موج
کدخبر : ۳۵۳۳۹۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-353397

موج گزارش می دهد:

این روزها شاهد تشدید بیماری بازار بورس هستیم و متأسفانه زمزمه های نارضایتی مردم از بازار بورس به گوش می رسد و در برخی جاها هم مردم تجمعات اعتراضی داشته اند. در این شرایط که دلسوزان نگران هستند که مبادا داستان تلخ مؤسسات بانکی تکرار شود، شاهد سکوت عجیب کسانی هستیم که تا دیروز مردم را به حضور وسیع در بازار بورس دعوت می کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، می‌گویند بازار بورس ، دما سنج اقتصاد هر کشور است اما بازار بورس ما این روزها شدیداً تب و دمای آتشینی دارد؛ آتشی از خشم انبوهی از مردم که پیرو تاکید برخی مسئولان حاضر شدند سرمایه‌های ریز و درشت خود را روانه بورس کنند اما امروز آن نتیجه‌ای که به انتظارش بودند را به دست نیاروده‌اند.

مع‌الأسف بخش عمده‌ای از مردم که اطلاعات ناقص و بعضاً صفری درباره بازار بورس داشتند به واسطه تبلیغات همین حضرات و اعتمادی که به آنها داشتند حتی اقدام به استقراض از دوست و آشنا و شوربختانه گاهاً فروش اموال مورد نیاز زندگی شدند تا رقم سرمایه‌گذاری در بورس را تأمین کنند.

هرچند خود مردم هم در این سهل‌انگاری نقش‌آفرین هستند و به صورت هیجانی تصمیمات اقتصادی می گیرند اما نباید مسئولان به صورتی اقدام و عملکرد داشته باشند که بازار بورس با یک غوره سردی و با یک مویز گرمی کند.

متأسفانه عملکرد دولت روحانی در حوزه اقتصادی به هیچ وجه قابل دفاع نیست تا بشود به تصمیات اقتصادی آن اعتماد و بر اساس آن برنامه ریزی کرد.

روز شنبه ۲۴ آبان، سالگرد تصمیم تاریخی افزایش سه برابری قیمت بنزین است که روحانی در کمال تعجب به چشم میلیون ها ایرانی زل زد و گفت من صبح جمعه از افزایش قیمت بنزین مطلع شدم! اگر بپذیریم که این سخنان واقعیت دارد آن وقت این مهم مطرح می شود در دولتی که رئیس آن صبح روز اجرا از تصمیم مهمی مثل افزایش قیمت بنزین مطلع می شود چطور می شود به تصمیمات اقتصادی آن دولت اعتماد کرد؟!

حال در چنین شرایطی همین دولت مردم را به سرمایه‌گذاری در بورس تشویق کرد؛ بورسی که سازکار و پیش زمینه های خود را دارد و اگر اقتصاد سالم باشد دما سنج آن هم عدد معمولی را نشان می دهد اما در کشور ما در حالی که تورم، حجم نقدینگی، بیکاری، رکود، تولید و... با هم دست به دست هم داده بودند شاهد رشد شاخص های بورس بودیم و دولت هم مدام به ورود به بازار بورس دعوت می کرد.

برخی از مسئولان ارشد هم که چلچله بازار بورس بودند  مردم را برای حضور در این بازار دعوت می کردند تا از این رهگذر بتوانند نقدینگی موجود در بازار را جذب کنند؛ اما در اقتصادی که رشد نقدینگی آن نجومی است مگر می شود با این اقدامات موقت، اقدام به جذب نقدینگی کشور کرد.

خلاصه آنکه این روزها شاهد تشدید بیماری بازار بورس هستیم و متأسفانه زمزمه های نارضایتی مردم از بازار بورس به گوش می رسد و در برخی جاها هم مردم تجمعات اعتراضی داشته اند. در این شرایط که دلسوزان نگران هستند که مبادا داستان تلخ مؤسسات بانکی تکرار شود، شاهد سکوت عجیب کسانی هستیم که تا دیروز مردم را به حضور وسیع در بازار بورس دعوت می کردند ولی حال که می بینند از یافتن قافیه برای شعری که سروده اند بازمانده اند، سکوت را ترجیح داده و بعضا به پستوهای مدیریتی خزیده اند.

آنچه مهم است اینکه باید منافع مردم حفظ و به منافع ملی آسیبی زده نشود؛ این مهم میسر نیست مگر  با تدبیری که دولت فعلی از آن بی بهره است.

*قالیباف: وضعیت فعلی بورس اصلا مورد قبول نیست و این رویه باید اصلاح شود

۲۰ آبان ماه وضعیت بازار سرمایه در جلسه مشترک مجلس با وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس بررسی شد و در این نشست که به دلیل اهمیت موضوع بازار سرمایه در حضور رییس مجلس برگزار شد، محمدباقر قالیباف ضمن بیان نظرات مردم و فعالان بازار که خواستار توجه بیشتر دولت به بازار سرمایه هستند، بر ایفای وظیفه نظارتی مجلس، خطاب به وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس تاکید کرد تا اقدامات جدی تری در راستای صیانت از حقوق سهامداران و ارتقای کارآمدی بازار سرمایه انجام دهند.

قالیباف

 قالیباف بر لزوم اثربخشی سریع و ملموس اقدامات وزارت اقتصاد و سازمان بورس در این خصوص تاکید کرد و افزود: اعتماد مردم، بزرگترین سرمایه نظام است و نباید آن را تخریب کرد. هرگونه اقدامی که موجب صدمه به این اعتماد عمومی شود، غیر قابل قبول است. بازار سرمایه باید با حفظ ویژگی نقدشوندگی به عنوان مهمترین منبع تامین مالی تولید مورد اعتماد مردم باشد.

رییس مجلس با اشاره به اختیارات وسیع وزارت اقتصاد و سازمان بورس در اداره حرفه ای این بازار و صیانت از رونق بازار سرمایه تصریح کرد: وضعیت فعلی این بازار اصلا مورد قبول نیست و باید این رویه اصلاح شود و اعتماد به بازار برگردد همچنان که مردم با ترغیب دولت سرمایه خود را به این بازار آوردند، پاسخ اعتماد خود را هم باید بگیرند.

*دژپسند: سعی داریم حواشی بورس را به حداقل برسانیم

در ادامه جلسه فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد با بیان دغدغه وزارتخانه و دولت برای بهبود وضعیت بورس و حمایت از بازار سرمایه، بر برنامه این وزارتخانه و سازمان بورس برای اجرای دقیق مصوبات شورای عالی بورس در راستای تقویت بازارگردانی سهام، تزریق منابع مالی مصوب به بازار سرمایه و همچنین تقویت خرید سهام خزانه توسط شرکتها و انتشار اوراق تبعی تاکید و از سازمان بورس خواست با توجه به درخواستهای فعالان بازار و مردم در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه برخی حواشی، آثار منفی بر بازار سهام دارد که سعی داریم آنها را به حداقل برسانیم، گفت: اگر مدافع سهامداران خرد هستیم باید از اظهارنظرهایی که موجب اخلال در معاملات می‌شود خودداری کنیم.  

*قاضی‌زاده هاشمی: مجلس مجازات متخلفان بورس را پیگیری می‌کند/ با خاطیان بازار بورس باید برخورد شود

سید  امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در حساب کاربری خود در توئیتر،  نوشت: برخورد با متخلفان بازار سرمایه می‌تواند به بازگشت بورس به جایگاه حقیقی خود کمک کند.

وی تصریح کرد: ضمن تشکر از مسئولان بابت برخورد با متخلفان، باز هم تاکید می‌کنم مجلس همچنان مجازات متخلفان را پیگیری می‌کند.

قاضی زاده هاشمی

همچنین قاضی زاده هاشمی در نشست علنی (چهارشنبه، ۷ آبان) قوه مقننه در نطق پیش از دستور خود، ضمن اعلام نگرانی از وضعیت بازار بورس در تذکری به مسئولین گفت: مردم با اعتماد به سخنان دولتمردان سرمایه‌های اندک خود را به بازار سرمایه آوردند و امروز دچار ضرر و زیان شدند، لازم است مسئولین مربوطه هر چه زودتر به این وضعیت سر و سامان دهند و با خاطیان که تعداد آنها هم زیاد است برخورد لازم شود.

*پور ابراهیمی: عدم نظارت در بازار سرمایه باعث ضرر سرمایه داران خرد شد/  باید اعتماد مردم به بازار سرمایه برگردد

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست علنی (یکشنبه، ۵ آبان ) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون متبوع خود درباره وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و وزارت اقتصاد، گفت: به دلیل کاستی های دولت، شرایط سختی برای سهامداران خرد ایجاد شده که به دلیل تعداد زیاد این سهامداران شرایط جدیدی در حوزه اقتصادی رقم خورده است.

پورابراهیمی

نماینده کرمان در مجلس با اشاره به روند افزایش غیرمتعارف قیمت شرکت ها در بورس، اظهار داشت: عدم نظارت در بازار سرمایه شرایطی را رقم زد که تعداد زیادی از سهامداران خرد ضرر کردند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: زمانی که قیمت‌ها در بورس افزایش می‌یافت نظارتی بر بازار نبود؛ باید اعتماد مردم به بازار سرمایه برگردد، این وضعیت بی‌اعتمادی می‌تواند توسط دولت برگردد.

*بازی بی‌قاعده در زمین بورس

به هر حال امروز می توان آشکارا پذیرفت و نوشت که دولت در شرایطی که رویکرد سیاسی‌اش به مسائل بین‌المللی و تنش‌های ظاهرا پایان ناپذیر مراودات تجاری ایران با جهان خارج از مرزها همچنان مناسبات اقتصادی را سخت و دشوار کرده است؛ باید جهت جبران کسری بودجه خود از جیب ملت گرفتار در وسوسه فراخوان حضور در بورس مایه نگذارد، چرا که در این صورت مشکلی به مشکلات موجود اضافه خواهد شد که در آینده پاسخگویی برای آن یافت نخواهد شد!

از طرفی  مجلس انقلابی هم باید تمام توان خود را به کار گیرد تا بتواند گامی در جهت جبرای ضرر و زیان های وارد شده به مردم در بازار بورس بردارد تا حداقل اعتماد مردم به این بازار بازگردد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها