موج
کدخبر : ۳۵۱۲۴۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-351240

روحانی در جلسه هیات دولت:

رئیس‌جمهور گفت: در دنیای امروز در صورتی می‌توانیم صلح و ثبات در جامعه ما برقرار باشد که همه به یکدیگر احترام بگذاریم. بی احترامی به یک پیامبر هنر نیست بلکه تشویق به خشونت و امری ضد اخلاق است.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌ جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیات دولت با بیان اینکه پیامبر معلم بشریت و رحمت برای همه جهانیان بود، گفت: اینکه در دنیای امروز علم به امتیاز تبدیل شده است، زندگی جامعه بشری بر مبنای پیمان است و اینکه در جوامع افتخار می‌کنند که به دنبال دموکراسی هستند همه این‌ها ارزش‌هایی است که پیامبر در آن روزگار برای همه بشریت آورد.

روحانی افزود: ما از هفته وحدت سخن می‌گوییم به معنای وحدت شیعه و سنی. ما همه مسلمانان و خانواده اهل قبله همه در کنار هم هستیم و امامان بزرگوار ما تاکید کردند که شیعیان‌شان نسبت به آنهایی که حتی مخالف اهل بیت بودند، اگر کسی از آنها مُرد در تشییع آنها شرکت کنید و اگر کسی از آنها مریض شد به عیادت او بشتابید و آبرو و حقوق مالی مردم را مورد احترام قرار بدهید.

وی ادامه داد: اساس دعوت پیامبر بر مبنای برادری و اخوت میان همه مسلمانان بوده است حتی آنهایی که دارای نوعی انحراف فکری بودند ولی مسلمان بودند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در دنیای امروز در صورتی می‌توانیم صلح و ثبات در جامعه ما برقرار باشد که همه به یکدیگر احترام بگذاریم. بی احترامی به یک پیامبر هنر نیست بلکه تشویق به خشونت و امری ضد اخلاق است.

روحانی تاکید کرد: غرب، اروپا و فرانسه اگر راست می‌گوید و واقعاً دنبال این است که صلح و برادری و امنیت حاکم شود باید از دخالت در امور داخلی مسلمانان بردارد.

روحانی تاکید کرد: تمام مشکلاتی که ایجاد شده و کینه‌هایی که به دل‌ها به وجود آمده بخاطر ظلم و آزار و مداخله نابجای غرب در طول تاریخ در قرن هجدهم، نوزدهم و بیستم و امروز است. در دوران استعمار کهنه و جدید این‌ها چطور مسلمانان را تحت ستم قرار دادند و نمونه بارز و آشکار آن یمن است. مردم فقیر یمن زیر بمباران مختلف غربی‌ها قرار دارند.

رئیس جمهور گفت: درس پیامبر، درس احترام به دیگران و اخلاق به معنای آنکه اندیشه‌های صحیح، درست و انسانی را تبادل کنیم. فحاشی و توهین کردن، سخن ناروا گفتن و کاریکاتور زشت کشیدن جزو اخلاق و دموکراسی نیست.

وی ادامه داد: دنیای اسلام عکس العمل قاطعی را در برابر سخنان ناروای برخی مسئولان غربی نشان داد و این نشان می‌دهد که دنیای اسلام همواره پیرو راهبر بزرگش؛ پیامبر عظیم الشان اسلام خواهد بود. امیدوارم این‌هایی که اشتباه کردند، اشتباه خود را جبران کنند و به مسیر عدالت و اخلاق برگردند و به عقاید همه ادیان آسمانی احترام بگذارند.

روحانی با اشاره به جلسه ستاد ملی کرونا با مقام معظم رهبری اظهار کرد: در این هفته ستاد ملی کرونا یک فرصت بسیار مغتنمی را پیدا کرد تا در محضر رهبر انقلاب باشد و ایشان بیانات بسیار مهمی را در این دیدار ایراد فرمودند. تقریباً همه بیانات ایشان الهام‌گرفته از مکتب پیامبر و امام صادق و توصیه‌هایی است که دین راجع به سلامت مردم، اخلاق و برادری با یکدیگر توصیه کرده است.

رئیس‌جمهور گفت: ایشان در این جلسه نکات بسیار مهمی را برای تکمیل و تصحیح راهی که ستاد ملی کرونا طی می‌کند بیان کردند. شما می‌دانید که کار عظیمی در این ۸ ماه صورت گرفته است. کار عظیمی هم پیش رو داریم. کار بزرگ و سنگینی بر دوش کادر درمان است که در این مدت فداکاری زیادی کرده‌اند و با همه دانش و تجربه شأن به صحنه آمده‌اند و باعث حفظ جان ده‌ها هزار جمعیت در میان جامعه ما شدند.

روحانی تاکید کرد: دستگاه‌هایی هم تا امروز تلاش و کمک کردند تا ما بتوانیم راحت‌تر و سریع‌تر از این دوران سخت عبور کنیم و جامعه ما به یک شرایط عادی و معمولی خودش برسد.

وی ادامه داد: قائم معظم رهبری دستور دادند که قرارگاهی تشکیل شود تا این قرارگاه تمام مصوبات ستاد ملی کرونا را دنبال کند. نقصی که در اینجا بود اینکه ستاد کرونا مصوبات زیادی را می‌گذراند و آنها را ابلاغ می‌کرد. برخی از این مصوبات دقیق اجرا نمی‌شد و برخی از آنها اصلاً اجرا نمی‌شد.

* حرف ستاد ملی کرونا باید یک زبان واحد داشته باشد

رئیس‌جمهور گفت: یک قرارگاه باید موظف باشد به عنوان یک نگهبان و ناظر دقیق، بر تمامی مصوبات اجرایی و عملیاتی نظارت کند تا کار ستاد بتواند برای سلامت جامعه مثمرثمر باشد. حرف ستاد ملی کرونا باید یک زبان واحد داشته باشد. گاهی سخنان مختلف مطرح می‌شود که مردم دچار یک سردرگمی می‌شوند. ما طبق نظر رهبر انقلاب یک سخنگو را منصوب کردیم تا مردم حرف مورد اعتماد را فقط از این سخنگو بشنوند. این سخنگو است که همه مصوبات ستاد را توضیح می‌دهد سخن او به عنوان یک مرجع خواهد بود.

روحانی گفت: من در این هفته تاکید کردم که کارانه کادر درمان پرداخت شود. سازمان برنامه و بودجه اقدام کرد و ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی و معوقات این‌ها پرداخت شد. هر نیازمندی که وزارت بهداشت و درمان برای سلامت مردم به ویژه در بخش کرونا دارد و همچنین افرادی که کسب و کارشان را از دست می‌دهند و نیازمند می‌شوند و شرکت‌های دانش بنیان که پشتیبان تأمین نیازمندی‌ها هستند، براساس برنامه‌های ما نیازهایشان رفع خواهد شد.

* تاکید بر لزوم وحدت میان جامعه

وی با تاکید بر لزوم وحدت میان جامعه، افزود: ما امروز در یک شرایط عادی قرار نداریم و حتی اگر در شرایط عادی هم بودیم به وحدت و انسجام نیاز داشتیم و حتی اگر تحریم و کرونا هم نبود و حتی اگر هیچ مشکلی نسبت به مردم ما وجود نداشت، باز هم برای توسعه، پیشرفت و کمال جامعه نیاز به برادری، الفت و اخوت داشتیم.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: یکی از افتخارات انقلاب اسلامی این بود که وحدت در میان جامعه به وجود آورد و اقوام مختلف و زن و مرد و جوان و پیر را در کنار هم قرار داد. امام (ره) همیشه در سخنرانی هایشان می‌گفتند از دشمنی خارج هراسی ندارم اما از اختلاف داخلی در هراس هستم. امام همیشه بر اتحاد در داخل کشور تاکید می‌کرد.

روحانی در ادامه با اشاره به تحریم‌های آمریکا و فشارهای اقتصادی به ملت ایران گفت: ما می‌دانیم مردم در سختی هستند، کاملاً برای ما مشهود و ملموس است و خیلی روشن است. وقتی در یک کشوری یکدفعه ۵۰ میلیارد دلار غایب می‌شود، خب معلوم است به زندگی مردم فشار می‌آورد.

وی ادامه داد: ما امروز در شرایط جنگ قرار داریم و در شرایط جنگ معلوم است زخمی هم وجود دارد و زندگی مردم دچار مشکل می‌شود. همه تلاش ما این است که مشکلات مردم کمتر شود و من مطئنم این مسیر را با سربلندی و پیروزی به پایان برسانیم. آمریکایی‌ها نمی‌توانند این مسیر غلط را ادامه دهند، دیگر نفس‌های آخرشان است. اینکه می‌بینید تحریم‌های نفری و موردی را شروع می‌کنند نشانه این است که دیگری چیزی از تحریم‌های آمریکا باقی نمانده است.

