موج
کدخبر : ۳۵۲۱۸۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-352188

سردار جلالی:

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: حفاظت و صیانت از سفره مردم نخستین اولویت است و آنچه باید در این میان به آن توجه جدی شود، این است که اگر قرار باشد از قشر ضعیف حمایت کنیم، باید ابزار داشته باشیم؛ ابزار این کار، شبکه ساماندهی و کارت هوشمند است، وگرنه کاری از پیش نخواهیم برد.

به گزارش خبرگزاری موج، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور امروز (چهارشنبه) در نشست تخصصی مقاوم‌سازی، بازدارندگی و پیروزی در جنگ اقتصادی با بیان اینکه در یک تقابل جدی با دشمن در حوزه‌های مختلف هستیم، گفت: در دوران‌های مختلف، جنگ اقتصادی چهره‌ها و شکل‌های متفاوتی را به خود گرفته است. آمریکایی‌ها بیشتر مبدع این جنگ بوده‌اند و در دوره گذشته علیه برخی کشورها نیز مدل‌هایی از این جنگ اقتصادی را پیاده‌سازی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه مدلی که امروز با آن درگیر هستیم جنگ اقتصادی نوینی است که بیشتر ابزارها و استراتژی‌هایش اقتصادی هستند، توضیح داد: در این نوع جدید جنگ با ابزار، مولفه‌ها و قدرت اقتصادی به مؤلفه‌های اقتصادی حریف حمله‌ور می‌شوند؛ اگرچه عمدتاً همه ابزارها اقتصادی هستند، اما سایر ابزارها مثل دیپلماسی، کنوانسیون‌ها و روابط بین‌الملل، قوانین بین المللی، نهادهای پولی و مالی و… نیز به کار گرفته می‌شوند.

آمریکایی‌ ها و راهبرد جنگ اقتصادی ‌

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه آمریکایی‌ها این مدل جنگ را با تشکیل قرارگاه جنگ اقتصادی در وزارت خزانه‌داری کلید زدند، گفت: هدف آمریکایی‌ها جنگ اقتصادی است و به دنبال آن راهبردها و تولید ادبیات جنگی در فضای اقتصاد در دستور کار آن‌ها قرار گرفته است.

جلالی ادامه داد: وادار کردن کشورها به مذاکره یا تغییر رفتار زیر فشار اقتصادی، ابزارهایی را می‌طلبد؛ ابزارهایی مثل ساختارهایی که امریکایی‌ها به شکلی در آن نفوذ و تسلط داشتند؛ مثل بانک جهانی، سازمان تجارت جهانی یا ساختارهای مثل FATF.

وی گفت: مجموعه ترفندهای اقتصادی آمریکایی‌ها جنگ پولی و مالی و وادارسازی به تسلیم، استراتژی جنگ ارزی و مواردی از این قبیل است که در وزارت خزانه‌داری آمریکا تعیین و دنبال شده و اغلب آن‌ها با تأکید بر حربه دلار اجرایی می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: آمریکا در بستر جنگ اقتصادی و با بکارگیری ابزارهایش، رویکرد تمرکز بر فشار همه‌جانبه را به‌عنوان راهبرد علیه کشور ما انتخاب کرده است تا به هدف خود برسد. در این راهبرد فشار بر مردم، ایجاد نارسایی و ناکارآمدی در دولت برای ارائه خدمات به مردم، فشار بر مردم در حوزه کالا، غذا و معیشت، هدف‌های آشکار آمریکاست.

کرونا ابزار فشار آمریکا علیه ملت ایران در جنگ اقتصادی

جلالی با بیان اینکه رئیس جمهور کشوری که ادعای متمدن بودن می‌کند در شرایط شیوع کرونا، از این بیماری به‌عنوان مؤلفه فشار استفاده می‌کند، تصریح کرد: کرونا، هم سلامت و هم اقتصاد و معیشت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی توضیح داد: شاهد این هستیم که در این زمینه آمریکایی‌ها با نشان دادن باطن خبیث خود از کرونا هم به‌عنوان ابزار فشار علیه ملت ما استفاده می‌کنند.

رویکرد هوشمندانه رهبری، راهبردهای دشمن را خنثی کرده است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: هوشمندی مقام معظم رهبری که فرمودند تحت فشار مذاکره نمی‌کنیم، همه نقشه‌ها و توطئه‌های آنان را نقش بر آب کرد و این رویکرد هوشمندانه سبب شد تا آن‌ها سردرگم شود.

سردار جلالی با بیان اینکه موضوع جنگ اقتصادی مولفه‌های دیگری هم دارد، توضیح داد: استفاده حداکثری از شبکه‌های اجتماعی خارج‌پایه یک مسئله اصلی است؛ چون این شبکه‌ها، با در اختیار داشتن داده‌ها و اطلاعات بسیاری که با روش‌های پیچیده کسب می‌کنند، بهترین خوراک را برای داده‌کاوی در اختیار دشمنان قرار می‌دهند؛ برای مثال الگوی‌های مصرف و سطح رضایت‌مندی مردم استخراج می‌شود.

نیازمند یک طرح جامع دفاع اقتصادی هستیم

وی به بیان چند توصیه در رویکرد دفاع اقتصادی پرداخت و گفت: نیازمند یک طرح جامع دفاع اقتصادی هستیم که همه اهداف را در بر بگیرد. ما شاهد تصمیم‌گیری‌های اقتضایی اقتصادی هستیم که بعضاً با هم هم‌سو نیستند و بزرگ‌ترین مشکل این تصمیمات عدم هم افزایی است.

توزیع یارانه ‌ها بر روی کالاهای اساسی باید هوشمند شود

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور متذکر شد: حفاظت و صیانت از سفره مردم نخستین اولویت است که خوشبختانه مجلس این موضوع را دنبال می‌کند. آنچه باید در این میان به آن توجه جدی شود، این است که اگر قرار باشد از قشر ضعیف حمایت کنیم، باید ابزار داشته باشیم؛ ابزار این کار، شبکه ساماندهی و کارت هوشمند است، وگرنه کاری از پیش نخواهیم برد.

بنا بر این گزارش، نشست تخصصی مقاوم‌سازی، بازدارندگی و پیروزی در جنگ اقتصادی با حضور سردار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، «یکتا اشرفی» مشاور وزیر و رئیس پژوهشکده امور اقتصادی، «محمدرضا پورابراهیمی»، «مهدی طغیانی» سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس و «حجت‌الله عبدالملکی» اقتصاددان در محل سازمان پدافند غیرعامل کشور با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با کرونا برگزار و در پایان این مراسم از شش جلد کتاب در زمینه پدافند غیرعامل در حوزه‌های اقتصادی رونمایی شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها