موج
کدخبر : ۳۶۳۴۳۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363433

نماینده تهران در پارلمان با انتقاد از وضعیت بورس کشور به وزیر اقتصاد نامه نوشت.

به گزارش خبرگزاری موج، سید مصطفی آقا میرسلیم نماینده تهران، ری، شمیرانات اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی از عملکرد متولیان و تصمیم گیران و سیاست‌گذاران بورس کشور انتقاد کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر فرهاد دژپسند

وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی

با سلام.

بازار سهام ( بورس ) به وضعیت اسفناکی مبتلا شده است و علی رغم وعده‌های متعدد مسئولان و متولیان امر، به صورت روزافزون با افت شاخص و از دست دادن ارزش رو به رو بوده و موجب خسران عظیم مادی و معنوی در سطح ملی شده است.

در خصوص نوع عملکرد متولیان و تصمیمات و سیاست‌های اتخاذ شده در بورس و همچنین مقدار تأثیر اقدامات ضعیف و بعضا معکوس مدیران بورس در تشدید روند نزولی بازار سؤالات و شبهاتی مطرح گردیده است که نیاز به شفاف سازی و پاسخگویی از طرف وزیر محترم اقتصاد و دارایی به عنوان متولی اصلی سازمان بورس دارد:

۱- چرا راهکار‌های مفیدی مانند عملیات بازارگردانی که یکی از پرسودترین بخش‌های بازار‌های جهانی بورس است و باعث ثبات بازار و کاهش خطر سقوط می‌گردد با ارائه شیوه‌ها و دستورعمل‌های اشتباه به عملیاتی ضررده تبدیل شده که بالاجبار و به صورت حداقلی در حال اجراست، و چرا در اصلاح آیین نامه‌ها و ضوابط برای رونق و سودآوری آن تعلل می‌شود؟

۲- چرا در افزایش مقدار بازارگردان‌ها که عامل ثبات بازار و جذب نقدینگی اند تعلل می‌شود؟

۳- چرا در گسترش انتشار اوراق تبعی که عملیاتی بسیار مفید برای کاهش خطرپذیری بازار است تعلل شده و به صورت قطره چکانی در حال اجراست؟

۴- چرا با عدم رعایت اصول عرضه و تقاضا در زمان افت بازار با فشار در عرضه‌های اول و صندوق‌ها و همچنین افزایش شناورسازی سهام شرکت‌های بورسی موجبات ریزش هرچه بیشتر بازار بوجود آمده است؟

۵- چرا با اتخاذ تصمیم تحدید دامنه نوسان که قبلا نیز سابقۀ اجرای ناموفق داشته (در زمان مدیریت آقای عبده) باعث ایجاد صف‌های خرید و فروش و افزایش بار معاملات و در نتیجه کندی سامانه شده و این تجربه ناموفق دوباره تکرار گردیده است؟

۶- چرا متولیان بورس با کاهش مقدار تخصیص اعتبار مشتریان حقوقی در زمان نزول بازار باعث کاهش تقاضا شده و خطرپذیری بازار را به سمت حقیقی‌ها منتقل کرده است؟

۷- چرا اصلاح حجم مبنا که تصمیم درستی بوده و در دورۀ مدیریت قبل اتخاذ گردیده هنوز مشکلاتی دارد و در اصلاح آیین نامه‌ها تعلل شده است؟

۸- چرا با اتخاذ روند اشتباه و اجباری باعث زیان دهی صندوق‌های با درآمد ثابت شده و این بخش بسیار مفید بازار را درگیر مشکلات عدیده کرده است؟

۹- چرا سازمان بورس در برخورد با فعالیت‌های مشکوک، غیر قابل توجیه و تخریب کننده ثبات و جو روانی بازار از جمله افزایش غیر معقول ارزش بعضی شرکت‌ها مانند بیمۀ پاسارگاد و همچنین عدم عرضۀ سهام بعضی شرکت‌ها در اوج تقاضای بازار مانند شرکت پارس الکتریک تعلل نموده و می‌نماید؟

۱۰- چرا سازمان بورس نسبت به برخورد با فعالیت‌های مضر و مخرب صندوق‌های تثبیت و توسعۀ بازار تعلل ورزیده و در مورد شفاف سازی نحوه عمکرد و انتشار صورت‌های مالی از جمله ترازنامه و سود و زیان آن‌ها اقدامی ننموده است؟

با تشکر

سید مصطفی میرسلیم

نماینده مردم شریف تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها