتخانه با وزارت دفاع، بیان کرد: از محصولات وزارت دفاع در جامعه به صورت ویژه استقبال می شود و این افتخار این وزارتخانه است اما شما چه امکاناتی را برای کیفیت محصولات داخلی قرار دادید؟ وزارت علوم می توانست با به کارگیری پژوهش های علمی کیفیت محصولات داخلی کشور را ارتقاء دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها