موج
کدخبر : ۳۴۸۷۶۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-348769

واعظی:

رئیس دفتر رییس جمهوری گفت: تحریم‌ بانک‌ های ایرانی از سوی کاخ سفید کاملا غیرقانونی، خلاف قواعد بین‌الملل و آشکارا ضدحقوق بشری است و خللی در عزم و اراده دولت و ملت بزرگ ایران ایجاد نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمود واعظی رئیس دفتر رییس جمهوری با اشاره به شکست‌های متوالی دولت ترامپ در مواجهه با ایران، گفت: دولت ترامپ تمام توان خود را در سه سال اخیر برای ضربه زدن به ملت ایران به کار گرفت و از کنفرانس ورشو گرفته تا تلاش های اخیر این کشور در شورای امنیت، همه تلاش های‌شان با شکست مواجه شده است.

وی بیان کرد: تحرکات خصمانه و ظالمانه آمریکایی‌ها اگرچه مردم کشورمان را به زحمت انداخته و سبب ایجاد فشار و دشواری برای آنها شده اما به هیچ یک از اهداف تعیین‌ شده نرسیده است. آنها با فشار اقتصادی سنگین به دنبال تسلیم ملت ایران بودند اما ناکام ماندند. تلاش‌های آنان برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل نیز در پی مجموعه فعالیت‌های موثر دیپلماتیک ایران، با شکست مواجه شد و بیش از همیشه خود را در جامعه بین‌الملل تنها دیدند.

رئیس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: این شکست‌های پی‌درپی اعتبار دولت ایالات متحده را به طرز بی‌سابقه‌ای خدشه‌دار کرده و تحریم‌های اخیرا این کشور یک اقدام نمایشی، برای تحت الشعاع قرار دادن این بی‌اعتباری است.

واعظی تحریم‌ بانک‌ های ایرانی از سوی کاخ سفید را کاملا غیرقانونی، خلاف قواعد بین‌الملل و آشکارا ضدحقوق بشری دانست و تاکید کرد:‌ با این حال این تحریم‌ها خللی در عزم و اراده دولت و ملت بزرگ ایران ایجاد نخواهد کرد.

وی ضمن مرتبط دانستن اقدامات ضدایرانی دولت آمریکا با صحنه انتخاباتی این کشور، گفت: عملکرد بسیار ضعیف دولت آمریکا در بحران کرونا و همچنین ماجراجویی‌های دولت این کشور در سیاست خارجی،‌ اقبال عمومی به ترامپ را به پایین‌ترین حد ممکن رسانده و بخشی از تحرکات ضدایرانی این کشور ریشه در این واقعیت دارد. اغلب نظرسنجی‌ها و برآوردهای افکار عمومی آمریکا از وضع نامناسب ترامپ نسبت به رقیبش حکایت دارد و همین باعث شده او تلاش کند، با اقدامات نمایشی در سیاست خارجی از جمله در مواجهه با ایران، روی این ناکامی بزرگ سرپوش بگذارد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تلاش‌های جدید آمریکا در دشمنی با ملت ایران را نیز محکوم به شکست خواند و اذعان داشت:‌ آمریکایی‌ها با اعمال تحریم به همه بانک‌های ایرانی به دنبال قطع ارتباطات بانکی ایران با جهان و تحمیل فشارهای اقتصادی و معیشتی بیشتر به مردم کشورمان هستند، با این وجود دولت جمهوری اسلامی‌ همچون گذشته از راه‌های مختلف نیازمندی‌های کشور را تامین خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد:‌ تحریم‌های جدید آمریکا ضد مردم ایران نشانه آشکاری برای درک رویکرد غیرانسانی کاخ سفید است، ‌نشانه‌ای برای اینکه جامعه جهانی بفهمد، در گرماگرم مبارزه جهانی با پاندمی کرونا،‌ سران ریاکار آمریکا به هیچ یک از اصول اخلاقی و قواعد حقوقی بین‌المللی پایبند نیستند و حاضرند برای نمایش‌های سیاسی داخلی، حتی در برابر تهیه غذا و دارو برای ملت ایران نیز مانع ایجاد کنند. آنها البته به فضل الهی این بار هم به هدفشان نخواهند رسید و با تلاش های صورت گرفته و برنامه ریزی های انجام شده سعی در رفع موانع تجارت خارجی کشور داریم و همچون گذشته موفق خواهیم شد.

آیا این خبر مفید بود؟