روحانی خاطرنشان کرد: بدون تردید همه آنهایی که در صحنه فعالیت اجتماعی هستند کسی ادعا ندارد که معصوم است و خطا و اشتباهی ندارد و برنامه‌ها و سخنانش قابل نقد نیست. افتخار ما این است که با اهل نظر و دانشگاهیان مشورت می‌کنیم و مصمم هستیم صدای همه را بشنویم لذا معتقدم هم دلهای ما باید دلِ پاک و صاف باشد و هم گوش‌هایمان گوش شنوا باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: نقد لازم و ضروری است منتها مهم این است که نقد به چه منظور انجام می‌شود؟ اگر نقد برای این باشد که افکار مردم مشوش شود و بین گروههای مختلف فاصله ایجاد شود، دیگر نقد و نقادی محسوب نمی‌شود. نقد باید نقاط قوت و ضعف را در کنار هم بیان کرده و راهکار ارائه دهد و اینکه نقاط قوت را نمی‌بینند و صرفا نقاط ضعف را می‌بینند، روش صحیحی برای نقد نیست.

* تمام مسئولین می‌توانند مورد انتقاد قرار بگیرند

روحانی با بیان اینکه تمام مسئولین می‌توانند مورد انتقاد قرار بگیرند، اظهار داشت: نقد در اسلام به معنای نصیحت است و یکی از معانی ریشه‌ای نصیحت، تقویت می‌باشد و در حقیقت نصیحت چیزی جز خیرخواهی دلسوزانه نیست و همه وظیفه داریم که همدیگر را نصیحت کنیم اما هتک حرمت اشخاص، لجن پراکنی، نسبت دروغ به هم دادن، همدیگر را متهم کردن و سخنان ناروا زدن ربطی به نقد ندارد.

رئیس جمهور اضافه کرد: پیامبر اسلام کارِ کسی که مومنی را مورد اهانت و توهین قرار می‌دهد، اعلان جنگ با خدا دانستند لذا باید از توهین و اهانت پرهیز شود و در این شرایط سخت باید همه در کنار هم باشیم و مقام معظم رهبری نیز در سخنان مهم خود تاکید کردند که نقد و نصیحت کارِ خوب و پسندیده‌ای است اما توهین، اهانت، سوءظن و ایجاد شکاف چیزی نیست که با نظام جمهوری اسلامی ایران سازگار باشد.

روحانی اظهار داشت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند لجن پراکنی، فحاشی کردن و آبروی یکدیگر را بردن کارِ آمریکایی‌ها است ما که پیرو آمریکا نیستیم ما پیرو پیامبری هستیم که انسانها را با نرمخویی به اسلام جذب کردند و حتی برای کسانی که به ایشان اهانت کرده بودند طلب استغفار می‌کردند.

رئیس جمهور با قدردانی از حمایت‌های رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: از مقام معظم رهبری به خاطر تفقدی که در این شرایط سخت نسبت به دولت و رئیس جمهور داشتند سپاسگزاری می‌کنم و بدون تردید مسوولیت دولت با کلمات ایشان سنگین‌تر می‌شود. وقتی مقام معظم رهبری از دولت و قوه مجریه حمایت می‌کند در حقیقت مسوولیت دولت سنگین‌تر شده و باید توجه بیشتری نسبت به رفع مشکلات داشته باشیم.

روحانی گفت: از دو قوه دیگر، نیروهای مسلح، نخبگان و همه آنهایی که می‌توانند در شرایط کنونی نقش ارزشمندی داشته باشند تقاضا می‌کنم تا همدیگر را یاری کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مجلس و دولت هر دو نماینده مردم هستند و مهم این است که در کنار یکدیگر منافع مردم و رفع گرفتاری و مشکلات جامعه را پیگیری کنیم چرا که مردم این مسوولیت را بر دوش ما گذاشتند تا خدمت بیشتری به آنها ارائه دهیم.

* از مجلس تقاضا می‌کنم که دولت را در شرایط سخت کنونی یاری کنند

روحانی با بیان اینکه از مجلس شورای اسلامی تقاضا می‌کنم که دولت را در شرایط سخت کنونی یاری کنند، گفت: بزرگ‌ترین یاری و کمکی که مجلس می‌تواند انجام دهد این است که لوایح دولت را تصویب کند در حال حاضر ۶۷ لایحه مهم تقدیم مجلس شده و مهم‌ترین وظیفه مجلس به عنوان قوه مقننه این است که قوانین و لوایح مورد نیاز را به تصویب برساند.

رئیس جمهور گفت: مجلس و دولت هر دو به دنبال رفع مشکلات مردم هستند اما باید با همفکری و همکاری راه حلی برای حل و فصل مشکلات مردم بیابیم.

روحانی افزود: گاهی برای اینکه خیری به مردم برسانیم چنانچه همه جوانب آن مدنظر قرار نگیرد مشکل دیگری به مردم تحمیل می‌شود لذا از دو قوه مقننه و قضاییه می خواهم که در کنار هم، در مسیر رفع مشکلات همکاری و همفکری کنیم تا از این شرایط سخت عبور کنیم.

* باید چهره کشور و دولت آنگونه که هست به افکار عمومی معرفی شود 

رئیس‌جمهور گفت: باید چهره کشور و دولت آنگونه که هست به افکار عمومی معرفی شود البته از کانال‌های ضدانقلاب که پول می‌گیرند تا نظام را تضعیف کنند هیچ انتظار و توقعی وجود ندارد اما باید در داخل دلسوزانه نسبت به فعالیت یکدیگر عمل کنیم تا به شرایط مطلوب دست پیدا کنیم.

روحانی تصریح کرد: برخی موضوعات برای دولت بسیار اهمیت دارد و اگر مجلس شورای اسلامی  ما را یاری کند بهتر می‌توانیم مشکلات را حل و فصل کنیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مصوبات جلسه دیروز (سه شنبه) ستاد اقتصادی دولت گفت: دولت مصمم است نیازمندی‌های کشور را تامین کند. تاکنون اقتصاد کشور عمدتا متکی بر نفت بود و امروز اتکای بودجه به نفت از ۵۰ یا ۴۰ درصد به ۱۰ درصد رسیده است و لذا یکی از مشکلات این است که در مسیر عبور از اقتصاد نفتی به اقتصاد غیرنفتی هستیم ضمن اینکه در کنار آن با مشکل تحریم و کرونا هم درگیر می‌باشیم لذا بایستی با تدبیر در مسیر رفع مشکلات حرکت کنیم.

روحانی گفت: در جلسه ستاد اقتصادی کرونا به دنبال هماهنگی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی بودیم و به جمع‌بندی خوبی دست پیدا کردیم که بر اساس آن منابع بانک مرکزی عمدتاً از نفت، گاز و پتروشیمی و مشتقات نفتی تامین می‌شود و وزارت صمت تلاش می‌کند در بقیه بخش‌ها ارز را به کشور برگردانده و صادرات و واردات را به هم متصل کند و این هماهنگی‌ها برای آن است که کالاهای مورد نیاز مردم به خوبی تامین شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه متاسفانه برخی گفتارشان در موضوعات اقتصادی به گونه‌ای است که مردم را دچار تزلزل می‌کنند، اظهارداشت: قرار بر این است که بخش بزرگی از کالاهای اساسی همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین شود و این کار ادامه خواهد یافت و مردم توجه داشته باشند که در موضوع ارز کسی که از طرف دولت حرف می‌زند فقط بانک مرکزی است و در خصوص کالاهای اساسی وزارت صمت سخن خواهد گفت. از این رو مردم بر این مبنا زندگی خود را برنامه‌ریزی کنند.

* دولت مشکلات مردم را کاملا لمس می‌کند

روحانی گفت: دولت مشکلات مردم را کاملا لمس می‌کند و همه تلاش خود را به کار گرفته تا آن را حل و فصل کند و اطمینان دارم که این مسیر را با سربلندی و پیروزی به پایان خواهیم رساند و در شرایط نفس‌های آخر تحریم‌های آمریکا قرار داریم، آنها ناچار هستند از این مسیر غلط بازگردند و دولت  با همه توان خود تامین حقوق مردم و رفع تحریم در چارچوب اصول نظام را دنبال خواهد کرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افتتاح‌ پروژه‌های آب و برق در پنجشنبه این هفته اظهار داشت: تصفیه خانه ششم تهران فردا به افتتاح خواهد رسید و با این افتتاح مردم ۴، ۵ منطقه تهران از آب گوارا و باکیفیت برخوردار خواهند شد. با این افتتاح همچنین بخش بزرگی از چاههایی که آب آشامیدنی مردم از آنها تامین می‌شد، بسته خواهد شد.

روحانی گفت: تاکنون ۱۱۷ پروژه در حوزه آب و برق با اعتبار ۳۱هزار میلیارد افتتاح شده و تا پایان سال ۵هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در زمینه آب و برق افتتاح خواهد شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: مردم بدانند دولت هم برای معیشت و هم برای پیشرفت کشور و سلامت آنها از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها