موج
کدخبر : ۳۶۷۳۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-367323

سردار باقری:

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت:دفاع مقدس ایران یک دفاع مشروع است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، سردار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح در همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس که صبح امروز در سالن خلیج فارس موزه دفاع مقدس برگزار شد، ضمن تبریک ولادت امام علی (ع)،  اظهار داشت: دفاع مقدس ایران یک دفاع مشروع و بدون ابهام است.همایش مطالبات حقوقی بین المللی دفاع مقدس

وی ادامه داد: دفاع مقدس عنوان مناسبی است برای یک جنگ تحمیلی که علیه ملت ایران تحمیل شد. 

رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: صدام تنها در شهر کرکوک ٤٠هزار خانه را ویران کرد.

سرلشکر باقری گفت: در طرف دیگر صدام و جزب بعثی قرار داشت که با احساس اینکه ایران توان نظامی ندارد یک پیمان بین‌المللی را پاره و در ۲۶ شهریور ۵۹ در یک یاداشت به سفارت ما خروج خود را از معاهده اعلام کرد.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: صدام با تجهیز ارتش خود احساس برتری کرده بود و فکر می‌کرد که می‌تواند در چند روز بخشی از سرزمین ما را اشغال می‌کند، اما وقتی دید توان آن را ندارد دست به انواع جنایات زد.

وی خروج صدام از معاهدات بین‌المللی را یکی از اقدامات خلاف قانون رژیم بعث عراق دانست و گفت: آن‌ها برخلاف قوانین و مقررات بین‌المللی تمامیت ارضی کشور ما را نقض و وارد کشور ما شد، مسئولیت جنگ و استفاده از زور و سلاح شیمیایی برعهده صدام است، اما سازمان ملل در برابر این نقض حقوق سکوت کرد.

سرلشکر باقری گفت: صدام ۴۷۶۲ بار به غیر نظامیان ایران حمله و با موشک‌های دور برو مردم ایران را در شهر‌ها مورد حمله و شهادت قرار داد. ۵۸۲ حمله شیمیایی به مناطق مسکونی کرد. بیش از صد هزار مصدوم شیمیایی شدید داریم و ۳۵۰ هزار شیمیایی خفیف داریم در حالی که بنابر معاهدات بین‌المللی بکار گیری این سلاح‌ها ممنون است، اما جه کسانی این سلاح را به صدام داد اروپایی‌ها بودند این کار کردند.

وی ادامه داد: دولت صدام با اسرا نیز رفتاری غیر قابل تحمل و برخلاف قوانین و مقررات بین‌المللی داشت و حتی به مردم عراق هم رحم نکرده است. حملات شیمیایی به حلبچه و دیگر مناطق عراق ده‌ها هزار نفر را به شهادت رساند. او ۷۸۰ روستا در عراق را تخریب و تنها در کرکوک ۴۰ هزار خانه را تخریب کرد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: من در عراق روستا‌ها و خانه‌های را دیده بودم که با خاک یکسان شده بود و مردم زیادی را اعدام کرد، در کنار این به هواپیماهای، کشتی‌ها و نفت کش‌های غیر نظامی حمله می‌کرد و این با هواپیما‌ها و تسلیحات فرانسه صورت می‌گرفت این جنایات دربرابر چشم سازمان ملل و دولت‌های به ظاهر مدافع حقوق بشر انجام شده است. 

سرلشکر باقری گفت: در تمامی قطعنامه‌های سازمان ملل هیچ گاه از صدام به عنوان متجاوز یاد نشد و تنها زمانی که رزمندگان ایران در جبهه موفقیت‌های داشتند سخن از آتش بس می‌زدند.

وی با اشاره به حمایت‌های کشور‌های مختلف از رژیم بعث عراق گفت: آمریکا، شوروی و کشور‌های اروپایی مانند فرانسه، آلمان و انگلستان و کشور‌های جنوبی خلیج فارس و جمعاً ۳۴ کشور از صدام حمایت می‌کردند و تجهیزات و تسلیحات نظامی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دادند و آقای هاشمی در سال‌های دهه هفتاد به پادشاه عربستان اعتراض کرده بود که شما به دولت صدام کمک کردید، اما آن‌ها با وقاحت پاسخ می دادند.

 

سرلشکر باقری با اشاره به عملیات ترور شهید حاج «قاسم سلیمانی» در عراق توسط نیرو‌های تروریست آمریکایی، عنوان کرد: یک مهمان خارجی در عراق حضور پیدا کرده است، او حامل پیامی بوده در پاسخ به پیغام و پیام عربستان سعودی به دعوت نخست وزیر عراق، با هواپیمای غیرنظامی مسافربری و یک سفر علنی مشخص داشته؛ او را مورد اصابت قرار دادند نه با بمب معمولی، با بمبی که تجهیزات زرهی را با آن می‌زنند، این بمبی که به خودرو سردار سلیمانی زدند، تا ۳۰ سانتی‌متر در فولاد فرو می‌رود؛ این بمب را زدند تا بدن آن‌ها را تکه تکه کنند.

 

وی گفت: چنین جنایتی که بدن آن‌ها را تکه تکه کند. این نقض قاعده آمره احترام به تمامیت ارضی عراق است و در مغایرت با حقوق دیپلماتیک دارد. مطابق کنوانسیون و پیشگیری جرایم ارتکابی علیه اشخاص حمایت شده بین‌المللی مصوب ۱۹۷۳ قطعی است که جنایت و تروریسم دولتی است. 

 

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: چه کسی انجام داده؟ آمریکا. خودش اعلام کرده است. چه کسی به او کمک کرده؟ پایگاه‌های که آمریکا در عربستان، قطر، امارات و بحرین به او کمک اطلاعاتی کرده‌اند. هواپیما از پایگاه‌های نظامی در کویت و اردن و عراق بلند شده و این خودرو را مورد اصابت قرار داد.
وی با بیان اینکه تمام این کشور‌ها باید پاسخگو باشند. ادامه داد: ما یک به یک به همه کشور‌ها اسناد ارائه می‌دهیم تا نتوانند کتمان کنند که چگونه در این جنایت مستقیما دخالت کرده‌اند.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: آمریکا علنا و رسما مسئولیت را پذیرفت، ابتدا گفت «من دفاع پیش دستانه کرده‌ام، سردار سلیمانی برنامه‌ریزی کرده بود حملات سنگینی را به قوا آمریکا در عراق وارد کند». همه دنیا گفتند: سندت کجاست؟ زیرا برای حقوق بین‌الملل سند لازم است. آمریکا نتوانست ارائه بدهد. به فاصله یک هفته حرف خود را تغییر داد و گفت: «ترور سردار سلیمانی در پاسخ به تهاجمات مداوم وی و جمهوری اسلامی ایران به نیرو‌های آمریکایی بوده است». آن هم سند می‌خواهد که نمی‌تواند ارائه بدهد.
سرلشکر باقری تاکید کرد: لذا ‌ترور سردار سلیمانی یک جنایت آشکار و تروریسم قطعی است که باید مورد مطالبه، محاکمه و مجازات قرار بگیرد.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ضمن تشکر از قوه قضائیه عراق که با جدیت پیگیر پرونده ترور حاج قاسم و آن را آغاز کرده است، گفت: از قوه قضاییه کشورمان که در هماهنگی با عراق این موضوع را کاملا دنبال می‌کند تا به نتیجه برسد نیز تشکر می‌کنم.
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها